REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Marta Wrzosek
Ślub konkordatowy to połączenie ceremonii kościelnej i ślubu cywilnego.
Ślub konkordatowy to połączenie ceremonii kościelnej i ślubu cywilnego.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie małżeństwa nie musi nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Istnieje możliwość, aby ślub zawarty przed duchownym wywołał także skutki cywilne. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku spraw, aby, w świetle prawa, małżeństwo było ważne. Jakich?

Ślub konkordatowy

REKLAMA

Ślub konkordatowy jest wydarzeniem, które ma dwojaki charakter. Z jednej strony jest ceremonią religijną, z drugiej zaś – pewnego rodzaju czynnością prawną, która wywoła, po spełnieniu wszystkich warunków, skutki prawne.

Możliwość zawarcia ślubu konkordatowego pojawiła się wraz z ratyfikacją przez Polskę w 1998 roku, Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Takie rozwiązanie umożliwia zawarcie ślubu kościelnego i cywilnego jednocześnie.

Zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa

Oprócz dokumentów, które musimy koniecznie złożyć w parafii, w której odbędzie się nasz ślub, dla wywołania skutków prawnych naszego małżeństwa niezbędne jest zaświadczenia stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (zawierających także wskazanie nazwiska przyszłych małżonków i ich dzieci). Taki dokument należy dostarczyć do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Gdzie należy zgłosić urodzenie dziecka?

Termin złożenia zaświadczenia jest bardzo istotny! Zaświadczenie traci bowiem moc po upływie 3 miesięcy od dnia wydania. Oznacza to, że po upływie tego terminu, będziemy musieli ubiegać się o kolejne zaświadczenie.

Należy również pamiętać, że brak takiego zaświadczenia będzie równoznaczny z odmową duchownego przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Już po ślubie…

Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, niezwłocznie po zawarciu małżeństwa, duchowny, przed którym składane były oświadczenia sporządza zaświadczenie, że zostały one złożone w jego obecności i został zawarty związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła (związku wyznaniowego). Zaświadczenie to podpisywane jest przez duchownego, małżonków i świadków.

Niezmiernie ważne jest, aby duchowny przed upływem 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa przekazał do urzędu stanu cywilnego oba zaświadczenia:

• sporządzone przez kierownika USC, stwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa;

• o zawarciu małżeństwa przed duchownym.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Przy obliczaniu terminu na przekazanie dokumentów nie wlicza się dni wolnych od pracy. Oznacza to, że jeśli ślub został zawarty w sobotę, to 5-dniowy termin zacznie biec od poniedziałku.

Jeżeli zachowanie pięciodniowego terminu jest z powodu siły wyższej niemożliwe, wówczas bieg terminu ulega zawieszeniu na czas trwania tej przeszkody. Duchowny przekaże więc dokumenty niezwłocznie po ustaniu przeszkody, a termin zostanie uznany za zachowany. 

Po otrzymaniu zaświadczeń, kierownik USC sporządza akt małżeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA