| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Prezenty ślubne i komunijne a podatek od darowizny - wyjaśnienia MF

Prezenty ślubne i komunijne a podatek od darowizny - wyjaśnienia MF

Czy prezenty otrzymane podczas uroczystości takich jak ślub lub komunia podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie.

MF: prezenty okolicznościowe mogą podlegać podatkowi od spadków i darowizn

Prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnym mogą być przedmiotem darowizny podlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Z interpelacją do resortu finansów w prawie kontrolowania przez fiskusa nowożeńców oraz dzieci przystępujących do pierwszej komunii św. zwrócił się Artur Dunin (PO-KO). Wyjaśnił, że w ostatnim czasie do jego biura poselskiego napływają informacje o takich kontrolach, w celu "opodatkowania prezentów i kwot pieniężnych otrzymanych przez nich na powyższych uroczystościach". Zapytał, czy podobne działania będą podejmowane też "w stosunku do przedstawicieli instytucji kościelnych i duchownych, czyli księży pobierających tzw. opłatę +co łaska, nie mniej niż ...+ oraz organistów i kościelnych, którzy również otrzymują pieniądze przy organizowaniu różnych uroczystości".

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wiceminister finansów Piotr Dziedzic napisał w odpowiedzi, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

"Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy" - wyjaśnia wiceminister.

Przypomniał, że kwota wolna od podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci, wnuków, rodzeństwa) wynosi - 9 tys. 637 zł, do II grupy podatkowej - 7 tys. 276 zł oraz do III grupy (m.in. osoby obce) – 4 tys. 902 zł. Zastrzegł, że jeżeli nabycie od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatniego nabycia dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok ostatniego nabycia.

"W przypadku nabycia darowizn w kwotach wolnych od podatku (z uwzględnieniem powyższej kumulacji) nie istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego lub ich zgłoszenia organowi podatkowemu. Przy obliczaniu kwot wolnych od podatku nie kumuluje się wartości majątku nabytego od różnych osób" - poinformował.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »