REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Prawo do urlopu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

Możliwość zmiany nazwiska dziecku została przewidziana w obowiązującym porządku prawnym. Kiedy i jak doprowadzić do zmiany nazwiska dziecka?

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Urlop macierzyński przed porodem

Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.

REKLAMA

Poród - niezbędne rzeczy do szpitala

Szykujesz się do porodu? Sprawdź co powinnaś ze sobą zabrać. Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do szpitala na poród? Jakie akcesoria przydadzą się przyszłej mamie? Co należy zabrać dla nowonarodzonego dziecka?

Rozwód rodziców a psychika dziecka

Rozwód rodziców to zawsze sytuacja trudna i stresująca dla psychiki dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zorganizował kampanię pod hasłem „Jestem mamy i taty”, która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziecka podczas rozwodu rodziców. Jak rozwód rodziców wpływa na psychikę dziecka?

Jak kupować bezpieczne zabawki?

Wybór zabawek na polskim rynku jest ogromny. O bezpieczeństwo zabawek dostępnych w sklepach dba Państwowa Inspekcja Handlowa. Niezależnie, czy wybierzemy interaktywne lalki czy tradycyjne klocki, powinniśmy decydować się na zakup tylko bezpiecznych zabawek.

Zakup bezpiecznych zabawek – krok po kroku

Mimo szerokiego asortymentu zabawek, jaki oferują sklepy, zakup bezpiecznych zabawek dla dzieci nie jest zadaniem łatwym. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pokazuje krok po kroku, jak kupić bezpieczne zabawki.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca, w sytuacji gdy matka dziecka nie żyje, porzuciła je lub jest niezdolna do samodzielnej egzystencji to pomysł zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W jego wyniku także ojcowie mają zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun jako alternatywa dla żłobka i niani to główny temat majowej „Narady Rodzinnej”. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Jest zatem alternatywnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie korzystają ze żłobka lub niani.

Dodatkowe dni wolne za święta przypadające w soboty w 2015 roku

Zgodnie z wyrokiem TK z października 2012 roku za każde święto przypadające w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy przysługuje dodatkowy dzień wolny. W 2015 roku aż dwa, z trzynastu ustawowo wolnych od pracy dni przypadają w sobotę – 15 sierpnia oraz 26 grudnia.

Ulga na dziecko uczące się i pracujące - konieczność modyfikacji

Ulga na dziecko uczące się i pracujące jest obliczana za każdy miesiąc kalendarzowy i brak jest uzasadnienia dla ograniczenia w postaci limitu dochodów, który odnosi się do roku podatkowego, a nie tylko do okresu, za który podatnikowi przysługuje ulga na dziecko – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Konstrukcja ulgi na dziecko, które uczy się i pracuje wymaga więc modyfikacji.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają możliwość wspólnego rozliczenia się z nimi z podatku dochodowego przed Urzędem Skarbowym. Działanie takie umożliwia pomniejszenie ich podatku. Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest możliwe już tylko do 30 kwietnia.

Zmiany w ulgach podatkowych w rozliczeniu za 2013 rok

Z fiskusem należy rozliczyć się do końca kwietnia 2014 roku. W 2014 roku obowiązują nowe zasady naliczania ulgi prorodzinnej oraz ulgi na internet. Jakie zmiany zaszły we wskazanych ulgach podatkowych w rozliczeniu za rok 2013?

Urlop okolicznościowy a śmierć dziadka

Urlop okolicznościowy to płatne zwolnienie pracownika, przewidziane przepisami prawa, przysługujące z tytułu wystąpienia szczególnych okoliczności o charakterze osobistym, np. śmierci dziadka. Udzielenie urlopu okolicznościowego uzasadnia np. ślub, pogrzeb lub narodziny dziecka. Co zrobić, by uzyskać urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią dziadka?

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014 to inicjatywa resortu pracy i polityki społecznej. Celem Programu jest wsparcie rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi a także rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna to propozycja nowego, obligatoryjnego przedmiotu szkolnego, wysunięta przez resort edukacji. Właściwy poziom i jakość nauczania młodzieży w zakresie edukacji seksualnej ciągle wzbudza wiele wątpliwości i nie dorównuje zachodzącym zmianom społecznym.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to dodatkowa możliwość pracownika by uzyskać dzień wolny po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego. Jak długo trwa urlop bezpłatny, w jakim trybie i w jakich okolicznościach jest udzielany?

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Jak skorzystać z zagwarantowanego wychowania przedszkolnego?

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Przesłuchanie dziecka

Przesłuchanie dziecka, jako specyficznego uczestnika postępowania karnego odbywa się w zgodzie z zasadami i trybem określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Jedną z nich jest zasada jednokrotnego przesłuchania dziecka. Jakie inne odrębności występują w stosunku do małoletnich?

Urlop wychowawczy nieubezpieczonych

Nowelizacja z dnia 26 lipca 2013 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zrównała uprawnienia emerytalne osób nieubezpieczonych, przedsiębiorców a także rolników sprawujących opiekę nad dziećmi z prawami pracowników, którzy korzystają z urlopów wychowawczych. Urlop wychowawczy przysługuje osobom nieubezpieczonym, przedsiębiorcom, studentom i rolnikom na takich samych zasadach, jak pracownikom.

Ferie zimowe 2014

W okresie od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku przypadają ferie zimowe w poszczególnych województwach. Ferie zimowe to jedna z najdłuższych przerw występujących w kalendarzu roku szkolnego. Zimowe ferie szkolne trwają dwa tygodnie i są podzielone na cztery tury, zgodnie z podziałem kraju na województwa. Ich termin wyznacza corocznie Minister Edukacji Narodowej i Sportu.

O czym należy pamiętać podczas zimowego urlopu?

Planujesz zimowy urlop? Bez względu na to czym podróżujesz, nie zapominaj o prawach konsumenta. W przypadku opóźnień, odwołań czy niedotrzymania warunków umowy konsumentowi przysługują odpowiednie świadczenia. O czym należy pamiętać podczas zimowego urlopu?

Zakres samodzielności małoletniego

Współczesne dzieci dorastają znacznie szybciej niż poprzednie pokolenia, zaś beztroska zabawa coraz częściej zastępowana jest nadmiarem codziennych zajęć i obowiązków. Małoletni sami często dążą do osiągnięcia większego zakresu samodzielności. Jednak tutaj na przeszkodzie staje nie tylko rodzicielska troska i niechęć do wypuszczenia dziecka spod opiekuńczych skrzydeł, lecz również prawo.

Zasiłek macierzyński dla rolników

Czy rolnik opłacający składki do KRUS jest uprawniony do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego? Jakie warunki należy spełnić?

Kiedy rodzic może stracić zasiłek na dziecko?

Przekroczenie kryterium dochodowego oraz podjęcie pracy za granicą pozbawi opiekuna świadczeń na potomka. Gdy nie zgłosi informacji o zmianach, gmina będzie dochodzić zwrotu wsparcia. Co w sytuacji przerwania nauki przez pełnoletnie dziecko lub w przypadku umieszczenia dzieci w rodzinie zastępczej?

Uprowadzenie dziecka przez rodzica za granicę

Coraz częściej słyszy się o porwaniach dzieci do innych państw czy o składaniu wniosków i skarg rodziców o wydanie uprowadzonego dziecka. Takie działania wynikają z konfliktów między rodzicami związanymi w głównej mierze z problemami małżeńskimi. Jakie przepisy regulują kwestię uprowadzenia dziecka za granicę?

Czy można dochodzić nienależnie wypłaconych świadczeń urlopowych?

Pracownik, który nie wykorzystał całego urlopu, a któremu zostało wypłacone świadczenie urlopowe powinien liczyć się z możliwością dochodzenia przez pracodawcę zwrotu wypłaconej kwoty. Nienależnie wypłacone świadczenia pracodawca może uzyskać poprzez potrącenie z wynagrodzenia.

Zmiany w urlopie wychowawczym

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Celem nowelizacji jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego. Sprawdź jakie zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie.

Czy dziecko może mieć dowód osobisty i jak go uzyskać?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty, który jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Paszport dla dziecka

Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Zasiłek macierzyński - podstawa wymiaru

Ile wynosi zasiłek macierzyński? Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego równa się przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu wypłaconemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo za okres faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

Zmiany w urlopie wychowawczym

Zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie dnia 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy i co najmniej 1 miesiąc musi być wykorzystany przez drugiego z rodziców. Rodzic nie może zrzec się tego miesiąca na rzecz drugiego z rodziców.

Ustawa "sześciolatkowa" w Senacie

Senatorowie nie wnieśli poprawek do ustawy, zakładającej, rozpoczęcie obowiązku szkolnego przez sześcioletnie dzieci.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli w 2014 roku

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, zwany również urlopem dla poratowania zdrowia czekają zmiany, skutkujące doprecyzowaniem celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia, zmianą kryteriów i jego przyznawania, jego wymiaru oraz zmianą w zakresie orzekania.

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika, a co za tym idzie, po stronie pracodawcy leży obowiązek jego udzielenia. Co z urlopem wypoczynkowym, którego pracownik nie wykorzysta?

Wniosek o urlop rodzicielski

Możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego z dniem 17 czerwca tego roku. Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje urlop rodzicielski oraz jak go uzyskać?

Czy opiekunowi prawnemu przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Opiekun prawny sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem osoby pozostającej pod jego opieką. Czy jako pracownikowi przysługuje mu prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jakie warunki musi spełnić opiekun?

Nowy system zapobiegania przemocy w rodzinie

Projekt krajowego programu zapobiegania przemocy w rodzinie ma polepszyć obecną sytuację w domach, dotkniętych tym problemem. Mają zostać wdrożone liczne rozwiązania, mające ułatwić służbom docieranie do poszkodowanych i odizolowanie oprawców.

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki nad małoletnim

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna z ważnych powodów wskazanych w ustawie. Po ustaniu opieki opiekun zobowiązany jest do spełnienia określonych obowiązków. Jakie to obowiązki?

Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków

Obowiązek alimentacyjny ma na celu zapewnienie środków utrzymania oraz w miarę potrzeb środków wychowania. W przypadku, gdy rodzic dziecka nie żyje lub nie jest w stanie dopełnić obowiązku wówczas możliwe jest, iż dziadkowie dziecka będą zobowiązani do płacenia alimentów.

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców jest w pełni uzależniona od decyzji. Sąd dysponuje kilkoma możliwościami w odniesieniu do uprawnień rodziców wobec dzieci po uzyskaniu przez nich rozwodu.

Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie i zaginięcie są pojęciami odrębnymi. Rozgraniczenie między nimi jest istotne z perspektywy choćby działań podejmowanych przez policję. Wskazanie wydarzeń, jakie kwalifikuje się jako porwanie rodzicielskie oraz zaginięcie, znaleźć można w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

REKLAMA