reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Jak być atrakcyjnym kandydatem do pracy od razu po studiach

Jak być atrakcyjnym kandydatem do pracy od razu po studiach

Na obecny rynku pracy osoba, która ukończyła studia nie jest już tak atrakcyjnym kandydatem jak niegdyś. Jest tak, ponieważ większość młodych ludzi decyduje się na podjęcie dalszego kształcenia, a dostępność do nauki jest coraz większa. Uczelnie proponują wysokie stypendia, w przypadku studiów niestacjonarnych opłaty są rozłożone na dogodne raty. Coraz częściej również naukę można pogodzić z pracą.

Jak zatem sprawić, aby po ukończeniu uczelni, wychodząc z wiedzą teoretyczną, dyplomem potwierdzającym kwalifikacje trudności znaleźć zatrudnienie? Najlepiej, gdy zadba się o swoją przyszłość zawodową znacznie wcześniej niż dopiero po ukończeniu studiów. Głównym powodem, przez który młodym osobom trudno znaleźć pracę jest ich brak doświadczenia. Żadna wiedza teoretyczna, nawet najlepiej oceniona, nie może się zrównać z praktyką w konkretnych sytuacjach, zderzenie się z problemami itd. Dlatego też dobrze, aby studenci mieli świadomość, że już podczas nauki można zdobywać owo doświadczenie zawodowe. Jest bardzo dużo możliwości zdobywania praktyki, która w późniejszym czasie może okazać się korzystna z punktu widzenia pracodawcy.

Z pewnością może to być praca. Dla studentów obecnie jest wiele alternatyw jeśli chodzi o pracę dorywczą, sezonową. Jest to szansa na poznanie swoich możliwości w pracy w danym zawodzie, jak również nabywanie kompetencji społecznych, takich jak odpowiedzialność, rzetelność, precyzja, umiejętność pracy zespołowej lun indywidualnej, które to cechy są istotne w każdej pracy zawodowej.

Dobrym rozwiązaniem na podniesienie swoich kwalifikacji jest staż. Jest to praktyczna nauka zawodu, czyli obserwacja pracowników, a później aktywne uczestnictwo w wypełnianiu obowiązków w miejscu pracy. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, więc jest to dostatecznie dużo czasu, aby nabyć nowe umiejętności.

Kolejnym elementem, który może podnieść atrakcyjność na rynku pracy studenta jest jego zaangażowanie w naukowe koła zainteresowań. Zazwyczaj działalność w tego typu zajęciach, oprócz podłoża teoretycznego, proponuje także sprawdzenie praktyczne poszczególnych problemów. I tak prowadzone są różnego rodzaju badania, organizowane są konferencje, spotkania, dyskusje panelowe itp. Jest to bardzo dobry obszar do nabywania umiejętności zawodowych, które mogą pomóc w zdobyciu i utrzymaniu pracy.

Praktyczne umiejętności można także zdobyć w ramach wolontariatu. Jest to bezpłatna praca na rzecz konkretnej firmy lub instytucji, ale bardzo cenna z perspektywy doświadczenia jakiego się podczas niej nabywa.

Można również odbywać praktyki studenckie, czyli w konkretnych miejscach obserwować, jak wygląda praca, która jest zgodna z naszym kierunkiem studiów. Jest to okazja, aby utwierdzić się w przekonaniu o słuszności swoich wyborów, co do przyszłego zawodu, zakresu obowiązków, możliwościach rozwoju itp.

Jak widać możliwości na zdobycie praktycznych umiejętności jest wiele. Najważniejsze jest to, że całą swoją aktywność zawodową podczas studiów można przedstawić w CV, a tym samym przekonać pracodawcę, że w sposób odpowiedzialny i przemyślany planujemy swoją przyszłość. To budzi zaufanie i tworzy obraz osoby dojrzałej i rozważnej. A takim ludziom bez obaw można powierzyć funkcje pracownika w firmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama