reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy

Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy

Emerytura powszechna przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i posiadają określoną liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych. W określonych przypadkach prawo przewiduje emeryturę powszechną bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Jak złożyć wniosek o taką emeryturę.

Kto ma prawo do emerytury bez względu na staż ubezpieczeniowy

Emerytura powszechna przysługuje ubezpieczonym po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Uprawnienie to przysługuje ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 roku.

Sposób ubiegania się o emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczyna postępowanie w sprawie przyznania prawo do emerytury po otrzymaniu wniosku. Wniosek może złożyć zarówno osoba zainteresowana, jaki i jej pełnomocnik. Pełnomocnictwo w tej sprawie powinno być udzielone przez zainteresowanego na piśmie lub ustnie do protokołu.Wniosek składa się osobiście w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS lub za pośrednictwem urzędu pocztowego. Sprawę po złożeniu wniosku rozpatruje  jednostka ZUS właściwa według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia emerytalnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien wydać decyzję w sprawie emerytury w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. W przypadku, gdy osoba wnosząca wniosek nie jest zadowolona z decyzji ZUS może złożyć odwołanie. Odwołanie od ZUS należy wnieść do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydał decyzję. Odwołanie należy wnieść w terminie miesiąca od doręczenia decyzji.

Zobacz także: Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Jakie dokumenty należy złożyć

W celu uzyskania prawa do emerytury powszechnej bez względu na staż ubezpieczeniowy należy wypełnić następujący wniosek ZUS-Rp 1E Wniosek o emeryturę. Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości:

  • ZUS Rp- 6  Kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych;
  • ZUS Rp- 7 Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu;
  • ZUS Rp- 8 Zeznanie świadka;
  • ZUS Rp- 9 Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów;
  • ZUS Kp- 1 Wniosek o ustalenie kapitału początkowego.

Wszystkie te formularze można otrzymać w każdej jednostce ZUS lub też można je ściągnąć ze strony internetowej ZUS.

Zobacz także dział: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst. jedn.Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama