REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy bon turystyczny: Kolejne województwo idzie w ślady Podlasia - które?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowy bon turystyczny: Kolejne województwo idzie w ślady Podlasia
Nowy bon turystyczny: Kolejne województwo idzie w ślady Podlasia
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Podlaski Bon Turystyczny 2025 okazał się ogromnym sukcesem i szybko stał się wzorem dla innych regionów Polski. W jego ślady postanowiła pójść Warmia i Mazury, które już we wrześniu uruchomią własny program wsparcia – Mazurski Bon Turystyczny. Nowe dofinansowanie ma nie tylko przyciągnąć turystów spoza regionu, ale także wydłużyć sezon turystyczny poza wakacje.

rozwiń >

Podlaski Bon Turystyczny – impuls dla regionalnej turystyki

W 2025 roku województwo podlaskie po raz kolejny potwierdziło, że regionalne wsparcie turystyki może stać się skutecznym narzędziem przyciągania gości i ożywiania lokalnej gospodarki. Podlaski Bon Turystyczny 2025 cieszy się ogromną popularnością, a jego sukces stał się inspiracją dla innych regionów w Polsce. Na ten trend odpowiedziały Warmia i Mazury, które już we wrześniu planują uruchomienie własnego programu – Mazurskiego Bonu Turystycznego.

REKLAMA

Mazury odpowiadają na konkurencję – start programu już we wrześniu 2025

Warmia i Mazury, znane z malowniczych krajobrazów, licznych jezior i rozwiniętej infrastruktury turystycznej, odczuwają wyraźną konkurencję ze strony Podlasia. Jak przyznaje Andrzej Kindler, wiceprezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki, dynamiczny rozwój turystyki w Podlaskiem i atrakcyjna forma wsparcia w postaci bonu stanowią poważne wyzwanie dla regionu:

„Bardzo duża konkurencja, która powstała w województwie podlaskim i Bon Turystyczny Podlaski, który ściąga turystów, jest bezpośrednią konkurencją dla Warmii i Mazur”.

W odpowiedzi na tę sytuację marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński, zapowiedział wprowadzenie Mazurskiego Bonu Turystycznego, który ma wystartować już we wrześniu 2025 roku. Jego celem będzie nie tylko zwiększenie liczby odwiedzających, ale przede wszystkim wydłużenie sezonu turystycznego.

Mazurski Bon Turystyczny – kluczowe założenia programu

Program będzie skierowany do turystów spoza województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zdecydują się odwiedzić region poza sezonem letnim, czyli we wrześniu i październiku. Dofinansowanie obejmie noclegi w lokalnych obiektach turystycznych, co ma zapewnić obiektom większe obłożenie również po zakończeniu wakacji.

Marszałek Kuchciński podkreślił, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nie chodzi o to, by zutylizować te pieniądze, ale wydłużyć sezon i dać możliwość branży turystycznej korzystania z turystów przez dłuższy czas”.

Szczegóły dotyczące wysokości bonów oraz sposobu składania wniosków mają zostać opublikowane w nadchodzących miesiącach. Niemniej, już teraz wiadomo, że województwo liczy na powtórzenie sukcesu Podlasia.

Podlaski Bon Turystyczny – model sukcesu do naśladowania

REKLAMA

Władze województwa podlaskiego wprowadziły swój autorski program w odpowiedzi na trudną sytuację geopolityczną, związaną z kryzysem migracyjnym przy granicy z Białorusią. Od 2021 roku region zmaga się z wyzwaniami, które silnie odbiły się na lokalnej turystyce. W odpowiedzi powstał Podlaski Bon Turystyczny – forma dopłat do noclegów dla osób dorosłych, przyznawanych turystom odwiedzającym region.

Wysokość dopłat zależy od rodzaju obiektu i wynosi od 200 do 400 zł za pobyt liczący minimum dwie noce. Program obejmuje 567 obiektów noclegowych, w tym hotele, pensjonaty, kempingi i agroturystyki. Aby skorzystać z bonu, należy zarezerwować pobyt w jednym z nich i wygenerować bon na stronie: https://podlaskibonturystyczny.pl.

Bon turystyczny Podlasia zyskuje na znaczeniu – zwiększenie budżetu w 2025 roku

W maju 2025 roku ogłoszono zwiększenie puli środków przeznaczonych na bon – z 2 do 4 milionów złotych. Co istotne, od 1 czerwca z programu będą mogli skorzystać także mieszkańcy województwa podlaskiego, co do tej pory nie było możliwe. Dotychczas bon był dostępny tylko dla turystów z pozostałych 15 województw.

Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk zaznaczył, że:

„Chcemy, aby z programu mogli korzystać także mieszkańcy naszego regionu. To nie tylko wzmocni lokalną turystykę, ale i zwiększy zainteresowanie ofertą wypoczynkową Podlasia”.

Program uruchomiono w trzech etapach:

  • I etap: 20 kwietnia – dofinansowanie do końca maja (350 tys. zł),
  • II etap: od 1 czerwca – pobyty do 31 sierpnia,
  • III etap: bon obejmie noclegi do końca 2025 roku.

Rośnie liczba turystów na Podlasiu – dane i opinie branży

Choć konkretne liczby nie zostały jeszcze podane, marszałek województwa Łukasz Prokorym poinformował, że dane Polskiej Organizacji Turystycznej wskazują na znaczący wzrost liczby odwiedzających. Władze regionu liczą, że dofinansowanie będzie skutecznym „magnesem” nie tylko na wakacje, ale również na jesienne wypady.

Katarzyna Sadowska, prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, oceniła, że sezon turystyczny 2025 będzie jednym z najlepszych od lat:

„Bony rozeszły się w kilka godzin. Zainteresowanie przerosło oczekiwania”.

Z kolei wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zwrócił uwagę na walory przyrodnicze regionu i bezpieczeństwo:

„Podlaskie to region bezpieczny i atrakcyjny. Turyści są naszym najlepszym ambasadorem”.

Podlaski model szansą dla całej Polski – możliwe kolejne programy regionalne

Eksperci z branży turystycznej jednoznacznie oceniają bon jako skuteczne narzędzie. Andrzej Burkiewicz z Regionalnej Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego zaznaczył, że:

„Oby jak najwięcej było tego rodzaju inicjatyw, bo region jest piękny. Niestety, od pandemii turystyka na ścianie wschodniej mocno kuleje. Takie programy są bardzo potrzebne”.

Warto śledzić doniesienia z innych regionów – sukcesy Podlasia i nadchodzący start programu na Mazurach mogą być początkiem nowego trendu. Lokalne władze w różnych województwach mogą zdecydować się na podobne działania, widząc w nich sposób na ożywienie lokalnej turystyki i promocję unikalnych walorów regionu.

Turystyczne bony regionalne jako przyszłość krajowej turystyki?

REKLAMA

Zarówno Podlaski, jak i nadchodzący Mazurski Bon Turystyczny pokazują, że regionalne inicjatywy mogą realnie wpłynąć na ruch turystyczny i poprawić sytuację branży. Skierowanie wsparcia do osób spoza województw, a także rozszerzenie programu na lokalnych mieszkańców to działania, które wspierają nie tylko turystykę, ale i spójność regionalną oraz rozwój gospodarczy.

Zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy powinni być czujni – nadchodzące miesiące mogą przynieść nowe możliwości wypoczynku z dofinansowaniem, również w innych częściach Polski.

Podlaski Bon Turystyczny

gov.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platwormie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP [na żywo]

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Sąd: Z Konstytucji RP wynika, że babcia ma prawo do świadczenia 300 zł [Dobry Start]

Spór z ZUS wygrała babcia dziecka - opiekuje się nim od śmierci jego matki. Opieka nie była potwierdzona sądownie, tj. nie ustalono pieczy bieżącej czy zastępczej oraz nie ustalono babci prawnym opiekunem dziecka. Wiadomo również, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem do Sądu celem umieszczenia dziecka w jej rodzinie zastępczej, lecz sąd do chwili obecnej nie wydał żadnych orzeczeń regulujących.

„Ozłocony” projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Po co Polsce surowsze przepisy niż wymaga UE?

Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów trafił parę dni temu do Sejmu. Celem tego projektu powinno być uszczegółowienie i doprecyzowanie, w zakresie w jakim jest to konieczne, rozwiązań wprowadzanych unijnym rozporządzeniem MICA. To jednak zbyt mało ambitne zadanie dla Ministra Finansów, twórcy projektu, który postanowił pokryć przepisy unijne warstwą krajowego, "normatywnego złota". Zobaczmy, na ile przepisy projektu stały się przedmiotem tzw. gold-platingu i co z tego wynika w praktyce.

Może czas, aby sąd mógł zmusić ZUS do odpuszczenia ścigania za niezapłacone składki? Jak jest rak, hospicjum, śmierć bliskich, utrata majątku?

Problemem udzielania przez ZUS ulg w postaci umorzenia zaległości w składkach jest to, że jest to decyzja całkowicie uznaniowa (po stronie ZUS). Osoba wnioskująca o taką ulgę może spełniać na 1000% zasady współżycia społecznego, które uzasadniają ulgę, a ZUS można tylko o nią prosić. I ZUS nie musi jej przyznać. Można stracić cały majątek w pożarze, być w stanie przedagonalnym w hospicjum, stracić rodzinę w wypadku samochodowym. A i tak ZUS może odmówić umorzenia zaległych składek w tym znaczeniu, że nie można ZUS zmusić do przyznania ulgi. Żaden sąd nie może wydać wyroku “Zmuszam ZUS do przyznania ulgi w kwocie 5000 zł w postaci umorzenia zaległych składek ZUS bo wnioskodawca choruje na raka w fazie przerzutów i zostało mu nie więcej niż 12 miesięcy życia “. Sąd może tylko wskazywać, że ZUS naruszył przepisy o umarzaniu zaległości bo nie zrobił tego, gdy sytuacja wnioskującego o ulgę, uzasadnia jej przyznanie.

REKLAMA

Adwokat: TSUE potwierdzi uczciwość postanowień umów kredytowych odwołujących się do WIBOR

Postanowienia umów kredytowych odwołujące się do wskaźnika referencyjnego WIBOR w ogóle nie powinny stanowić przedmiotu badania pod kątem ewentualnej abuzywności – uważa adwokat Wojciech Wandzel. Jego zdaniem Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-471/24 potwierdzi uczciwość postanowień umownych odwołujących się do WIBOR.

Jest ustawa o osobach starszych (czyli 60 plus). Co to daje?

Mało osób ma świadomość, a szczególnie osób starszych, że polityka senioralna w naszym kraju jest do tego stopnia rozwinięta, że jest specjalna ustawa o osobach starszych. Ustawa choć krótka to dość istotna dla praw seniorów, którzy mają ukończony 60 rok życia, czyli są tzw. seniorami 60 plus. Ustawa jest też istotna z perspektywy obowiązków państwa względem seniorów. Co zatem daje to prawo?

REKLAMA