| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Jeżeli chodzi o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, to ma to miejsce w przypadku, gdy decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.

Organ odwoławczy przy przekazaniu sprawy, powinien wskazać jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Po wyczerpaniu drogi postępowania administracyjnego, strona może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zobacz więcej: Skarga do WSA

Kiedy organ odmówi wycinki drzew?

Jak wskazuje Krzysztof Gruszecki ("Zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów") organ gminy wydający wydający decyzję powinien po pierwsze sprawdzić, czy przedmiotowe drzewo rzeczywiście uniemożliwia zrealizowanie planowanego przedsięwzięcia. Po drugie powinien on zbadać,  jakie zmiany w przyrodzie może wywołać ewentualna wycinka, a po trzecie - czy dla usuniętego drzewa wystarczającą rekompensatą będzie zastąpienie go nowym. "W przypadku stwierdzenia, że obiekt przyrodniczy wcale nie uniemożliwia zrealizowania danego przedsięwzięcia, a jego usunięcie wywoła zmiany w środowisku przyrodniczym, których nawet nasadzenie zastępcze nie będzie w stanie zrekompensować – organ administracyjny będzie mógł podjąć decyzję odmowną".1

1. Gruszecki K., Zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów. 2010.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »