| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Zawarcie małżeństwa nie musi nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Istnieje możliwość, aby ślub zawarty przed duchownym wywołał także skutki cywilne. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku spraw, aby, w świetle prawa, małżeństwo było ważne. Jakich?

Ślub konkordatowy jest wydarzeniem, które ma dwojaki charakter. Z jednej strony jest ceremonią religijną, z drugiej zaś – pewnego rodzaju czynnością prawną, która wywoła, po spełnieniu wszystkich warunków, skutki prawne.

Możliwość zawarcia ślubu konkordatowego pojawiła się wraz z ratyfikacją przez Polskę w 1998 roku, Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Takie rozwiązanie umożliwia zawarcie ślubu kościelnego i cywilnego jednocześnie.

Oprócz dokumentów, które musimy koniecznie złożyć w parafii, w której odbędzie się nasz ślub, dla wywołania skutków prawnych naszego małżeństwa niezbędne jest zaświadczenia stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (zawierających także wskazanie nazwiska przyszłych małżonków i ich dzieci). Taki dokument należy dostarczyć do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.

Zobacz również: Gdzie należy zgłosić urodzenie dziecka?

Termin złożenia zaświadczenia jest bardzo istotny! Zaświadczenie traci bowiem moc po upływie 3 miesięcy od dnia wydania. Oznacza to, że po upływie tego terminu, będziemy musieli ubiegać się o kolejne zaświadczenie.

Należy również pamiętać, że brak takiego zaświadczenia będzie równoznaczny z odmową duchownego przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, niezwłocznie po zawarciu małżeństwa, duchowny, przed którym składane były oświadczenia sporządza zaświadczenie, że zostały one złożone w jego obecności i został zawarty związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła (związku wyznaniowego). Zaświadczenie to podpisywane jest przez duchownego, małżonków i świadków.

Niezmiernie ważne jest, aby duchowny przed upływem 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa przekazał do urzędu stanu cywilnego oba zaświadczenia:

• sporządzone przez kierownika USC, stwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa;

• o zawarciu małżeństwa przed duchownym.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Przy obliczaniu terminu na przekazanie dokumentów nie wlicza się dni wolnych od pracy. Oznacza to, że jeśli ślub został zawarty w sobotę, to 5-dniowy termin zacznie biec od poniedziałku.

Jeżeli zachowanie pięciodniowego terminu jest z powodu siły wyższej niemożliwe, wówczas bieg terminu ulega zawieszeniu na czas trwania tej przeszkody. Duchowny przekaże więc dokumenty niezwłocznie po ustaniu przeszkody, a termin zostanie uznany za zachowany. 

Po otrzymaniu zaświadczeń, kierownik USC sporządza akt małżeństwa.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »