REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Najważniejsze dobre przygotowanie

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą jest dla wielu osób ogromnym stresem i sytuacją porównywaną do najgorszych egzaminów szkolnych. I dokładnie analogicznie jak w szkole, jeśli osoba nie jest dostatecznie dobrze przygotowana z danego zakresu, to obawa przed porażką jest znacznie większa niż w przypadku dobrego zapoznania się z materiałem. Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Konfrontacja z pracodawcą

Przede wszystkim nie należy rozmowy kwalifikacyjnej traktować jako czegoś „nie do przejścia”. Jest to po prostu jedna z metod rekrutacji, która ułatwia pracodawcy podjęcie decyzji o przyjęciu osoby do swojego zespołu. Dobrze, aby zastanowić się, jak my – jeśli bylibyśmy pracodawcą – podchodzilibyśmy do sytuacji rozmowy z kandydatem. Na pewno żaden pracodawca nie chciałby być postrzegany jako osoba złośliwa, nieprzyjemna itd. Celem pracodawcy jest wyłonienie jak najodpowiedniejszej osoby do pracy – pracownika, który będzie efektywny, skuteczny, ponieważ to warunkuje zyski dla przedsiębiorcy. Zatem należy patrzeć na rozmowę kwalifikacyjną jako moment konfrontacji z pracodawcą, by wzajemnie można było się przekonać, że zarówno pracodawcy jak i pracownikowi odpowiada charakter pracy oraz inne jej elementy. Oczywiście nie wolno sobie zbagatelizować tego spotkania, ponieważ mówi to o naszym profesjonalizmie, rzetelności i odpowiedzialności, a co za ty idzie rzutuje na osobę jako pracownika. 

Proszę opowiedzieć coś o sobie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, którymi powinna się kierować każda osoba, która ma przed sobą rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim należy się do niej dobrze przygotować. Kandydat do pracy, który nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania pracodawcy, wydaje się niekompetentny, nieświadomy swoich mocnych i słabych stron, a co za tym idzie, wiele traci w oczach rozmówcy.

Jako przykład można tu podać bardzo proste pytanie: proszę opowiedzieć coś o sobie. I w tym momencie bardzo często kandydat do pracy podaje informacje, które pracodawca już dawno przeczytał w dokumentach aplikacyjnych bądź prywatne rzeczy, które pracodawcę nie interesują, ponieważ nie są ważne z punktu widzenia jakości wykonywanej pracy. Ten przykład pokazuje jak wiele można stracić poprzez brak odpowiedzi na to pytanie. A tak naprawdę nikt nie będzie lepiej wiedział, jakie informacje można podać, jakie umiejętności uwzględnić, jakie doświadczenia itp. Niż sam kandydat do pracy. Jest to pytanie, które wielu pracodawców zadaje, ponieważ cała odpowiedzialność za jego treść spoczywa na rekrutowanym, natomiast nie zmienia to faktu, że stanowi ono jedno z największych problemów podczas kontaktu z pracodawcą.

Wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zalety i wady

Jest również szereg innych pytań, które sprawiają problem. Dlatego też należy sobie wcześniej przygotować na nie odpowiedzi, aby podczas rozmowy nie zastanawiać się nad bardzo prostymi faktami z życia. Zdarza się, że mogą one umknąć, jeśli jesteśmy w stresie, natomiast jeśli będzie to wcześniej przećwiczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że płynnie i bez większego zastanowienia można na nie odpowiedzieć. Dlatego też należy zastanowić się, w jaki sposób mówić o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, dodatkowych szkoleniach, mocnych stronach, ale i o swoich wadach. 

Pierwsze wrażenie

REKLAMA

Niezwykle istotne jest również przygotowanie się wizualne. Wiedząc, że rozmowa kwalifikacyjna będzie trwała około 10-30 minut, należy mieć świadomość tego, że jak bardzo ważne jest w tak krótkim kontakcie pierwsze wrażenie. Jeśli jest ono pozytywne, wówczas dalsza część rozmowy przebiega w podobnym tonie. I nie chodzi tutaj, aby przebrać się na użytek spotkania z pracodawcą i udawać kogoś kim się nie jest, ale aby zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, które tworząc całość, dają obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika.

Należy pamiętać, że cały strój powinien być jak najbardziej skromny, oficjalny i stonowany. Nie można pozwolić sobie na krzykliwe kolory, błyszczącą i dużą biżuterię czy wycekinowaną torbę. Bez względu na pogodę za oknem, buty powinny mieć zakryte palce i pięty, a długość ubrań powinna być stosowna do sytuacji – kobiety powinny założyć spódnicę do kolan (lub dłuższą), mężczyźni zawsze długie spodnie. Wszystkie dodatki powinny być dyskretne i subtelne. Tutaj należy się bardziej kierować zasadą: im mniej tym lepiej. Niestety, niektórzy wychodzą z założenia, że założą na siebie wszystko co najlepsze, nie patrząc czy jest to stosowne do sytuacji. W takiej sytuacji, pracodawca w najlepszym wypadku, uśmiechnie się pod nosem, lecz prawie zawsze ma poczucie, że dana osoba nie jest na właściwym miejscu.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dokumenty

Jeśli chodzi o przygotowanie, które będzie postrzegane jako profesjonalne, z pewnością należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, z jakimi powinien się zapoznać pracodawca, czyli certyfikaty, dyplomy, referencje i inne oświadczenia i potwierdzenia naszych kwalifikacji, o których pisaliśmy w CV. Teczka z takimi dokumentami dodaje nam powagi, a zarazem sprawia, że mamy wszystko pod kontrolą.

Można wcześniej za symulować rozmowę

Rozmowa kwalifikacyjna jest naszym pierwszym kontaktem z pracodawcą i dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Można poprosić kogoś z rodziny czy kolegę, aby postawił się na miejscu pracodawcy i wspólnie można spróbować zasymulować taką rozmowę. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala się oswoić z sytuacją” przepytywanie” i w realnych warunkach już nie jest taką nowością. Warto również zwrócić się do specjalisty, który pomoże w uwypukleniu mocnych stron i pokaże w jaki sposób mówić językiem korzyści.

Rozmowa to doświadczenie na przyszłość

Najważniejsze jednak, aby potraktować rozmowę jako możliwość sprawdzenia siebie. Nie każda rozmowa kończąca się niepowodzeniem czyli brakiem zatrudnienia jest porażką. Może być ona świetnym doświadczeniem na przyszłość. Jeśli będziemy analizować błędy, jakie popełnialiśmy, pozwoli nam to podczas kolejnych rekrutacji zaprezentować się lepiej.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

    Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

    Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

    Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

    Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

    Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

    REKLAMA

    Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

    Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

    Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

    We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

    Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

    MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

    Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

    9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    REKLAMA

    Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

    Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

    1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

    9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

    REKLAMA