REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla rodzin – jakie wsparcie można uzyskać?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenia dla rodzin – jakie wsparcie można uzyskać?
Świadczenia dla rodzin – jakie wsparcie można uzyskać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie świadczenia mogą otrzymać rodziny? Rodzice mogą wnioskować o różne formy finansowego wsparcia na dzieci. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Świadczenie wychowawcze (500+)

Jednym z najpopularniejszych świadczeń, jakie mogą otrzymać rodzice, jest świadczenie wychowawcze, często nazywane „500+”. Świadczenie wychowawcze ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Aktualnie wynosi ono 500 zł na dziecko bez względu na dochód. 

REKLAMA

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres, trwający od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Wsparcie przyznawane jest na wniosek, który można złożyć od 1 lutego danego roku.

Świadczenie dobry start

Kolejnym rodzajem pomocy dla rodzin jest świadczenie w ramach programu  „Dobry start”. Tzw. 300+ również przyznaje się bez względu na dochód. Jednorazowe świadczenie wynosi 300 zł. Pomoc przysługuje na rozpoczynające rok szkolny w szkole dziecko w wieku do ukończenia 20. roku życia. W przypadku zaś dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie to przysługuje do ukończenia 24. roku życia. ZUS przyjmuje wnioski od 1 lipca do 30 listopada danego roku.

Zasiłek rodzinny i dodatki

Rodzice, którzy spełniają kryterium dochodu mogą ubiegać się też o zasiłek rodzinny. To jedno ze świadczeń rodzinnych wypłacanych przez gminy. Na dziecko do ukończenia 5 roku życia można otrzymać 95 zł. 124 zł to aktualna kwota zasiłku na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia. Na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia przysługuje obecnie 135 zł. Do zasiłku rodzinnego przysługują też dodatki m.in. z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej czy samotnego wychowywania dziecka.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe)

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, czyli tzw. becikowe przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka pod warunkiem spełniania kryterium dochodowego. Pomoc przyznaje się jednorazowo w wysokości 1000 zł na dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie rodzicielskie (kosiniakowe)

Osobom, które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego przysługuje świadczenie rodzicielskie, czyli tzw. kosiniakowe. Wsparcie można otrzymywać w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu jednego dziecka. Na bliźnięta pomoc przysługuje dłużej, bo przez 65 tygodni. 67 tygodni trwa okres pobierania świadczenia na trojaczki, 69 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków. W przypadku urodzenia pięcioraczków (i więcej dzieci przy jednym porodzie) świadczenie przysługuje przez 71 tygodni.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)

Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie, które ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Kapitał przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia.

Łączna wysokość wypłaconego kapitału nie może być wyższa niż 12 000 zł na dziecko

RKO przysługuje w wysokości 500 zł albo 1000 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie.

Dofinansowanie do pobytu w żłobku

Dopłata za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wynosi 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. 

Warto pamiętać, iż dofinansowanie nie przysługuje na dziecko, na które rodzic pobiera RKO.

Dodatkowe świadczenia od gmin

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych gminy mogą przyznawać dodatkowe świadczenia na rzecz rodziny.

Rada gminy, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby w zakresie świadczeń na rzecz rodziny, może w drodze uchwały, ustanowić dla osób zamieszkałych na terenie jej działania świadczenia na rzecz rodziny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA