reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jak podpisać umowę uaktywniającą z nianią - emerytką?

Jak podpisać umowę uaktywniającą z nianią - emerytką?

Umowa uaktywniająca przewidziana jest dla niań, czyli osób sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Kto może zatrudnić emerytowaną opiekunkę i jakie rodzi to konsekwencje w kwestii ubezpieczeń społecznych?

Niania

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nianią jest osoba fizyczna, sprawująca opiekę nad dziećmi w wieku do ukończenia 20 tygodnia życia na podstawie umowy uaktywniającej.

Umowa uaktywniająca

Jak ją sporządzić? Powinna być ona zawarta w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko.

Poza wyszczególnieniem stron i określeniem jej celu i przedmiotu, umowa powinna precyzować takie kwestie jak czas oraz miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci, obowiązki opiekunki, wysokość, sposób oraz termin wypłaty wynagrodzenia. W umowie powinny się też znaleźć postanowienia dotyczące czasu, na jaki została zawarta (pamiętajmy, iż niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia) oraz warunki jej zmiany i rozwiązania.

Ubezpieczenie niani

Jak wygląda sytuacja w przypadku niani, która ma już ustalone prawo do emerytury lub renty?

Gdy z osobą taką zostanie zawarta umowa uaktywniająca, podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli jednocześnie nie pozostaje w stosunku pracy.

Składki opłacane przez ZUS

Budżet państwa za pośrednictwem ZUS finansuje składki emerytalne, rentowe i wypadkowe obliczone od podstawy, która nie przewyższa kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby tak się stało, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze niania musi zostać zgłoszona do ubezpieczeń.

Zobacz również: Ubezpieczenie niani 2011

Po drugie, rodzice podpisujący umowę z nianią muszą być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy lub innych form aktywności zawodowej, mogą również świadczyć usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń (lub prowadzą działalność pozarolniczą). W grę wchodzi też współpraca z osobą świadczącą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej lub z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą.

Po trzecie, dziecko nad którym ma być sprawowana opieka nie nie może być umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym ani zostać objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotą minimalnego wynagrodzenia składki za nianię opłacają rodzice. Podobnie jest w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, do którego niania może przystąpić na swój wniosek.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama