| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jak podpisać umowę uaktywniającą z nianią - emerytką?

Jak podpisać umowę uaktywniającą z nianią - emerytką?

Umowa uaktywniająca przewidziana jest dla niań, czyli osób sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Kto może zatrudnić emerytowaną opiekunkę i jakie rodzi to konsekwencje w kwestii ubezpieczeń społecznych?

Niania

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nianią jest osoba fizyczna, sprawująca opiekę nad dziećmi w wieku do ukończenia 20 tygodnia życia na podstawie umowy uaktywniającej.

Umowa uaktywniająca

Jak ją sporządzić? Powinna być ona zawarta w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko.

Poza wyszczególnieniem stron i określeniem jej celu i przedmiotu, umowa powinna precyzować takie kwestie jak czas oraz miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci, obowiązki opiekunki, wysokość, sposób oraz termin wypłaty wynagrodzenia. W umowie powinny się też znaleźć postanowienia dotyczące czasu, na jaki została zawarta (pamiętajmy, iż niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia) oraz warunki jej zmiany i rozwiązania.

Ubezpieczenie niani

Jak wygląda sytuacja w przypadku niani, która ma już ustalone prawo do emerytury lub renty?

Gdy z osobą taką zostanie zawarta umowa uaktywniająca, podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli jednocześnie nie pozostaje w stosunku pracy.

Składki opłacane przez ZUS

Budżet państwa za pośrednictwem ZUS finansuje składki emerytalne, rentowe i wypadkowe obliczone od podstawy, która nie przewyższa kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby tak się stało, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze niania musi zostać zgłoszona do ubezpieczeń.

Zobacz również: Ubezpieczenie niani 2011

Po drugie, rodzice podpisujący umowę z nianią muszą być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy lub innych form aktywności zawodowej, mogą również świadczyć usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń (lub prowadzą działalność pozarolniczą). W grę wchodzi też współpraca z osobą świadczącą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej lub z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą.

Po trzecie, dziecko nad którym ma być sprawowana opieka nie nie może być umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym ani zostać objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotą minimalnego wynagrodzenia składki za nianię opłacają rodzice. Podobnie jest w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, do którego niania może przystąpić na swój wniosek.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »