Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura pracownicza

Ewa Karaś
Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie wcześniejszej emerytury dotyczy szczególnie osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Osoby urodzone w latach 1949-1968 mogą w niektórych przypadkach uzyskać świadczenie emerytalne, ale tylko po spełnieniu dodatkowych warunków.

Emerytura pracownicza

Emerytura pracownicza jest świadczeniem, które przysługuje bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Kobieta może przejść na emeryturę pracowniczą, jeśli ukończy 55 lat i posiada co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Z możliwości takiej może przejść także kobieta, gdy ma 20 lat stażu emerytalnego i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Mężczyzna, aby mógł skorzystać z emerytury pracowniczej musi ukończyć 60 lat i udowodnić co najmniej 25 letni staż emerytalny oraz zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie przyznanie prawa do emerytury mężczyznom, którzy osiągnęli 60 lat i mają co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodne z Konstytucją. Ustawodawca ma dwanaście miesięcy na zmianę prawa. Obecnie projekt znajduje się w Senacie.

Warunki otrzymania emerytury

REKLAMA

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z wcześniejszej emerytury jest pozostawanie w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy, przed wystąpieniem o emeryturę. Noe oznacza to, że trzeba być ubezpieczonym przed z tego tytułu bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy, a wystąpieniem o emerytce można przebywać na przykład na rencie. Warunkiem jest, aby w tym czasie osoba nie podlegała ubezpieczeniu z tytułu innego niż stosunek pracy. Osoby, które podlegały ubezpieczeniu z tytułu np. prowadzenia działalności pozarolniczej lub wykonywania umowy zlecenia, nie mogą skorzystać z emerytury pracowniczej.

Ważne: Nie jest przeszkoda w uzyskaniu emerytury pracowniczej podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu niż stosunek pracy już po zgłoszeniu wniosku o emeryturę. Nie ma znaczenia czy emerytura została już przyznana.

Kolejnym warunkiem wymaganym do otrzymania emerytury pracowniczej jest wymóg pozostawania w ubezpieczeniu społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom. Warunek ten nie dotyczy osób, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub
 • przez cały wymagany okres (20,25,30 lat) pozostawały w ubezpieczeniu pracowniczym

Do okresu 24 miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym zalicza się okresy:

 • wykonywania pracy
 • pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
 • pobierania świadczeń pieniężnych na wypadek choroby i macierzyństwa

Do okresu pozostawania w ubezpieczeniu społecznym nie zaliczymy okresów:

 • pobierania zasiłku dla bezrobotnych
 • dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia
 • opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu nieruchomości rolnej od 5 października 2023 r. Nie tylko rolnik będzie mógł zasiedzieć grunt rolny

  Już nie tylko rolnicy indywidualni będą mogli zasiedzieć grunt rolny. Znikną też pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą, niż 0,3 ha – to niektóre z istotnych zmian w obrocie ziemią rolną, które wejdą w życie 5 października 2023 r.

  Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy o dniu wolnym

  Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

  Agitacja wyborcza

  Agitację wyborczą mogą prowadzić komitety wyborcze i wyborcy. Nie zawsze jest ona jednak dozwolona. Jak przepisy regulują prowadzenie agitacji wyborczej? 

  Sondaż wyborczy po Marszu Miliona Serc. PiS traci szanse na rządzenie! Tylko 5 ugrupowań w Sejmie

  Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "DGP"  2 października - a więc już po Marszu Miliona Serc. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Sondaż ten pokazuje, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da PiS większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

  REKLAMA

  Cisza wyborcza

  Cisza wyborcza jest pojęciem, które wzbudza wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć jak została uregulowana w przepisach i kiedy obowiązuje.

  M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

  Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  REKLAMA

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  REKLAMA