REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zawarcie umowy, Nieprawidłowe wykonanie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przybicie na aukcji online a ukształtowanie ceny przedmiotu aukcji przy udziale ofert pozostałych uczestników. Co wynika z przepisów i praktyki?

W aukcji chodzi przecież o najlepszą cenę rynkową. Pytanie, czy porównanie wszystkich ofert cenowych w czasie rzeczywistym jest przywilejem jedynie organizatora aukcji, czy prawem wszystkich uczestników. Platformy sprzedaży online generują cenę, ponieważ rzeczywistość wirtualna umożliwia udział w czynności prawnej uczestnikom online, likwidując barierę lokalności konkretnego wydarzenia. Z drugiej strony jednak popularność czynności online generuje z kolei szereg ograniczeń co do wiedzy o postąpieniach w aukcjach, które naturalnie zawsze występowały dotychczas w konwencjonalnej aukcji live.

Chcesz podpisać umowę od 1 stycznia 2024 r.? Sprawdź czy nie stracisz na uprawnieniach zasiłkowych i stażu pracy.

Zaczynasz pracę od nowego roku? Sprawdź czy umowa na pewno zacznie obowiązywać od początku miesiąca, a ty nie stracisz na uprawnieniach zasiłkowych i stażu pracy.

Czy kciuk w górę wystarczy do zawarcia umowy? Uważaj co lajkujesz!

Kto nie słyszał o ostatnim kontrowersyjnym wyroku kanadyjskiego sądu, niech podniesie rękę. Albo lepiej nie – nie chcielibyśmy, by doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy.

Czy umowa zlecenia musi być zawarta na piśmie?

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa zlecenia może być zawarta w formie pisemnej, elektronicznej, a nawet ustnie. Takie jest też stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA

Umowę leasingu będzie można zawrzeć także mailem, czy sms-em

Umowa leasingu. Wszystko wskazuje na to, że niedługo umowę leasingu będzie można zawrzeć elektronicznie - podpisać sms-em, mailowo, a nawet mówiąc „TAK” podczas nagrywanej rozmowy telefonicznej. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad propozycją nowego brzmienia art. 709 (2) Kodeksu cywilnego, który dziś stanowi poważną barierę rozwoju rynku leasingowego w Polsce.

O czym pamiętać stosując wzorzec umowy?

Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z wzorców umów, w szczególności z ogólnych warunków umów, wzorów umowy, regulaminów, itp. Często posługują się też formularzami, które następnie są uzupełniane danymi klienta i zamówionej usługi (towaru).

Uszkodzenie przesyłki a zwrot towaru – nowe niedozwolone klauzule

W przypadku uszkodzenia przesyłki, sprzedawca nie może odmówić zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru, orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ostatnim czasie wprowadzono nowe niedozwolone klauzule w obrocie konsumenckim.

Kiedy małoletni może być stroną umowy?

Możliwość bycia stroną umowy jest nierozerwalnie związana ze zdolnością do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości, tj. 18 lat. W przypadku osób małoletnich zdolność taka posiada swoje ograniczenia, uregulowane w art. 11-22 k.c.

REKLAMA

Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Kiedy następuje nawiązanie stosunku pracy?

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę następuje albo z dniem zawarcia tej umowy albo w terminie późniejszym, który został wskazany w kontrakcie. Ustalenie, kiedy następuje nawiązanie stosunku pracy ma decydujące znaczenie dla wymiaru posiadanych uprawnień pracowniczych, m.in. urlopu wypoczynkowego.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

W obrocie gospodarczym coraz bardziej popularne jest korzystanie z gotowych wzorców umów, zawierających standardowe rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku umów między kontrahentami, umów konsumenckich oraz umów wyłącznie między przedsiębiorcami.

Umowa zawarta przez telefon w 2015 roku

Umowa zawarta przez telefon stanowi przykład ustnej umowy zawieranej na odległość (zdalnie). Co do zasady jest to umowa skutecznie zawarta. Jaka będzie konstrukcja umów zawieranych telefonicznie w 2015 roku?

W jaki sposób zawrzeć umowę? (cz. 1)

Sposoby zawierania umów zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Wyróżniane są cztery sposoby zawarcia umowy: oferta, negocjacje, aukcja i przetarg.

Kim jest konsument?

W świetle prawa konsumentem może być tylko osoba fizyczna. Musi ona jednak spełniać określone warunki. Jakie?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Spisanie dobrej umowy najmu mieszkania ma istotne znaczenie dla ochrony lokalu wynajmującego. Poszczególne zapisy umowy mogą odpowiednio dyscyplinować najemcę.

Nie można dyskryminować pracujących na umowę zlecenie

Obecnie coraz częściej można się spotkać z przypadkami dyskryminacji w miejscu pracy. W związku z tym przepisy unijne zagwarantowały ochronę osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia. Obecnie mogą one żądać stosowanego odszkodowania.

Częściowe zastępstwo za pracownika

Obowiązujące przepisy nie wykluczają zastosowania umowy na zastępstwo w celu częściowego zastąpienia pracownika świadczącego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(7) Kodeksu pracy.

Nie zapomnij o tym zawierając umowę pożyczki

Kredyt bankowy nie jest jedyny wyjściem na pozyskanie finansowania dla swojej firmy. Alternatywą jest także zawarcie umowy pożyczki z drugim przedsiębiorcą. Na co trzeba zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Umowa z wolontariuszem

Wolontariat nie jest świadczeniem pracy, w swoim założeniu ma charakter dobrowolny i nieodpłatny. W jakiej formie zawrzeć umowę z wolontariuszem?

Umowa o zaprojektowanie i wykonanie mebli - WZÓR

W ramach umowy jedna strona zobowiązuje się wykonać prace projektowe i montażowe. Zaprojektowanie i wykonanie mebli to wykonanie dzieła. Sama umowa jest umową o dzieło

Umowa użytkowania nieprawidłowego - WZÓR UMOWY

W umowie przedmiotem umowy są pieniądze. Po wygaśnięciu użytkowania obowiązany jest do zwrotu według przepisów o zwrocie pożyczki.

Ugoda - WZÓR PISMA

Strony mogą zawrzeć ugodę pozasądową, która ma postać zobowiązania. Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego.

Umowa o wykonanie remontu - WZÓR UMOWY

Umowa o roboty remontowe jest umową jaką inwestor zawiera z wykonawcą. Jej przedmiotem jest dokonanie remontów. Co do zasady wykonawcy za jego prace należy się wynagrodzenie.

Umowa o roboty budowlane - WZÓR UMOWY

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Umowa przewozu - WZÓR UMOWY

Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa o powierzenie mienia pracownikowi - WZÓR UMOWY

W ramach umowy pracownik przyjmuje na siebie odpowiedzialność za powierzone mu mienie. Pracownik ponosi odpowiedzialność za powierzone mu przez pracodawcę mienie.

Umowa o pracę na okres próbny - WZÓR UMOWY

Na podstawie umowy na okres próbny pracodawca zobowiązuje się zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem a ten ostatni zobowiązuje się do świadczenia pracy pod kierownictwem pracodawcy. Charakteryzuje się krótkim czasem (do 3 miesięcy) i skróconym okresem wypowiedzenia

Umowa o pracę na czas określony - WZÓR UMOWY

Na podstawie umowy o pracę na czas określony pracodawca zobowiązuje się zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem a ten ostatni zobowiązuje się do świadczenia pracy pod kierownictwem pracodawcy. Umowa ulega rozwiązaniu po upływie przewidzianego w niej czasu. Jak wygląda wzór umowy o pracę na czas określony?

Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony - WZÓR UMOWY

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest podstawową umową w prawie pracy. Umowa ta wygasa jedynie w przypadku rozwiązania jej przez jedną ze stron, za wypowiedzeniem, lub w ramach porozumienia stron. Jaki jest wzór umowy na czas nieokreślony?

Umowa o pracę nakładczą - WZÓR UMOWY

Umowa o pracę nakładczą jest czymś pośrednim pomiędzy umową o pracę a umową o dzieło. Zatrudniony nabywa część uprawnień pracowniczych, w tym ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wynagrodzenie należy mu się jednak wyłącznie za wykonaną faktycznie pracę, w czym przypomina ona umowę o dzieło.

Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy - WZÓR UMOWY

Na podstawie umowy na czas wykonywania określonej pracy pracodawca zobowiązuje się zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem a ten ostatni zobowiązuje się do świadczenia pracy pod kierownictwem pracodawcy. Stosunek pracy wygasa po wykonaniu określonej w umowie pracy.

Najem lokalu mieszkalnego na czas oznaczony - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu mieszkalnego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Najem lokalu użytkowego na czas nieoznaczony - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu użytkowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal użytkowy do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Umowa dzierżawy lokalu użytkowego - WZÓR UMOWY

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy lokal użytkowy do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Umowa rozwiązująca - WZÓR UMOWY

Na mocy odrębnej umowy strony mogą za obopólnym porozumieniem rozwiązań poprzednio obowiązującą umowę. Dochodzi do tego na podstawie umowy rozwiązującej.

Umowa użyczenia - WZÓR UMOWY

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie.

Umowa o obsługę prawną - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana między klientem a adwokatem lub radcą prawnym. Strony mogą się umówić na prowadzenie wszystkich spraw klienta jak również na dokonanie konkretnej czynności

Umowa o świadczenie usług - WZÓR UMOWY

Umowa o świadczenie usług to często występująca w obrocie prawnym, acz nie występująca w kodeksie cywilnym, umowa. Postanowienia takiej umowy należy wzorować na przepisach dotyczących umowy zlecenia.

Umowa akwizycji - WZÓR UMOWY

Umowa o świadczenie usług akwizycyjnych to umowa jaką przedsiębiorca zawiera ze zleceniobiorcą. Na jej podstawie zleceniobiorca świadczy usługi akwizycyjne.

Umowa przechowania - WZÓR UMOWY

Umowa przechowania jest jedną z tzw. umów życia codziennego. Może mieć ona charakter odpłatny lub nieodpłatny. Zawieramy ją np. oddając kurtkę do szatni. Pobierz wzór umowy.

Umowa przelewu wierzytelności - WZÓR UMOWY

Wierzyciel może przelać wierzytelność na inną osobę bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja następuje na podstawie umowy przelewu wierzytelności.

Kradzież rzeczy przed wydaniem kupującemu

Co zrobić w sytuacji, jeżeli sprzedana rzecz została skradziona zanim sprzedawca zdążył ją wydać kupującemu? Jakie roszczenia przysługują w takiej sytuacji?

Kupujący zalega z zapłatą – co zrobić?

Zawierając umowę sprzedaży kupujący zobowiązuje się do zapłaty oznaczonej w umowie ceny. Co może zrobić sprzedawca w przypadku zwłoki w uiszczeniu ceny?

Zawarcie umowy przez dziecko

Niepełnoletni nie mogą zawierać każdej umowy. Kiedy dziecko może zawrzeć umowę? Jakie są tego skutki? Czy umowa zawarta przez 10-latka jest ważna? Co zrobić w takiej sytuacji?

Zapis na sąd polubowny

Spory między kontrahentami nie muszą wcale trafiać do sądów powszechnych. Warto pomyśleć o sądownictwie polubownym (arbitrażu). Przeczytaj więcej o zapisie na sąd polubowny.

Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?

Mechanik dokonuje naprawy samochodu na podstawie umowy o dzieło. Na jakich warunkach mechanik może dokonać dodatkowych napraw i żądać dodatkowego wynagrodzenia?

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 3

Zawierając umowę sprzedaży możemy ją w znaczny sposób zmodyfikować. Trzeba jednak wykazać się znajomością podstawowych pojęć. Warto wiedzieć czym różni się zadatek od zaliczki.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 2

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Warto wiedzieć kiedy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność, a kiedy nie może.

REKLAMA