REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czego unikać w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osobisty kontakt z pracodawcą, to dobry moment, aby pokazać się z najlepszej strony. Rekruter może wtedy zobaczyć w jaki sposób się komunikujemy, czy mamy predyspozycje do pracy zespołowej czy jesteśmy mili itp. Jednak jest to również chwila, kiedy nasz obraz stworzony w dokumentach aplikacyjnych może, z pewnych powodów, obiegać od wyobrażenia pracodawcy o idealnych kandydacie na dane stanowisko.

Jakich zachowań unikać, aby nie zostać negatywnie ocenionym przez pracodawcę? W pierwszej kolejności należy pamiętać o wszelkiego rodzaju zwrotach i zachowaniach grzecznościowych. Wchodząc do pomieszczenia, gdzie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, zazwyczaj przygotowane jest krzesło dla kandydata. Często, odruchowo, osoba siada na nim od razu po wejściu. Oczywiście należy tego unikać. Pracodawca najpierw powinien nas przywitać (pierwszy wyciąga dłoń bez względu na wiek i płeć), a potem wskazuje miejsce, które kandydat powinien zająć.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wolno dopuścić również do zachwiania relacji między pracodawcą a kandydatem. Nawet, gdy kandydat ma większą wiedzę merytoryczną czy doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie to nie powinien pouczać czy stawiać rekrutera w podległej pozycji.

Należy pamiętać, aby odpowiedzi na pytania padały dość szybko, a w momencie, kiedy kandydat się zastanawia powinien o tym poinformować pracodawcę – ma on wówczas wiedzę, czy zadawać kolejne pytanie czy czekać na odpowiedź.

Nie jest mile widziane swobodne zachowanie podczas rozmowy. Wszystkie komentarze dotyczące życia prywatnego, rodziny, przyjaciół, wspomnienia z wakacji itp. nie są na miejscu. Rozmowa powinna odnosić się tylko i wyłącznie do sfery zawodowej.

REKLAMA

Nie należy źle mówić o swoim poprzednim miejscu pracy, poprzednim szefie, relacjach i atmosferze jaka panowała w firmie. Nawet jeśli pracodawca o to wypytuje (choć nie powinien), to należy używać neutralnych określeń. Jako powód rezygnacji z poprzedniej pracy, lepiej podać przyczyny niezależne od pracodawcy (nienormowany czas pracy, niedogodne warunki finansowe, brak możliwości rozwoju zawodowego) niż jego cechy charakteru czy niekompetencje w prowadzeniu firmy. Nie należy również źle wyrażać się o byłych współpracownikach. Źle świadczy o człowieku fakt, że rozprzestrzenia informacje o innych ludziach, a najczęściej własne, subiektywne oceny na ich temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów, zniekształceń językowych i slangu. Rozmowę można potraktować jako formę egzaminu, nawet wówczas, kiedy pracodawca wprowadza (czasem celowo) „luźną atmosferę”. Pracodawcy często podczas takiego spotkania proponują kawę lub herbatę, zapalenie papierosa. O ile prośba o szklankę wody, nikomu nie wyda się niestosowna, to pozostałe nie są na miejscu. Przecież żaden kandydat nie idzie na kawkę do pracodawcy i nie zamierza się „gościć”. W każdej chwili należy pamiętać, jaki jest cel naszej wizyty. Często pracodawcy sami prowokują sytuacje, w których wychodzi „prawdziwa twarz” kandydata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

REKLAMA

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

REKLAMA