reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu

Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu

Jak ZUS powinien potraktować zatrudnienie na tzw. pracach zleconych w jednej z warszawskich uczelni w okresie 5 miesięcy w początkach lat 60-tych przerwane powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i boję się, że ten okres zatrudnienia nie będzie uznany przy przechodzeniu na emeryturę, bo nie został zaliczony przy stażu do świadczenia przedemerytalnego.

Z uwagi na to, że nie poinformował pan dlaczego okres pana pracy na podstawie umowy zlecenia nie został uwzględniony przy ustalaniu stażu uprawniającego do świadczenia przedemerytalnego i jaki ma to związek z pełnieniem służby wojskowej – udzielając wyjaśnień - nie mogę odnieść się do pana konkretnego przypadku. Stąd też, przekazuję jedynie ogólnie obowiązujące zasady - w tym zakresie.

Przy ustalaniu prawa do emerytury, a tym samym przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego ( przy ustalaniu prawa do tych świadczeń uwzględnia się dokładnie te same okresy składkowe i nieskładkowe)- jako okresy składkowe są traktowane okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Dotyczy to zarówno okresów wykonywania umowy zlecenia objętych obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, jak i okresów kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składki na ubezpieczenie społeczne. Zalicza się również okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia przed dniem objęcia takich umów obowiązkiem ubezpieczenia społecznego tj. przed dniem 1 stycznia 1976 r., pod warunkiem, że umowa taka była wykonywana stale i odpłatnie - a czas określony w umowie odpowiadał, co najmniej połowie wymiaru czasu pracy obowiązującego w zakładzie pracy, na rzecz którego umowa ta była wykonywana - bądź umowa ta była wykonywana za wynagrodzeniem odpowiadającym co najmniej połowie najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w tym czasie.

Jeżeli wykonywana przez pana umowa zlecenia w latach 60-ych, czyli przed dniem 1.01.1976 r. tj. przed dniem wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla umów zlecenia – odpowiada określonym wyżej warunkom i jest to potwierdzone zaświadczeniem zakładu pracy – nie powinno być żadnych przeszkód w zaliczeniu okresu wykonywania tej umowy - do okresów składkowych uprawniających do emerytury. Natomiast to, że podczas wykonywania umowy zlecenia mężczyzna został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej nie ma żadnego związku z zaliczeniem takiego okresu. W takim przypadku zaliczy się okres umowy zlecenia od dnia jej rozpoczęcia do dnia zakończenia, -czyli tak jak każdy inny okres pracy. Dodaję, że okres służby wojskowej jest okresem składkowym. Okres trwania służby wojskowej obejmuje okres od dnia rozpoczęcia służby do dnia zwolnienia z tej służby. Środkiem dowodowym stwierdzającym okres służby wojskowej jest książeczka wojskowa lub zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama