reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola

Problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola

Reforma oświaty postawiła w trudnej sytuacji nie tylko rodziców, ale również gminy, które nie mogą odmówić przyjęcia 5-letniego dziecka do przedszkola. W świetle obowiązujących przepisów prowadzenie przedszkoli i szkolnych zerówek jest zadaniem własnym gmin. Muszą one finansować pobyt dziecka, wypłacać pensje dla nauczycieli oraz utrzymać budynek.

Reforma

W latach szkolnych 2010/2011 dziecko w wieku 5 lat ma prawo do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Zapewnienie warunków do realizacji prawa jest zadaniem własnym gminy.

Warto wiedzieć, że jeżeli droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

W roku szkolnym 2011/2012 dzieci urodzone w roku 2005, które nie rozpoczęły spełniania obowiązku szkolnego, mają obowiązek odbyć roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

W latach szkolnych 2010/2011-2011/2012, na wniosek rodziców, obowiązkiem szkolnym może być objęte dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, może przyjąć do szkoły dziecko, jeżeli pozwalają na to warunki organizacyjne szkoły, a dziecko było objęte wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

Wymogu objęcia wychowaniem przedszkolnym nie stosuje się w przypadku gdy dziecko posiada pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.

W roku szkolnym 2012/2013 i później wszystkie sześcioletnie dzieci będą objęte obowiązkiem szkolnym.

Zobacz również: Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Problemy ze zgłoszeniem do przedszkola

Gminy, w których brakuje miejsc w przedszkolach często odmawiają przyjęcia do nich trzy- i czterolatków, a dla pięciolatków zakładają oddziały przedszkolne w szkołach, ale tam dziecko może przebywać najwyżej 5 godzin, co jest dużym utrudnieniem dla pracujących rodziców.

Kolejnym problemem jest to, że gmina nie sprawdza wiarygodności oświadczeń, w których rodzice podają swoje miejsce zamieszkania. Zdarzają się więc przypadki, że rodzice, którzy są zameldowani w obwodzie przedszkola, nie mogą otrzymać w nim miejsca, ponieważ zostało ono zablokowane przez tych, którzy podali fałszywe miejsce zamieszkania.

Skarga do sądu

Rodzice, których pociechy nie zostały przyjęte do przedszkola mogą złożyć skargę w sądzie w trybie administracyjnym lub cywilnym. W tym pierwszym przypadku powinni zażądać od gminy wydania decyzji administracyjnej o odmowie przyjęcia a następnie mogą odwołać się od tej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

W trybie cywilnoprawnym mogą wystąpić przeciwko gminie i wnieść powództwo o nakazanie przyjęcia dziecka. Sąd w przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy wydaje postanowienie o zabezpieczeniu tymczasowym i nakazuje gminie umieścić dziecko w przedszkolu.

Powództwo cywilne o odszkodowanie za straty poniesione z powodu braku miejsca w przedszkolu (np. koszty pobytu w prywatnej placówce) może być skierowane przeciwko państwu. Jeśli droga sądowa w Polsce zostanie wyczerpana i roszczenie rodziców nie zostanie uwzględnione, mogą skierować sprawę do Trybunału w Strasburgu.

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzice mają problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola.
Rodzice mają problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola.

INFORLEX Oświata209.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama