REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu

Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak ZUS powinien potraktować zatrudnienie na tzw. pracach zleconych w jednej z warszawskich uczelni w okresie 5 miesięcy w początkach lat 60-tych przerwane powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i boję się, że ten okres zatrudnienia nie będzie uznany przy przechodzeniu na emeryturę, bo nie został zaliczony przy stażu do świadczenia przedemerytalnego.

REKLAMA

Z uwagi na to, że nie poinformował pan dlaczego okres pana pracy na podstawie umowy zlecenia nie został uwzględniony przy ustalaniu stażu uprawniającego do świadczenia przedemerytalnego i jaki ma to związek z pełnieniem służby wojskowej – udzielając wyjaśnień - nie mogę odnieść się do pana konkretnego przypadku. Stąd też, przekazuję jedynie ogólnie obowiązujące zasady - w tym zakresie.

REKLAMA

REKLAMA

Przy ustalaniu prawa do emerytury, a tym samym przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego ( przy ustalaniu prawa do tych świadczeń uwzględnia się dokładnie te same okresy składkowe i nieskładkowe)- jako okresy składkowe są traktowane okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Dotyczy to zarówno okresów wykonywania umowy zlecenia objętych obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, jak i okresów kontynuowania tego ubezpieczenia, za które opłacono składki na ubezpieczenie społeczne. Zalicza się również okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia przed dniem objęcia takich umów obowiązkiem ubezpieczenia społecznego tj. przed dniem 1 stycznia 1976 r., pod warunkiem, że umowa taka była wykonywana stale i odpłatnie - a czas określony w umowie odpowiadał, co najmniej połowie wymiaru czasu pracy obowiązującego w zakładzie pracy, na rzecz którego umowa ta była wykonywana - bądź umowa ta była wykonywana za wynagrodzeniem odpowiadającym co najmniej połowie najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w tym czasie.

Jeżeli wykonywana przez pana umowa zlecenia w latach 60-ych, czyli przed dniem 1.01.1976 r. tj. przed dniem wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla umów zlecenia – odpowiada określonym wyżej warunkom i jest to potwierdzone zaświadczeniem zakładu pracy – nie powinno być żadnych przeszkód w zaliczeniu okresu wykonywania tej umowy - do okresów składkowych uprawniających do emerytury. Natomiast to, że podczas wykonywania umowy zlecenia mężczyzna został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej nie ma żadnego związku z zaliczeniem takiego okresu. W takim przypadku zaliczy się okres umowy zlecenia od dnia jej rozpoczęcia do dnia zakończenia, -czyli tak jak każdy inny okres pracy. Dodaję, że okres służby wojskowej jest okresem składkowym. Okres trwania służby wojskowej obejmuje okres od dnia rozpoczęcia służby do dnia zwolnienia z tej służby. Środkiem dowodowym stwierdzającym okres służby wojskowej jest książeczka wojskowa lub zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień.

W uzupełnieniu powyższych wyjaśnień dodam również, że okres do 30 dni przysługujący pracownikowi od dnia zwolnienia ze służby do dnia podjęcia pracy u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie wlicza się natomiast do okresów uprawniających do emerytury, a tym samym do świadczenia przedemerytalnego. Okres do 30 dni - podobnie jak okres przebywania na urlopie bezpłatnym – jest bowiem okresem, w którym pracownik, pozostając w stosunku pracy, nie osiąga z tego tytułu wynagrodzenia, a tym samym pracodawca nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne. Zatem okres ten nie może być zaliczony do okresów składkowych. Okres tych 30 dni nie może być również uwzględniony jako okres nieskładkowy, bowiem nie został wymieniony w katalogu takich okresów.

Podstawa prawna: Art. 6 i 7 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

REKLAMA