reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Czy do emerytury pomostowej przysługuje dodatek pielęgnacyjny

Czy do emerytury pomostowej przysługuje dodatek pielęgnacyjny

Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat. Kwota ta nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury. Na wysokość emerytury pomostowej może mieć wpływ prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom jeżeli mają okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wynoszący co najmniej 15 lat. Ponadto musi się legitymować odpowiednim wiekiem: 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. W celu uzyskania emerytury pomostowej wymagany jest również okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Zobacz także dział: Emerytury pomostowe

Emerytowi pobierającemu emeryturę pomostową przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest on niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. W orzeczeniu lekarz stwierdza całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Za emeryta całkowicie niezdolnego do pracy uważa się emeryta, który utracił zdolność do jakiejkolwiek pracy. Niezdolność do samodzielnej egzystencji ma miejsce w przypadku naruszenie u emeryta sprawności organizmu, która powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.
Dodatku pielęgnacyjnego nie przysługuje emerytowi, który przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W przypadku jednak, gdy emeryt przebywa poza zakładem opiekuńczo leczniczym lub zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu otrzyma dodatek pielęgnacyjny.

Emeryt niezdolny do samodzielnej egzystencji lub niezdolny do pracy składa wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie jej prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Wniosek o dodatek emeryt może złożyć sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego. Może także skorzystać z usług urzędu pocztowego i przesłać do ZUS wniosek.
Do wniosku emeryt musi dołączyć orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji. W tym celu emeryt pobierający emeryturę pomostowa musi dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Zobacz także dział: Dodatki do emerytury

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656 ze zm.)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Z 2009 r. Nr 153, poz. 1227.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytowi pobierającemu emeryturę pomostową przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest on niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji.
Emerytowi pobierającemu emeryturę pomostową przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest on niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama