REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura pracownicza

Ewa Karaś
Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie wcześniejszej emerytury dotyczy szczególnie osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Osoby urodzone w latach 1949-1968 mogą w niektórych przypadkach uzyskać świadczenie emerytalne, ale tylko po spełnieniu dodatkowych warunków.

Emerytura pracownicza

Emerytura pracownicza jest świadczeniem, które przysługuje bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Kobieta może przejść na emeryturę pracowniczą, jeśli ukończy 55 lat i posiada co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Z możliwości takiej może przejść także kobieta, gdy ma 20 lat stażu emerytalnego i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Mężczyzna, aby mógł skorzystać z emerytury pracowniczej musi ukończyć 60 lat i udowodnić co najmniej 25 letni staż emerytalny oraz zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie przyznanie prawa do emerytury mężczyznom, którzy osiągnęli 60 lat i mają co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodne z Konstytucją. Ustawodawca ma dwanaście miesięcy na zmianę prawa. Obecnie projekt znajduje się w Senacie.

Warunki otrzymania emerytury

REKLAMA

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z wcześniejszej emerytury jest pozostawanie w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy, przed wystąpieniem o emeryturę. Noe oznacza to, że trzeba być ubezpieczonym przed z tego tytułu bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy, a wystąpieniem o emerytce można przebywać na przykład na rencie. Warunkiem jest, aby w tym czasie osoba nie podlegała ubezpieczeniu z tytułu innego niż stosunek pracy. Osoby, które podlegały ubezpieczeniu z tytułu np. prowadzenia działalności pozarolniczej lub wykonywania umowy zlecenia, nie mogą skorzystać z emerytury pracowniczej.

Ważne: Nie jest przeszkoda w uzyskaniu emerytury pracowniczej podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu niż stosunek pracy już po zgłoszeniu wniosku o emeryturę. Nie ma znaczenia czy emerytura została już przyznana.

Kolejnym warunkiem wymaganym do otrzymania emerytury pracowniczej jest wymóg pozostawania w ubezpieczeniu społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom. Warunek ten nie dotyczy osób, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub
 • przez cały wymagany okres (20,25,30 lat) pozostawały w ubezpieczeniu pracowniczym

Do okresu 24 miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym zalicza się okresy:

 • wykonywania pracy
 • pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
 • pobierania świadczeń pieniężnych na wypadek choroby i macierzyństwa

Do okresu pozostawania w ubezpieczeniu społecznym nie zaliczymy okresów:

 • pobierania zasiłku dla bezrobotnych
 • dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia
 • opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA