reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > KPK: termin upływający w sobotę, niedzielę i święto

KPK: termin upływający w sobotę, niedzielę i święto

Często zdarza się, iż strona składa pismo procesowe ostatniego dnia określonego terminu. Co jeśli termin ten upływa w sobotę? Czy Kodeks postępowania karnego reguluje tę kwestię tak samo jak w przypadku niedziel i świąt?

Termin upływa w sobotę

Sąd zobowiązał mnie do złożenia pisma w wyznaczonym terminie. Problem polega jednak na tym, iż upływa on w sobotę. W mojej miejscowości poczta w tym dniu jest zamknięta. Czy jeśli złożę pismo w poniedziałek, to termin zostanie zachowany? (Marek)

Tak, umożliwia to nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która obowiązuje od 5 października 2019 r.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2019

Przed zmianą przepisów, gdy koniec terminu przypadał na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można było wykonać następnego dnia.

Dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz święta wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Nie należą do nich soboty. Kwestia upływu terminu w sobotę była zatem inaczej uregulowana niż w przypadku procedury cywilnej i administracyjnej.

Po nowelizacji, jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy lub na sobotę, czynność można wykonać następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

W przedmiotowym przypadku pismo można nadać pocztą lub złożyć w sądzie w poniedziałek, a gdyby był on dniem świątecznym – w kolejnym nieświątecznym dniu.

Pamiętajmy, iż soboty, niedziele oraz dni świąteczne „wydłużają” termin tylko, gdy przypadają na ostatni jego dzień. Jest to szczególnie ważne w przypadku krótkich terminów przypadających w okresach świątecznych np. podczas tzw. długich weekendów majowych.

Terminy w postępowaniu karnym

W procedurze karnej terminy określane są w dniach, miesiącach i latach.

Do biegu terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się dany termin.

Sąd w poniedziałek wezwał panią Annę do uiszczenia brakującej opłaty od pisma w terminie 7 dni. Termin ten zacznie zatem biec od wtorku.

Jeżeli termin jest oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach, koniec terminu przypada na ten dzień tygodnia lub miesiąca, który odpowiada początkowi terminu. Jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia, koniec terminu przypada na ostatni dzień tego miesiąca.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1987 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1694);

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j. t. Dz. U. z 2015 r., poz. 90).

Polecamy serwis: Postępowanie karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy lub na sobotę, czynność można wykonać następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą./Fot. Shutterstock
Jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy lub na sobotę, czynność można wykonać następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą./Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama