| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Odpowiedzialność karna > Zbrodnia a występek (art. 7)

Zbrodnia a występek (art. 7)

Przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Artykuł ten zawiera podstawowy podział przestępstwa w Kodeksie karnym na zbrodnie i występki. Jednak to nie jedyny podział, z jakim możemy się spotkać dogłębniej analizując prawo karne.

Podział przestępstw według Władysława Woltera ze względu na:
1. Stopień społecznej szkodliwości czynu:
a) zbrodnie
b) występki

2. Sposób działania:
a) z działania
b) z zaniechania
c) z działania i z zaniechania

3. Skutek:
a) skutkowe
b) bezskutkowe

4. Stosunek do dobra chronionego prawem:
a) przestępstwa naruszenia dobra prawem chronionego
b) przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dobra prawem chronionego

5. Stronę podmiotową:
a) umyślne
b) nieumyślne
c) umyślno – nieumyślne

6. Podmiot przestępstwa:
a) powszechne
b) indywidualne

7. Sposób ścigania:
a) z urzędu
b) na wniosek
c) ścigane z oskarżenia prywatnego

Zobacz serwis: Formy popełnienia przestępstwa

Czym charakteryzuje się zbrodnia a czym występek?

Zbrodnia to czyn który możemy popełnić tylko umyślnie. Zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata bądź też karą surowszą. Jeżeli zbrodnie popełni młodociany wówczas nie można stosować wobec niego środków wychowawczych, leczniczych i poprawczych. Za popełnienie zbrodni orzeka się karę wynoszącą minimum 3 lata pozbawienia wolności, a więc co do zasady nie stosuje się warunkowego umorzenia postępowania. Wyjątkiem od tej zasady jest kilka sytuacji, których podjęcie zależy od woli sprawcy. Może się pojednać z pokrzywdzonym, naprawić szkodę lub wspólnie z pokrzywdzonym ustalić sposób naprawienia wyrządzonej szkody. Wszystkie te działania, które podejmie sprawca w celu „załagodzenia” czynu który popełnił, weźmie pod uwagę sąd, przy orzekaniu kary dla sprawcy zbrodni.

Występek to czyn za który grozi kara pozbawienie wolności przekraczająca miesiąc, kara ograniczenia wolności bądź grzywna w wysokości powyżej 30 stawek dziennych. W odróżnieniu od zbrodni, występek możemy popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi.

Od występku należy odróżnić występek o charakterze chuligańskim, za którego popełnienie ustawodawca przewidział zaostrzenie sankcji karnej.

Podstawa prawna: Art. 7 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »