| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Czy student jest poszukiwanym pracownikiem

Czy student jest poszukiwanym pracownikiem

Na obecnym rynku pracy, jeśli myślimy o zdobyciu pracy satysfakcjonującej, dobrze płatnej oraz zgodnej z kierunkiem wykształcenia, na samym początku swojej drogi zawodowej, jest bardzo trudno. Głównym powodem, dla którego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych osób jest ich brak doświadczenia w pracy zarówno na podobnym stanowisku, jak i pracy w ogóle. Dlatego, aby po ukończeniu studiów być pożądanym kandydatem do pracy, dobrze byłoby zadbać wcześniej o doświadczenie, które pomoże zdobyć umiejętności oraz kompetencje zawodowe.

Okres studiów jest bardzo dobrym momentem do podjęcia zatrudnienia. Nam, jako studentom zależy na tym, aby charakter pracy nie był stały, aby nie angażować się zbytnio. Może to być praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, może to być praca dorywcza, sezonowa, na zlecenie, o dzieło itp. Okres studiów jest jeszcze na tyle absorbujący edukacyjnie, że należy dużą część czasu poświęcić na naukę i sprawy związane z kierunkiem studiów. Dlatego taka forma pracy jak najbardziej odpowiada osobie uczącej się. Taka sytuacja jest również bardzo korzystna dla pracodawcy, ponieważ nie musi on być związany z osoba na dłuższy okres czasu. W momencie, kiedy pracownik nie spełnia oczekiwań, wystarczy tylko nie przedłużać umowy lub nie zawierać nowej. Również nie ma potrzeby dbać o cały pakiet ubezpieczeniowy i socjalny. Jako osoba ucząca się, student jest ubezpieczony na uczelni, więc nic nie traci z tego tytułu. Kolejnym atutem jest to, że studenci są to osoby bardzo energiczne, otwarte, kreatywne, łatwo nawiązują kontakty interpersonalne, są odważne, pełne zapału itp. Dlatego też łatwiej jest im pracować w wielu obszarach, np.: w reklamie, z dziećmi, w ciągłym ruchu, podróżując itd.

Studenci też często nie mają żadnych zobowiązań, dlatego dla nich nie jest problemem pozostawanie w pracy po godzinach, przychodzenie do pracy w dni wolne czy święta, nienormowany czas pracy. Dla pracodawcy jest to korzystna sytuacja, gdyż mając zatrudnionych część osób na stałe, a część w formie dorywczej, wówczas nie ma żadnych trudności z funkcjonowaniem firmy, nawet wówczas, kiedy niektórym pracownikom nagle coś „wypadnie”. Z tego też powodu tak wiele restauracji, pubów, kawiarni zatrudnia studentów. Jest to praca wymagająca od pracownika kompetencji społecznych, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, optymizmu, siły perswazji, umiejętności negocjacyjnych itd. Młodym ludziom wiele z tych rzeczy przychodzi w sposób bardzo naturalny. Deficyty związane z brakiem doświadczenia wyrównuje przełożony, kierownik, menedżer, który pomoże w sytuacjach kryzysowych.

Często również młodzi ludzie są zatrudniani z powodu dobrej kondycji, siły fizycznej czy ogólnego stanu zdrowia. Wiadomo, że wraz z wiekiem wydolność człowieka się znacznie zmniejsza i dlatego niektóre czynności, które młodym przychodzą z łatwością, w późniejszym wieku stanowią już duży problem. Dlatego też osoby młode zatrudniane są do roznoszenia ulotek, rozklejania plakatów, do rozkładania towarów na półkach w marketach, zbioru sezonowych owoców i warzyw, w sklepach, w pubach, w agencjach promocji itd. Wysiłek fizyczny jaki należy włożyć w wykonywanie tych czynności dla starszych osób jest zbyt obciążający.
Ponadto praca w młodym zespole daje duże szanse na pracę szybką, na tworzenie nowych, alternatywnych rozwiązań oraz na efektywność wykonywanych zadań. Poza tym młodzi nie są obciążeni bagażem doświadczeń, nawykami, które z poprzedniego miejsca pracy mogą przenosić na obecne. Zatem można uznać, że w wielu branżach student jest nie tylko pożądanym pracownikiem, lecz wręcz niezbędnym ogniwem w firmie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »