REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadek, Termin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wstrzymanie biegu terminów przedawnienia i terminów sądowych z powodu epidemii koronawirusa

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie nadzwyczajnych zmian prawa dotyczących postępowań sądowych. Planowane jest wstrzymanie biegu wszystkich terminów materialnoprawnych i terminów sądowych oraz zmiana organizacji pracy sądownictwa.

Nieruchomość w spadku - dziedziczenie, podatek sprzedaż

Stan prawny nieruchomości znajdującej się w spadku zawsze wymaga uregulowania. Jednak uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie oznacza końca obowiązków spadkobiercy. Należy pamiętać o podatku od spadków i darowizn, a niekiedy również od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Ostatnie dni na zgłoszenie do "Małego ZUS" - termin 2 marca 2020 r.

Dnia 2 marca 2020 r. (najbliższy poniedziałek) mija termin na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS". Sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godz. 18:00.

Dobry start w 2021 r. – wniosek o 300 zł w nowym terminie

W 2021 wnioski o świadczenie dobry start złożymy w innym niż dotychczas terminie. Nie zmieni się kwota świadczenia. Na szkolną wyprawkę rodzice otrzymają 300 zł.

REKLAMA

Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę

Czas na wydanie świadectwa pracy określa Kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli nie zamierza zawierać z pracownikiem kolejnej umowy, powinien to zrobić w ciągu 7 dni.

Wezwanie pracodawców 250+ do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

PFR wysłał do pracodawców 250+ wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową, a więc PFR TFI S.A. Pracodawca ma na to 30 dni od dnia otrzymania wezwania. Co w przypadku prowadzenia Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE)?

Spadek po obywatelu Austrii bez podatku w Polsce

Polak, który nabył spadek po zmarłym obywatelu Austrii nie musi płacić podatku spadkowego ani w Austrii (bo tam podatek spadkowy został zniesiony w 2008 roku), ani w Polsce. Zgodnie bowiem z Konwencją zawartą między Polską i Austrią o zapobieżeniu dwukrotnemu pobieraniu podatku spadkowego, odziedziczony majątek podlega podatkowi spadkowemu w tym państwie, którego obywatelem był w chwili śmierci spadkodawca. Dlatego obywatel Polski, który nabył spadek po obywatelu Austrii nie musi składać deklaracji SD-3 oraz płacić podatku w Polsce. Bez znaczenia jest tu fakt, że w Austrii nie ma podatku od spadku.

VAT od towarów i majątku odziedziczonej firmy

Spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy i podatnika VAT nie mają obowiązku sporządzenia remanentu i zapłaty VAT od towarów i majątku firmowego pozostawionego przez zmarłego - jeżeli kontynuują jego biznes. Taki precedensowy wyrok wydał 2 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uchylając niekorzystne dla spadkobierców stanowisko fiskusa.

REKLAMA

Wyższa trzynasta emerytura w 2020 r. – kiedy wypłata?

Trzynasta emerytura w 2020 r. będzie wyższa. Ile wyniesie jej wysokość netto? Kiedy nastąpi wypłata 13 emerytury? W jakim terminie emeryci i renciści, a także osoby pobierające zasiłek i świadczenie przedemerytalne otrzymają trzynastkę?

Podwójne opodatkowanie spadku z zagranicy

Przepisy Konwencji zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania nie dotyczą podatku od spadków i darowizn. Zatem zapłacenie w Wielkiej Brytanii określonej kwoty podatku od spadku zgodnie z prawem tam obowiązującym, nie zwalnia od uiszczenia należnego podatku według prawa polskiego. W ten sposób Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2019 r. potwierdził faktyczne podwójne opodatkowanie zagranicznych spadków, które otrzymują polscy obywatele (niezaliczający się do najbliższej rodziny spadkodawców).

Urlop bezpłatny 2020 – wniosek, termin, podstawa prawna

Urlop bezpłatny w 2020 r. można uzyskać na wniosek pracownika za zgodą pracodawcy. Jaka jest podstawa prawna do ubiegania się o urlop bezpłatny? Kiedy złożyć wniosek? Ile czasu może trwać taki urlop?

Ostatni dzień na wniosek o nieobliczanie podatku od emerytur i rent z KRUS

31 grudnia to ostatni dzień na złożenie wniosku o nieobliczanie podatku dochodowego od emerytur i rent z KRUS wypłaconych w 2019 r.

Urlop ojcowski w 2020 r. - wymiar, termin, wniosek, dokumenty

Urlop ojcowski w 2020 r. wynosi 2 tygodnie. Termin na jego wykorzystanie to 24 miesiące od urodzenia dziecka. Jak napisać wniosek o urlop i jakie dokumenty do niego dołączyć? Jak jest płatny?

Urlop ojcowski - krótszy okres na wykorzystanie

Termin na wykorzystanie urlopu ojcowskiego może ulec skróceniu. Obecnie urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i można go wykorzystać w okresie 2 lat od urodzenia dziecka. Zmiany mogą wejść w życie w ciągu najbliższych lat.

Wyrok oparty na podrobionym dokumencie - konstytucyjny termin na wznowienie sprawy cywilnej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji, gdy wyrok został oparty na dokumencie podrobionym jest zgodny z Konstytucją. Zdaniem TK regulacja ta nie jest nadmiernie restrykcyjna.

Wydanie pisma przez pocztę po terminie a termin procesowy

Czy wydanie przez pocztę przesyłki po terminie wydłuża termin procesowy? Czy strona powinna czynić starania o odebranie pisma?

Jak skutecznie odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?

Wielu rodziców zmaga się z problemem dotyczącym odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka. Problem ten jest jeszcze bardziej uciążliwy zwłaszcza dla tych, którzy odetchnęli z ulgą przy odrzuceniu spadku we własnym imieniu wychodząc przy tym z założenia, że to rozwiązuje wszelkie ich problemy z dziedziczeniem niepożądanych długów spadkowych – nic bardziej mylnego bowiem w wyniku odrzucenia spadku przez spadkobiercę, spadek przypadający temu spadkobiercy przechodzi na jego zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki) lub w przypadku braku zstępnych na dalszych spadkobierców powołanych do spadku w następnej kolejności.

Termin przyznania zasiłku dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę

Przy ustalaniu terminu przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych istotne znaczenie ma sposób rozwiązania umowy o pracę. Jak na zasiłek wpływa wypowiedzenie umowy dokonane przez pracodawcę, wypowiedzenie dokonane przez pracownika, rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a jak zwolnienie dyscyplinarne?

Ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK!

Piątek 25 października 2019 r. to ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez duże firmy z wybraną instytucją finansową. Jest to pierwszy etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych i dotyczy zatrudniających co najmniej 250 pracowników.

Zachowek - czym jest, kiedy i komu przysługuje i jak go obliczyć?

Zachowek jest bardzo złożoną instytucją prawa spadkowego. Przepisy go regulujące zawarte są w w kodeksie cywilnym w księdze czwartej dotyczącej spadków, są one dość jasne i klarowne, jednak tylko z pozoru. Prowadząc sprawę o zachowek adwokat musi być bardzo ostrożny i przewidzieć, a przede wszystkim sprawdzić wszystkie możliwe sytuacje prawne związane ze spadkiem m.in. możliwość wydziedziczenia jednego z uprawnionych do zachowku, odrzucenie spadku, niegodność dziedziczenia, rozwód, wcześniejsza darowizna itp. Każda taka sprawa wymaga indywidualnego podejścia i dogłębnej analizy.

KPK: termin upływający w sobotę, niedzielę i święto

Często zdarza się, iż strona składa pismo procesowe ostatniego dnia określonego terminu. Co jeśli termin ten upływa w sobotę? Czy Kodeks postępowania karnego reguluje tę kwestię tak samo jak w przypadku niedziel i świąt?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników za IV kwartał 2019 r. - termin

KRUS podaje informację dla rolników opłacających składki ubezpieczeniowe o terminie na opłacenie składek za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r.

Rodzina toczy spór o spadek. Czy da się tego uniknąć?

Śmierć bliskiej osoby może przysporzyć wiele problemów w rodzinie zwłaszcza jeśli w skład masy spadkowej wchodzi jakaś nieruchomość. Natomiast można tego uniknąć poprzez sporządzenie testamentu, który jest jedynym i wyłącznym wyrażeniem woli, kształtującym sytuację majątkową spadkobierców względem szeroko rozumianego majątku spadkodawcy.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku 2019/2020 – jak napisać, opłata (przykładowy wzór)

Sporządzając wniosek o stwierdzenie spadku, warto pamiętać o wyższej opłacie, która obowiązuje od 21 sierpnia 2019 r. Podpowiadamy jak napisać pismo i prezentujemy pomocny przykład (wzór).

Zasiłek dla bezrobotnych na cały rok

Zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany nawet przez cały rok kalendarzowy. Sprawdź, kiedy przysługuje i jakie warunki należy spełnić, aby pobierać go przez dłuższy okres.

Termin początkowy wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy - TK

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o terminie początkowym wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zawsze prawo do świadczenia rentowego powstaje od miesiąca złożenia wniosku o rentę?

Wybór instytucji zarządzającej PPK do 25 października 2019 r.

Dnia 25 października 2019 r. mija ważny termin dotyczący ustawy o PPK. Pierwsi pracodawcy, którzy zostali objęci programem, muszą do tego dnia wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK dla swoich pracowników.

Urlop zaległy z 2018 r. należy wykorzystać do końca września 2019 r.

Został już tylko tydzień na wykorzystanie urlopu zaległego z 2018 r. Termin ten mija dokładnie 30 września 2019 r. Co jeśli pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu? Czy urlop mu przepada?

Spadek po dziadkach dla wnuka

Nie ma przeszkód, żeby dziadek jako spadkobiercę wskazał w testamencie wnuka czy wnuczkę. Gdyby jednak testamentu nie było, wówczas dochodzi do dziedziczenia ustawowego.

Składki KRUS - ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r.

KRUS podał wysokość składki wypadkowej, chorobowej i macierzyńskiej w IV kwartale 2019 r. Termin opłacenia składek mija 31 października 2019 r.

Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku

Sprawy spadkowe w związku ze swoją specyfiką są często bardzo trudne dla członków rodziny zmarłego, nie tylko dlatego, że dotyczą zmarłej ukochanej osoby, a także dlatego, że często powodują konflikt wśród członków rodziny, którzy mają prawo do dziedziczenia, czy to na podstawie ustawy czy zgodnie z testamentem. Uregulowaniu tego prawa można dokonać przez notarialne poświadczenie dziedziczenia lub przez stwierdzenie nabycia spadku.

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin do końca października

Student, który pobiera rentę rodzinną, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dalszej nauce i wniosek o kontynuowanie wypłaty. Ma na to czas do końca października 2019 r.

Wybór instytucji prowadzącej PPK do 25 września 2019 r.

Największe firmy, które zostały objęte ustawą o PPK z dniem 1 lipca 2019 r. mają czas do 25 września 2019 r. na porozumienie się z pracownikami w sprawie wyboru instytucji prowadzącej PPK.

Czy można dokonać korekty zgłoszenia SD-Z2

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) związane jest z całkowitym zwolnieniem od podatku przewidzianym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Czy możliwe jest skorygowanie tego zgłoszenia, np. w sytuacji gdy spadkobierca dowiedział się o składniku majątkowym, który wchodzi w skład spadku już po terminie złożenia druku SD-Z2?

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Świadectwo pracy - zmiany od 7 września 2019 r.

Świadectwo pracy zostanie zmienione od 7 września 2019 r. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza termin wydania świadectwa pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jakie sankcje za niewydanie świadectwa pracy w terminie przewiduje nowe prawo? Co jeszcze się zmienia?

Złóż wniosek o 500+ do końca września!

Złożenie wniosku o 500+ na dziecko do końca września 2019 r. gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca 2019 r.

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Od 1 lipca 2019 r. PPK w pierwszych firmach

Dnia 1 lipca 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczynają obowiązywać pierwsze firmy. Są to największe podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Spadek na Ukrainie odziedziczony przez obywatela Polski

Czy nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski wiąże się ze skomplikowaną procedurą? O jakich terminach warto pamiętać?

KRUS - składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.

KRUS podał informację o nowych składkach na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za III kwartał 2019 r. Jakie składki obowiązują rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika? Kiedy mija termin uregulowania składek?

Najwcześniejszy możliwy termin wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r.

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło 13 października 2019 r. może być dniem wyborów, jednak za wcześnie jest na przesądzanie tej daty. Wybory parlamentarne w Polsce zarządza Prezydent.

Teczki osobowe a "buble prawne" – perspektywa pracowników i pracodawców

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji w sprawach wiążących się ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Dokumenty te są gromadzone w formie teczek osobowych, a za ich nienależyte prowadzenie grozi odpowiedzialność karna. Niestety, najnowsze przepisy, które weszły w życie 01.01.2019 r. wprowadzają niejasne zapisy prawne, które są źródłem nieporozumień. Czego dotyczą owe niejasności i czy można się przed nimi ustrzec?

Ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

Rolnicy i domownicy ubezpieczeni w KRUS i dodatkowo prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą muszą pamiętać o terminie 31 maja 2019 r. Zobowiązani są do tego dnia złożyć w KRUS oświadczenie lub zaświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy będzie możliwe tylko wyjątkowo. W jakich sytuacjach? Jak złożyć przed sądem odpowiednie oświadczenie?

Druga ze skarg nadzwyczajnych RPO uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. SN uchylił decyzję sądu rejonowego, zgodnie z którą rodzice adopcyjni nie mogli w imieniu dziecka odrzucić spadku.

Termin wydania świadectwa pracy - poprawka Senatu przyjęta przez Sejm

Termin wydania świadectwa pracy ma być tożsamy z dniem ustania stosunku pracy, jeśli pracodawca nie zamierza zawrzeć z danym pracownikiem kolejnego stosunku pracy. Dnia 16 maja 2019 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy.

PPK a śmierć pracownika - co stanie się z pieniędzmi?

Ustawa o PPK reguluje sytuację śmierci pracownika. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po śmierci uczestnika?

REKLAMA