reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014r.

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014r.

Prawo ochrony środowiska przewiduje stosowanie odpowiedniej wysokości kar za nadmierną emisję hałasu do środowiska. Jaka będzie wysokość kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014 r.?

Podstawą korzystania ze środowiska jest wykonywanie odpowiednich działań zmierzających do jego ochrony. W zakresie emisji hałasu do środowiska obwiązują przepisy zarówno ustanowione przez polskiego ustawodawcę, jak również na poziomie przepisów unijnych. Wskazaną kwestię regulują przepisy ustawy prawo ochrony środowiska (Dz.U.2013.1232 -j.t). Wobec tego prawidłowa ochrona przed hałasem polega na utrzymaniu jego odpowiedniego poziomu poniżej dopuszczalnego bądź co najmniej na tym poziomie. Co więcej konieczne jest zmniejszanie zbyt wysokiego poziomu do wysokości dopuszczalnego zawsze, gdy jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiednich instrumentów wskazanych w aktach prawa unijnego.

Wymierzanie kar

Kary za naruszenie środowiska bądź niezapewnienie odpowiedniej ochrony wymierzane są w drodze decyzji administracyjnych. W przypadku emisji hałasu nie są pobierane opłaty, czyli tzw. opłaty za korzystanie ze środowiska w celu uzyskania zezwolenia na emisję. Art. 310 wskazanej ustawy ustala górne stawki kar pieniężnych za wskazane działania związane z korzystaniem ze środowiska.

Zobacz również: Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Wysokość kar

Poziom hałasu określany jest w decybelach (dB). Minister Środowiska corocznie określa w obwieszczeniu wysokość kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. W 2014 r. górna jednostkowa stawka kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do środowiska, za jeden dB przekroczenia, wyniesie 64,79 zł.

Wielkość przekroczenia

w zł za każdy dB przekroczenia w porze dnia

w zł za każdy dB przekroczenia w porze nocy

od 1 do 5 dB

11,27

14,11

powyżej 5 do 10 dB

19,73

23,98

powyżej 10 do 15 dB

28,22

33,87

powyżej 15 dB

42,30

50,80

Zobacz: Opłaty za korzystanie ze środowiska – 2014r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014r. / fot. Fotolia
Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014r. / fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama