REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znamiona i karalność przygotowania (art. 16)

Przygotowanie do popełnienia czynu zabronionego jest pierwszym karalnym etapem realizacji przestępstwa.
Przygotowanie do popełnienia czynu zabronionego jest pierwszym karalnym etapem realizacji przestępstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.

W polskim prawie karnym wyróżnia się tzw. formy stadialne przestępstwa tj. etapy realizacji przestępstwa.

REKLAMA

Wyróżnia się trzy takie formy:

 • przygotowanie
 • usiłowanie
 • dokonanie

Czym jest przygotowanie?

REKLAMA

Przygotowanie do popełnienia czynu zabronionego jest pierwszym karalnym etapem realizacji przestępstwa (sam zamiar zawsze pozostaje bezkarny). Polega ono na tworzeniu warunków do popełnienia przyszłego czynu zabronionego, przy czym podkreśla się, że musi zachodzić sytuacja w której obiektywnie oceniając działania te mogą ułatwić dokonanie tego czynu, a zatem gdy działania te muszą stanowić prawdziwą potencjalną pomoc.

Rozmowa wypitych studentów przy stole imieninowym o tym jak rządzili by krajem i układana przez nich wizja jaką rewolucję (zamach stanu) zrobiliby zmieniając system polityczny nie wypełni tego kryterium, ale rozmowa taka odbywana już przez wysokich rangą oficerów lub urzędników mająca charakter układania planu działania (przewrotu) już teoretycznie mogłaby być badana pod kątem tego czy nie miała charakteru przygotowania.

Bezpośrednio w kodeksie wskazuje się kilka możliwych czynności stanowiących przygotowanie:

 • uzyskiwanie środków (np. zakup chemikaliów, amunicji)
 • przysposabianie środków czyli przystosowywania ich do potrzeb planowanego przestępstwa (np. obróbka substancji chemicznych z nieszkodliwych w szkodliwe)
 • zbieranie informacji (np. plan pomieszczeń, planu kamer itd.)
 • sporządzenia planu działania

Z uwagi na fakt, iż analizowany przepis posługuje się zwrotem „w szczególności” to należy podnieść, że katalog zachowań mogących stanowić przygotowanie do popełnienia przestępstwa jest szerszy i może w poszczególnych przypadkach obejmować zachowania inne niż tylko te wskazane w przepisie.

Zobacz serwis: Formy popełnienia przestępstwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za przygotowanie

W odniesieniu do przygotowania szczególnie podkreślić należy że za przygotowanie odpowiedzialność ponosi się tylko w określonych i wskazanych w kodeksie przypadkach tj. odpowiedzialność karna jest przewidziana jedynie za podjęte przygotowanie do popełnienia określonych w cześci szczególnej kodeksu karnego przestępstw, przeważnie o bardzo ciężkim charakterze np. istnieje odpowiedzialność za przygotowywanie zamachu terrorystycznego (art. 140 p. 3 Kodeksu karnego), za przygotowanie zamachu stanu (art.127 p.2 Kodeksu karnego). Z uwagi na to, że wskazanych przypadków jest bardzo mało, można pokusić się o sformułowanie, że regułą raczej będzie brak odpowiedzialności za przygotowanie do popełnienia czynu zabronionego.

Przygotowanie do następujących przestępstw jest karalne:

 • do wojny napastniczej – art. 117 p. 2 Kodeksu karnego
 • do ludobójstwa - art. 118 p. 3 Kodeksu karnego
 • do zamachu stanu - 127 p. 2 Kodeksu karnego
 • do usunięcia przemocą organu RP – art. 128 p. 2 Kodeksu karnego
 • do zamachu terrorystycznego - 140 p. 3 Kodeksu karnego
 • do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu wielu osób, mieniu w wielkich rozmiarach - art. 163 p.1 w zw. Z art. 168 Kodeksu karnego
 • do sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu, zdrowiu wielu osób, mieniu w wielkich rozmiarach art. 165 p. 1 w zw. z art. 168 Kodeksu karnego
 • do popełniania przestępstwa piractwo na statku wodnym/powietrznym – art. 166 p. 1Kodeksu karnego
 • do umieszczenia urządzeń lub substancji zagrażających bezpieczeństwu, zniszczenie urządzeń nawigacyjnych – 167 p. 1Kodeksu karnego
 • do sprowadzenia katastrofy komunikacyjnej – 173 p .1 w zw. z art. 175 Kodeksu karnego
 • do wzięcie zakładnika – 252 p. 1 KK Kodeksu karnego
 • do materialnego fałszerstwa dokumentu (podrobienie, przerobienie) – art. 270 p. 3 Kodeksu karnego
 • do fałszowania i puszczania w obieg fałszywych pieniędzy, papierów wartościowych itd. – art. 310 p.4 Kodeksu karnego
 • przygotowanie żołnierza do dezercji – art. 399 Kodeksu karnego

Przygotowanie może być popełnione tylko z zamiarem bezpośrednim tj. w sytuacji gdy przyszły sprawca doskonale i świadomie wie co robi, do czego zmierza i chce to osiągnąć. Przygotowanie może być popełnione zarówno jednosobowo (np. samodzielnie szykujący zamach terrorysta) jak i przez kilka osób które działają w porozumieniu z innymi osobami (np. grupa terrorystów planujących zamach).

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 16 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

REKLAMA