reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Na jakich zasadach działa grecki ZUS

Na jakich zasadach działa grecki ZUS

W Grecji, podobnie jak w Polsce, istnieje centralny organ odpowiadający za system ubezpieczeń społecznych, na rzecz którego odprowadzane są składki.

Główną instytucją ubezpieczenia społecznego w Grecji jest IKA (Instytut Ubezpieczenia Społecznego). Obowiązkiem każdego pracodawcy jest dopełnienie formalności związanych z rejestracją w IKA zaraz po rozpoczęciu pracy przez zatrudnionego u niego pracownika. Zatrudniony otrzymuje książeczkę ubezpieczonego i zbiera tzw. znaczki ubezpieczeniowe za przepracowane okresy. Składka na IKA wynosi 44,06% wysokości wynagrodzenia, z czego 16% płaci pracownik, a 28,06% pracodawca. Pracodawca zobowiązany jest wpłacać systematycznie do IKA składki ubezpieczeniowe na specjalne konto bankowe. W przypadku gdy pracodawca nie dokona potrącenia (bez względu na przyczynę) z płacy pracownika stosownej składki ubezpieczeniowej w maksymalnym terminie dwóch miesięcy od dnia wypłaty wynagrodzenia, wówczas zobowiązany jest wpłacić do IKA należne świadczenie ze swoich środków (także część składki, która obciąża pracownika).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami składki na ubezpieczenie społeczne muszą być wpłacane do IKA w terminie od dnia 1-go następnego miesiąca (po miesiącu, w którym świadczona była praca) do ostatniego dnia roboczego tego miesiąca. Trzeba zaznaczyć, że w sytuacji wstecznej wypłaty podwyżek wynagrodzeń pracowniczych (co następuje zazwyczaj w oparciu o układy zbiorowe pracy, rozporządzenia ministerialne itp.), powyższy termin uiszczenia składek zaczyna się liczyć od dnia rzeczywistej wypłaty zaległych świadczeń. Nieterminowa wpłata składek do IKA powoduje obowiązek uiszczenia dodatkowych opłat, których wysokość zależy od okresu zwłoki.

 W przypadku samozatrudnienia należy zarejestrować się samemu w odpowiedniej instytucji ubezpieczenia społecznego.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Grecja
Grecja

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama