REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega zasada absorbcji (art. 88)

Elżbieta Kozłowska
Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.
Przy zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd uprawniony jest, aby w charakterze kary łącznej orzec karę dożywocia.
Przy zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd uprawniony jest, aby w charakterze kary łącznej orzec karę dożywocia.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli najsurowszą karą orzeczoną za jedno ze zbiegających się przestępstw jest kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności, orzeka się tę karę jako karę łączną; w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd może orzec jako karę łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności – artykuł 88 kodeksu karnego.

Kara dożywotniego pozbawienia wolności a wymiar kary łącznej

W przypadku zbiegu kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz innych kar wymierzonych za zbiegające się przestępstwa jako kara łączna zostaje wymierzona kara dożywotniego pozbawienia wolności. Kara dożywotniego pozbawienia wolności pochłania wszystkie kary orzeczone za pozostające w zbiegu przestępstwa, a więc zarówno karę 25 lat pozbawienia wolności, kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności oraz grzywny. Sąd nie ma tutaj żadnej możliwości wyboru.

REKLAMA

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Kara 25 lat pozbawienia wolności a wymiar kary łącznej

REKLAMA

W przypadku zbiegu kary 25 lat pozbawienia wolności oraz innych kar orzeczonych za zbiegające się przestępstwa wymierza się jako karę łączną karę 25 lat pozbawienia wolności. Zatem wszystkie pozostałe kary orzeczone za zbiegające się przestępstwa (kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności, grzywny) zostają pochłonięte przez karę 25 lat pozbawienia wolności.

W przypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd uprawniony jest do tego, aby w charakterze kary łącznej orzec karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wymiar kary łącznej dożywotniego pozbawienia wolności ma w tym przypadku charakter fakultatywny.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewidziana w artykule 88 Kodeksu karnego. możliwość orzeczenia kary łącznej dożywotniego pozbawienia wolności na podstawie dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności powinna być traktowana wyjątkowo i jest uzasadniona zwłaszcza wówczas, gdy za orzeczeniem kary dożywotniego pozbawienia wolności przemawiają trwała i głęboka demoralizacja sprawcy, wysoki stopień zagrożenia dla porządku prawnego, a także względy związane ze społecznym oddziaływaniem kary orzekanej za najcięższe zbrodnie.

Podstawa prawna: Art. 88 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

REKLAMA

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA