reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie i zaginięcie są pojęciami odrębnymi. Rozgraniczenie między nimi jest istotne z perspektywy choćby działań podejmowanych przez policję. Wskazanie wydarzeń, jakie kwalifikuje się jako porwanie rodzicielskie oraz zaginięcie, znaleźć można w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia w sytuacji, w której jedno z rodziców lub opiekunów posiadających pełna władzę rodzicielską bez woli i wiedzy drugiego z nich lub pod pretekstem krótkotrwałego pobytu, wywozi lub zatrzymuje dziecko na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica lub opiekuna posiadającego pełną władzę rodzicielską, możliwości utrzymania kontaktu z dzieckiem w przysługującym mu zgodnie z prawem zakresie. Dla stwierdzenia porwania rodzicielskiego będą mieć więc znaczenie dwie kwestie. Po pierwsze fakt, że rodzic, który został pozbawiony kontaktu z dzieckiem często nie wie, gdzie w danym momencie dziecko się znajduje. Po drugie, istotnym elementem jest tu to, iż nawet jeśli rodzic ustali miejsce pobytu dziecka, pozostanie pozbawiony możliwości utrzymywania z nim kontaktu w zakresie, jaki zgodnie z prawem mu przysługuje.

Zobacz serwis: Prawa dziecka

Przez zaginięcie natomiast, rozporządzenie rozumie sytuację, w której nie jesteśmy w stanie ustalić miejsca pobytu osoby fizycznej i zapewnić ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, wymagające jej odnalezienia albo udzielenia pomocy.

Mając na uwadze znaczenie jakie zostało przypisane porwaniu rodzicielskiemu oraz zaginięciu, należy dojść do wniosku, iż z każdym z tych stanów faktycznych, można mieć do czynienia zarówno osobno, jak i jednocześnie. Z jednoczesnym porwaniem rodzicielskim i zaginięciem będziemy mieć do czynienia, gdy jeden rodzic, bez woli i wiedzy drugiego, wywiezie dziecko w nieznane miejsce i tam je zatrzyma. O występowaniu tych stanów rzeczy osobno możemy zaś mówić w sytuacji, gdy rodzic wywiezie dziecko bez woli i wiedzy drugiego z nich, ale w miejsce mu znane, pozbawiając go jednak przy tym możliwości kontaktu z dzieckiem.

Polecamy również: Rodzice nie wszystko mogą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama