reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Władza rodzicielska - vademecum

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Czym jest władza rodzicielska?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera definicji władzy rodzicielskiej. Art. 95 § 1 wskazuje treść tej władzy, stanowiąc, iż władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

Władza rodzicielska po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Jeżeli sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, to wówczas ogranicza tę władzę drugiemu z rodziców do określonych praw i obowiązków (np. do decydowania o wykształceniu dziecka, o wyjazdach zagranicznych).

Zobacz: Ustalanie ojcostwa

Sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, jeżeli przedstawią oni wspólne porozumienie wychowawcze.

Zobacz również: Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

Zobacz również: Z kim dziecko spędza święta?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Zobacz również: Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Jak wygląda władza rodzicielska gdy rodzice nie żyją razem?

Gdy rodzice żyją w rozłączeniu, sąd powierzając wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z nich, ogranicza władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień względem dziecka.

Zobacz również: Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem?

Kiedy zwrócić się do sądu?

Zgodnie z prawem, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

Rodzice o istotnych sprawach dziecka rozstrzygają wspólnie. W braku porozumienia między nimi każde z rodziców może zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. W takim przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek, który podlega opłacie 40 zł. Rozstrzygnięcie sądu zastępuje zgodę rodzica.

Zobacz również: Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Zobacz również: Bezpłatny wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas, gdy widzimy, że rodzic zaniedbuje dziecko albo je krzywdzi. Pamiętajmy, że sąd nie może rodzica ot tak pozbawić władzy rodzicielskiej. Przesłanki takiego rozstrzygnięcia zawarte są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Stanowi on, iż sąd pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, gdy:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest uprawnione i obowiązane do jej wykonywania./ Fot. Fotolia
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest uprawnione i obowiązane do jej wykonywania./ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama