REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozew, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są zalety polubownego rozwiązywania sporów sądowych?

W dobie pandemii, a także dużego obciążenia sądów, polubowne rozwiązanie sporu jawi się jako atrakcyjna alternatywa dla kosztownego i długotrwałego sporu sądowego.

Przymusowa rozdzielność majątkowa

Przymusowa rozdzielność majątkowa może powstać na skutek orzeczenia sądu. Kto i kiedy może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej?

PIP a żądanie ustalenia treści stosunku pracy przez sąd

Ustalenie treści stosunku pracy przez sąd nie może być przedmiotem żądania PIP. Dotyczy to sytuacji żądania ustalenia konkretnych warunków zatrudnienia, jak stawki wynagrodzenia czy sposobu rozwiązania umowy.

Nowe obostrzenia i pandemia - jak pracują sądy?

Czy nowe obostrzenia i trzecia fala zakażeń wypłynęły na pracę sądów? Niektóre z nich wprowadziły zarządzenia o możliwości lub odwołaniu posiedzeń.

REKLAMA

Rozprawy sądowe online

Rozprawy sądowe online to rozwiązanie, z którego obecnie mogą korzystać sądy w sprawach cywilnych. Czy rozprawy w formie wideokonferencji będą funkcjonowały również po pandemii?

Sąd doręczy pismo e-mailem. A co jeśli email nie dotrze?

Pismo sądowe zostanie teraz wysłane e- mailem. Sądy online badają skuteczność takich doręczeń mailowych. Jednak co w przypadku, kiedy mail z sądu nie dotrze do adresata z różnych przyczyn technicznych?

II Ogólnopolski Moot Court "Civilis"

II edycja Ogólnopolskiego Moot Court’u z prawa i procedury cywilnej “Civilis” zbliża się wielkimi krokami. Konkurs organizowany jest przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland i przyciąga miłośników prawa cywilnego z całej Polski. Wystarczy zebrać drużynę złożoną z 2 - 4 studentów prawa w Polsce i dać sobie szansę na rozwój naukowy.

Odmowa przyjęcia mandatu: pokwitowanie konieczne?

Odmowa przyjęcia mandatu: Pokwitowanie czy inny dokument? Jakie potwierdzenie otrzyma ukarany kierowca po wniosku do sądu?

REKLAMA

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

Jak napisać odwołanie od mandatu? W tym materiale powiemy też ile na złożenie wniosku ma ukarany oraz jak wygląda postępowanie.

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co wtedy?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Ma do tego pełne prawo. Co to jednak oznacza dla poszkodowanego? Niestety, ale trochę problemów.

Czy jako podatnicy będziemy płacić przedsiębiorcom odszkodowania z powodu składu KRS? [VIDEO]

Ponad 70 tys. spraw sądowych było rozstrzyganych w składach, które pozostają wątpliwe, ze względu na sposób powołania Krajowej Rady Sądownictwa. Tych spraw jest tak dużo, że być może Trybunał w Strasburgu zdecyduje się na wydanie tzw. wyroku pilotażowego.

Czy centra handlowe złożą pozew za lockdown?

Centra handlowe mają mocne podstawy do wystąpienia z roszczeniami zarówno w postaci pozwów zbiorowych, jak i indywidualnych, uwzględniających sytuację poszczególnych podmiotów. Czy takie pozwy zostaną złożone?

Nieprzyjęcie mandatu? Rząd chce zmiany przepisów!

Nieprzyjęcie mandatu jest pojęciem, które wkrótce może zniknąć z polskiego porządku prawnego. Czy obowiązkowe mandaty to dobry pomysł?

Branża fitness zapowiada pozew o odszkodowania

Branża fitness organizuje pozew o odszkodowania oraz przeciwko wprowadzonym restrykcjom. Do 17 stycznia siłownie, hotele i restauracje są zamknięte. A kiedy zostaną otwarte? Co zrobić,aby dołączyć do pozwu?

Przedsiębiorca jako „frankowicz” w sądzie

Jakie szanse ma przed sądem przedsiębiorca, który jest kredytobiorcą kredytu we frankach szwajcarskich? Sądy wskazują m.in., że naruszenia zarzucane niektórym umowom frankowym są tak istotne, iż na ochronę prawną zasługują roszczenia obu typów kredytobiorców (konsumenci i przedsiębiorcy). Jednak szanse takiego pozwu przedsiębiorcy przeciwko bankowi trzeba badać i oceniać w każdym przypadku indywidualnie – pisze Iwona Rzucidło, dr nauk prawnych, LL.M., Radca prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy.

Jak pozwać Booking.com za nadużywanie pozycji dominującej?

Hotel korzystający z platformy Booking.com może, co do zasady, podnosząc żądanie zaniechania ewentualnego nadużywania pozycji dominującej, pozwać tę spółkę przed sądem państwa członkowskiego siedziby owego hotelu. Pomimo iż zarzucane spółce z Booking.com BV zachowania miały miejsce w ramach stosunku umownego łączącego strony, zastosowanie znajduje przewidziana przez rozporządzenie Bruksela I bis podstawa jurysdykcji szczególnej dla spraw dotyczących czynu niedozwolonego lub czynu podobnego do czynu niedozwolonego.

Kredyty frankowe - frankowicze kontra banki

Kredyty frankowe są coraz częstszym przedmiotem postepowań sądowych. Dlaczego rośnie liczba frankowiczów wytaczających powództwa bankom? Większość wyroków z 2020 r. oraz 2021 r. zapadła na korzyść frankowiczów. Czy jest możliwe stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach? Czy można dokonać odfrankowienia kredytu? Czy roszczenia frankowiczów ulegają przedawnieniu?

Jakie wydziały funkcjonują w sądach powszechnych?

Wydział jest jedną z komórek organizacyjnych, jakie można spotkać w sądach i zajmuje się rozpoznawaniem spraw, które do niego wpływają. Jakie są wydziały w sądach powszechnych i jakimi sprawami się zajmują?

Sędzia Urszula Żółtak: Trybunał Konstytucyjny to dziś narzędzie w rękach polityków [PODCAST]

Sędziowie nie mają wątpliwości: obecna sytuacja idzie w bardzo złym kierunku. Protesty pokazały, że społeczeństwo ocknęło się. Kilka lat temu były bardzo duże protesty, dotyczące ochrony sądów, jednak po jakimś czasie zanikły. Zostało szybko zaakceptowane to, co się dzieje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

W wielu sądach sale rozpraw zamknięte dla publiczności

Sale rozpraw w wielu sądach nadal są zamknięte dla publiczności. Czy pandemia ograniczyła jawność pracy sądów?

Odmowa wypłaty świadczenia postojowego - sądy za wypłatą

Odmowa wypłaty świadczenia postojowego przez ZUS to jeszcze nie koniec. Sądy nakazują wypłatę pieniędzy. Warto odwoływać się więc do sądów. Podajemy przykłady wyroków w sprawie odmowy wypłaty świadczenia postojowego z powodu niedotrzymania terminu lub braku przychodów.

Digitalizacja sądów. Kiedy sądy będą bardziej dostępne przez Internet?

Trwająca panedemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 odcisnęła swoje piętno na przestarzałym procesie prowadzenia spraw sądowych. Tylko w ciągu kilku pierwszych tygodni od wprowadzenia restrykcji pandemicznych sędziowie musieli odwołać przeszło 230 tys. spraw, których nie można było przeprowadzić w klasycznym trybie procedowania. Kompleksowo opracowany system digitalizacji sądów pozwoliłby upłynnić i uprościć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, o czym przekonują autorzy raportu „Sądy dostępne przez Internet” autorstwa specjalistów z Fundacji Court Watch Polska.

Wpływy z eksportu nawet połową obrotu dla 44% przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy znad Wisły często decydują się na związanie chociaż części swojego biznesu z zagranicą, upatrując w tym szansy na rozwój. Kooperacja z zagranicznymi partnerami nie gwarantuje jednak braku sporów czy opóźnionych płatności. Na znaczeniu zyskują takie rozwiązania jak e-arbitraż, które pozwalają szybko i w poszanowaniu międzynarodowego prawa rozwiązywać transgraniczne dysputy między przedsiębiorcami.

Rekompensata za utracony zarobek dla świadka wezwanego przez sąd lub prokuraturę

Zdaniem RPO rekompensata za utracony zarobek dla świadka wezwanego przez sąd lub prokuraturę powinna być wyższa. Obecnie jest to kwota 82,31 zł brutto, przy czym dzienne wynagrodzenie przy płacy minimalnej wynosi 124 zł.

Covidowe mandaty - sędziowie mają wątpliwości prawne

Czy covidowe mandaty można nazwać bublem prawnym? Legalność ich wypisywania podważają sędziowie.

Spłacony kredyt we frankach - czy można dochodzić roszczeń od banku?

Czy wcześniejsza spłata kredytu w całości zamyka możliwość dochodzenia w sądzie roszczeń tytułu zwrotu nadpłaconych rat? Okazuje się, że sporo takich spraw jest w toku, a w wielu przypadkach konsument ma duże szanse na sukces.

Firmy mocno bronią się przed upadłościami. Eksperci komentują: To cisza przed burzą

W ciągu trzech miesięcy o 37% zmalała liczba złożonych wniosków o ogłoszenie upadłości wśród śląskich firm. W drugim kwartale br. do sądów rejonowych na terenie województwa wpłynęło ich 75, a w pierwszym – 119. W sumie daje to 194 takie przypadki od stycznia do czerwca, czyli o 3 mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Natomiast w drugim kwartale br. złożono 21 wniosków o restrukturyzację, czyli tyle samo co od początku roku do końca marca. Z kolei w pierwszej połowie 2019 roku było ich łącznie 58.

Rzecznik Finansowy pozywa bank za misseling

Rzecznik Finansowy złożył pozew w imieniu klienta Idea Banku, który zdaniem Rzecznika został wprowadzony w błąd w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A. Na taką inwestycję namówiono osobę, która w momencie nabywania obligacji miała 85 lat. To modelowy przykład tzw. misselingu, czyli oferowania produktu nieodpowiedniego dla danego klienta.

Alimenty za okres wsteczny

Alimenty zasądza się na przyszłość, począwszy od dnia wskazanego w pozwie. Przepisy przewidują jednak możliwość dochodzenia alimentów za okres wsteczny po spełnieniu określonych warunków.

Koronawirus – alimenty i kontakty z dzieckiem w praktyce [WYWIAD]

Jak obecnie wyglądają rozprawy w sądach? W jakim stopniu sytuacja związana z koronawirusem wpływa na wysokość płaconych alimentów? Czy ograniczenia w działalności przedszkoli lub szkół mogłyby stanowić powód do zmiany ustalonych kontaktów? O praktycznych aspektach dotyczących spraw rodzinnych opowiada adwokat Agnieszka Jakubowska-Gregier.

Rzecznik MŚP apeluje o czasowe wydłużenie pracy sądów

Rzecznik MŚP postuluje o czasowe wydłużenie pracy sądów do godz. 18:00 w dni powszednie. W tej sprawie skierował pismo do Ministra Sprawiedliwości.

Likwidacja spółki z o.o. a przychód w CIT z tytułu niespłaconych zobowiązań

Przepisy dopuszczają możliwość likwidacji spółki z o.o. bez spłacenia wszystkich jej zobowiązań. Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nie skutkuje wygaśnięciem tych zobowiązań. Dlatego w takiej sytuacji nie dojdzie po stronie spółki do powstania przychodu z tytułu umorzonych zobowiązań, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT. Tym bardziej, że wykreślona z rejestru spółka nie może być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

Ruszyły sądy do spraw własności intelektualnej!

Z dniem 1 lipca 2020 r. weszła w życie kolejna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego tj. ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła do tego kodeksu m.in. nowy rodzaj postępowania odrębnego zatytułowany „Postępowanie w sprawach własności intelektualnej”.

Zawieszenie wójta w czynnościach służbowych tylko przez sąd?

Senat wystąpił z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą możliwości zawieszenia wójta w czynnościach służbowych wyłącznie przez sąd.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jak przebiega krok po kroku?

Po raz pierwszy przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego zastosowano 1 lipca 2020 r. Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują krok po kroku kolejne etapy nowej procedury.

Opodatkowanie VAT dotacji: jest ważny wyrok NSA

W wydanej interpretacji organ stwierdził, że dotacja otrzymana przez gminę na przydomowe oczyszczalnie ścieków podlega opodatkowaniu VAT, gdyż ma bezpośredni wpływ na cenę usług realizowanych przez gminę za pośrednictwem POŚ na rzecz mieszkańców.

Znaczny wzrost spraw frankowych w sądach w czasie pandemii

W czasie pandemii sądy odnotowały nawet 400% wzrost liczby pozwów w tzw. sprawach frankowych. Sędziowie podkreślają, iż pozwów będzie przybywać i wskazują na problemy, z którymi muszą się mierzyć.

Rozwód w czasie pandemii - na rozstrzygnięcie trzeba poczekać dłużej

Po złożeniu pozwu rozwodowego do sądu nie należy spodziewać się szybkiego rozpatrzenia sprawy. Czas oczekiwania na rozstrzygnięcie będzie dłuższy ze względu na pandemię.

Firmy turystyczne pozywają państwo za lockdown

Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej żądają od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań za straty poniesione w czasie lockdown. Jeśli pieniędzy nie dostaną, zapowiadają pozew zbiorowy.

Jak sąd potraktuje doręczenie pisma na nieaktualny adres firmy?

Pisma procesowe lub orzeczenia dla przedsiębiorców będą obecnie doręczane na adres wskazany we właściwym rejestrze (np. CEiDG w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze). A co w przypadku jeżeli przedsiębiorca jest wpisany do innego rejestru niż CEiDG? Jak sąd potraktuje doręczenie pisma na nieaktualny adres spółki?

Polisolokaty - postanowienia niedozwolone i unieważnienie umowy

Na polisolokaty należy spojrzeć z perspektywy ochrony konsumenta – strony umowy faktycznie i ekonomicznie słabszej i dokonać oceny jej zapisów – czy nie stanowią one postanowień niedozwolonych. W wielu przypadkach możemy dochodzić na drodze postępowania sądowego uznania umowy za nieważną w całości.

Terminy sądowe znowu płyną… ale jak?

W ostatniej Tarczy antykryzysowej znajduje się zapis zgodnie z którym zawieszone terminy (oraz te, których bieg nie rozpoczął się) biegną dalej (lub rozpoczynają swój bieg). Ustawa weszła w życie 16 maja br., a więc terminy zaczęły biec od 23 maja. W niektórych publikacjach podawane są jednak inne daty: 22 maja albo 24 maja. Rozbieżności te wywołują negatywne skutki procesowe - niezachowanie terminów może spowodować nawet brak możliwości zaskarżenia orzeczenia sądowego.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Koronawirus: bieg terminów na dokonanie czynności prawnych i procesowych

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje zawieszenie biegu niektórych terminów procesowych i materialnych. Zgodnie z założeniem, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii zawieszone zostają terminy na dokonanie różnych czynności prawnych i procesowych.

Czy uchylenie się od skutków umowy dowodowej może stanowić nadużycie prawa?

Jedną z nowości, wprowadzonych zeszłoroczną nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, jest umowa dowodowa, unormowana w przywróconym postępowaniu gospodarczym. Analiza nowego uregulowania skłania do wniosku, iż niektóre podmioty mogą uchylić się od skutków jej zawarcia, nie ponosząc jednocześnie z tego tytułu istotnych konsekwencji prawnych.

Stosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu do umów zawieranych w trybie zamówień publicznych

Do umowy zawartej w trybie Prawa zamówień publicznych, która z uwagi na niezachowanie właściwej formy, okazała się być nieważna i nie może być podstawą dla dochodzenia świadczenia, można stosować przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Tarcza antykryzysowa a odstąpienie od umowy deweloperskiej

Ustawodawca, uchwalając ustawę z dnia 31 marca 2020 roku o tzw. Tarczy Antykryzysowej nie odniósł się do sytuacji nabywców mieszkań i umów deweloperskich. Tak samo, w ustawie tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 nie ma propozycji związanych z wprowadzeniem regulacji prawnych odnoszących się do umów zawieranych z deweloperami. Nabywca nieruchomości, którego sytuacja finansowa zmieniła się diametralnie na skutek stanu epidemii wywołanej koronawirusem COVID-19, może skorzystać z przepisów obowiązujących dotychczasowo.

E-mediacja to najlepsze rozwiązanie na czas epidemii koronawirusa

W Polsce od lat zmagamy się z narastającym problemem przewlekłości postępowań sądowych. Epidemia wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, tylko pogłębia ten problem.

REKLAMA