REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Student, Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacyjne staże i praktyki kluczem do kariery?

Czerwiec to ostatni dzwonek dla osób, które chciałyby podjąć wakacyjny staż lub praktyki. Pracodawcy liczą na to, że zaraz po sesji studenci zaczną rozglądać się za letnim zajęciem i będę gotowi do zasilenia rynku pracy. Z uwagi na niedobór pracowników ofert staży i praktyk szukać można dziś niemalże w każdej branży i w każdym dziale − począwszy od wsparcia produkcji, działu R&D, utrzymania ruchu, poprzez działy administracyjne jak księgowość, finanse, HR po wyspecjalizowane działy związane z inżynierią i branżą IT. O tym, dlaczego warto zdecydować się na wakacyjny staż lub praktyki mówi ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Studenci rezygnują z bezpłatnych staży

Studenci coraz częściej rezygnują z bezpłatnych staży i wybierają pracę poniżej kwalifikacji. Raport Student w Pracy 2018 pokazuje, iż w pracy żakom nie przeszkadza dzienny charakter studiów.

Nowa lista leków refundowanych już obowiązuje

Obowiązuje już nowa lista leków refundowanych. Zawiera nowe 74 produkty dostępne w aptekach.

Rząd przyjął projekt ustawy o zdrowiu publicznym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Zawiera on regulacje, które mają poprawić stan zdrowia polskiego społeczeństwa.

REKLAMA

Sfałszowany produkt leczniczy

Sfałszowane produkty lecznicze to tylko jedno z zagadnień prawa farmaceutycznego, którym zajmie się Sejm na 81. posiedzeniu. Jak znowelizowana ustawa Prawo farmaceutyczne definiuje pojęcie sfałszowanego produktu leczniczego i na jakich zasadach odbywa się obrót nim?

eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów

Dzięki elektronicznemu systemowi weryfikacji uprawnień pacjentów - eWUŚ szybko i bez zbędnych formalności można załatwić wizytę u lekarza. Usługa eWUŚ, umożliwiająca zgłoszenie do lekarza bez dokumentów potwierdzających prawo do opieki zdrowotnej, działa od 1 stycznia 2013 roku.

Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus” - trzecia edycja

"Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału w trzeciej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.

Okres ważności recepty lekarskiej

Okres ważności recepty lekarskiej, co do zasady, nie może przekraczać 30 dni. Z dniem 4 października 2014 roku zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich, dotyczące głównie długości okresu, na jaki może zostać wypisana recepta oraz ilości leku, jaką lekarz może przepisać na jednej recepcie.

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje m.in.: pracowników, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, dzieci, studentów, uczniów, emerytów, rencistów, także bezrobotnych. Kiedy i na jakich zasadach osoba podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu nabywa prawo do świadczeń?

Zmiany na uczelniach od 1 października 2014

Zmiany na uczelniach od 1 października 2014 przewiduje nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowe regulacje dotyczą m.in.: zniesienia opłat za drugi kierunek, nowych zasad komercjalizacji, uczenia się przez całe życie, nowych zasad bliższej współpracy uczelni i wzmocnienia szans studentów i absolwentów na rynku pracy.

Pakiet antykolejkowy

Pakiet antykolejkowy został przyjęty przez rząd na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 roku. Tzw. pakiet antykolejkowy dotyczy w głównej mierze skrócenia kolejek do lekarzy oraz ulepszenia procedur leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Prawo pacjenta do prywatności

Prawo pacjenta do prywatności powinno pozostawać w równowadze w jednoznaczną identyfikacją chorego. Opaski na rękę, kody i numery identyfikacyjne to mechanizmy pozwalające na zachowanie prawa pacjenta do prywatności.

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 roku K 35/11. Niekonstytucyjna opłata za drugi kierunek studiów zakończy obowiązywanie 30 września 2015 roku.

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Konstytucyjność obligatoryjnej opłaty za drugi kierunek studiów była przedmiotem pracy Trybunału Konstytucyjnego w dniu 5 czerwca 2014 roku (czwartek). Zdaniem TK opłata za drugi kierunek studiów jest niekonstytucyjna.

Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne

System dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych to odpowiedź na rosnące w Polsce wydatki na prywatną służbę zdrowia. Takie rozwiązanie jest praktykowane z powodzeniem w większości krajów europejskich. Jak ma wyglądać system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych?

Prywatna opieka medyczna - coraz popularniejsza

Prywatna opieka medyczna to dobrze rozwijający się rynek usług. Korzystanie z usług prywatnej opieki medycznej staje się w Polsce coraz popularniejsze. Największym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty.

Szkolnictwo wyższe - zmiany w roku akademickim 2014/2015

W Sejmie trwają prace nad nowym projektem ustawy o szkolnictwie wyższym. Zdaniem ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego nowe regulacje przyczynią się do zwiększenia motywacji do zdobywania wykształcenia i wykorzystywania potencjału nauki w praktyce. Projekt zakłada m.in.: możliwość uzyskania dyplomu po kursach pozauczelnianych, prawo własności do osiągnięć innowacyjnych dla naukowców i studenckie staże w biznesie.

Staż pracy a okres studiów

Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu uprawnień ze stosunku pracy np. wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy okres studiów wpływa na staż pracy i tym samym na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Prawo pacjenta do informacji a zakaz reklamy aptek

Każdemu pacjentowi przysługuje prawo do dostępu do informacji. Obejmuje ono także prawo do informacji czerpanych z reklam leków i innych produktów sprzedawanych przez apteki. Czy zakaz reklamy aptek stanowi ingerencję w prawo pacjenta do informacji?

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym, wynikających z tytułu zdarzeń medycznych możliwe jest w drodze dwóch, alternatywnych postępowań. Po pierwsze przed sądem powszechnym na gruncie postępowanie cywilnego i po drugie – przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Jakie różnice występują we wskazanych sposobach dochodzenia roszczeń?

Zgoda pacjenta małoletniego

Zgoda pacjenta małoletniego jest niezbędnym warunkiem podjęcia jakiejkolwiek interwencji medycznej. W przypadku pacjenta małoletniego mamy do czynienia z instytucją zgody zastępczej bądź zgody kumulatywnej. Jakie zasady uzyskania zgody od pacjenta małoletniego obowiązują lekarza, kiedy i dlaczego może on zostać zwolniony z tego obowiązku?

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Wprowadzenie dobrych zasad staży i praktyk studenckich stanowi główne założenie projektu zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Staże i praktyki mają stać się obowiązkowym elementów studiów wyższych uczelni o profilu praktycznym. Jakie inne zmiany czekają studentów oraz absolwentów?

Umowa o staż

Umowa o staż, zwana także umową o praktyki absolwenckie, funkcjonuje w polskim systemie prawnym od 2009 roku. Stanowi specjalny rodzaj umowy cywilnoprawnej, na mocy której stażysta ma możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Wynagrodzenie za staż w 2014 roku nie może przekraczać kwoty 3360 zł brutto.

Ubezpieczenie NNW dla studentów

Całoroczne ubezpieczenia NNW zwykle, wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia, dodawane są do kart młodzieżowych, popularnych szczególnie wśród studentów wyższych uczelni, którzy podróżują. Ubezpieczenia te bowiem najczęściej obejmują terytorium całego świata.

Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej

Każdy pacjent ma prawo dostępu do dokumentacji medycznej opisującej jego stan zdrowia i udzielone świadczenia zdrowotne. Podmiot udzielający świadczeń ma obowiązek przechowywania dokumentacji przez okres 20 lat. Dane zawarte w dokumentacji podlegają ochronie.

Jak student może założyć własną działalność gospodarczą?

Studenci planujący założenie własnej firmy mogą skorzystać z tzw. Inkubatorów Przedsiębiorczości, które oferują pomoc przy zakładaniu działalności w wielu dziedzinach celem wypromowania nowych przedsiębiorców. Student zakładający firmę w takiej postaci nie musi opłacać składek ZUS.

U lekarza tylko PESEL. Jak działa eWUŚ?

Od początku stycznia 2013 r. u lekarza wystarczy okazać dokument zawierający numer PESEL np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców

System eWUŚ funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. W jaki sposób ma on ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Od 2013 r. do lekarza tylko z numerem PESEL

Z nowym rokiem do lekarza wybierzemy się z numerem PESEL, zamiast wymaganego wcześniej druku ZUS RMUA. Pacjenci ubezpieczeni przez pracodawcę będą zarejestrowani w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. System zweryfikuje pacjentów za pomocą numeru PESEL, a tożsamość możemy potwierdzić okazując dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia legitymację szkolną.

Odszkodowanie za błędy medyczne - nowe rozwiązanie dla pacjentów

W przypadku błędów medycznych zaistniałych po 01.01.2012 r. mamy możliwość skierowania sprawy do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, Prezentujemy praktyczny poradnik, w jaki sposób dochodzić swoich praw w przypadku błędów lekarskich z uwzględnieniem nowych rozwiązań prawnych.

Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku, wyraził zgodę na to, aby w aptekach ogólnodostępnych była możliwość mierzenia ciśnienia.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, a także przepisy odrębne o danych osobowych gwarantują przechowywanie dokumentacji medycznej, a także należyta jej ochronę.

In vitro: znamy szczegóły refundacji

Program gwarantujący parom refundację zabiegów in vitro ma ruszyć 1 lipca 2013 r. Rząd szacuje, że z pomocy skorzysta 15-20 tys. par.

Refundacja in vitro już w 2013 r.

Refundacja zabiegów in vitro może ruszyć już w przyszłym roku. Rządowy program w ciągu 2,5 roku objąłby 15 tysięcy par.

Skierowanie do sanatorium

Pacjent, który chce wyjechać do sanatorium, powinien uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową albo zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych w uzdrowisku.

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

Od 2013 r. PESEL dowodem ubezpieczenia zdrowotnego

Zgodnie z przyjętym przez Senat projektem od 1 stycznia 2013 r. u lekarza wystarczy numer PESEL, czy dowód osobisty. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Prawa kobiety w ciąży we Włoszech

We Włoszech kobieta podczas ciąży ma prawo do bezpłatnych badań lekarskich. Ponadto jest chroniona przez przepisy prawa pracy.

Otrzymałeś nieprawidłową receptę? Zgłoś to do rzecznika!

Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.

Darmowe znieczulenie przy porodzie od 2013 r.

Z początkiem 2013 r. rodząca pacjentka otrzyma darmowe znieczulenie, jeżeli sobie tego zażyczy. Takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Zdrowia.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych pomoże przy rejestracji pacjentów

Zgodnie z projektem, od października tego roku placówki służby zdrowia będą mogły, na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, uzyskać elektroniczne potwierdzenie prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Stosowanie przymusu wobec pacjenta

Pierwsza kategoria sytuacji, gdy można stosować przymus bezpośredni, to dopuszczenie się przez pacjenta zamachu na własne życie lub zdrowie. O zastosowaniu przymusu bezpośredniego decyduje lekarz, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie.

Badanie, leczenie i rehabilitacja osób z zaburzeniami psychicznymi

Orzeczenie lekarskie wydawane jest po przeprowadzeniu badania na podstawie analizy wszystkich danych, jakimi dysponuje lekarz. Każdorazowo szpital musi posiadać informacje o tym, kiedy pacjent opuścił szpital, w jakim celu i na jakiej podstawie.

Umowa uaktywniająca a inny tytuł do ubezpieczeń

Niania zawierająca umowę uaktywniającą z własnym pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub wykonująca taką umowę na rzecz własnego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom jako pracownik. W niniejszym artykule omawiamy wybrane zbiegi tytułów ubezpieczeń.

Prawne podsumowanie stycznia 2012 r.

Podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2012 r.

Refundacja leków: protest aptekarzy

Nie cichną kontrowersje wokół funkcjonującej od 1 stycznia 2012 ustawy o refundacji leków. Od 16 stycznia 2012 r. swój protest zaczęli aptekarze.

Odmowa wypisania recepty na lek refundowany - co robić?

Gdy ze strony lekarza spotkamy się z odmową wypisania recepty na lek refundowany, możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjent ma prawo dochodzić swych praw również przed sądem cywilnym.

Refundacja leków 2012

Nowa ustawa refundacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Co się zmienia? Jak zmiany te odczują pacjenci?

Opieka pielęgniarska w domu

Pielęgniarska opieka długoterminowa jest jednym ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z takiej formy pomocy mogą skorzystać przebywający w domu przewlekle chorzy pacjenci.

REKLAMA