REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastrzegłeś PESEL i masz problem ze zrealizowaniem recepty? Sprawdź, czy to się ze sobą wiąże.

apteka recepta zastrzeżenie PESEL kredyt pożyczka wyłudzenie
Zastrzegłeś PESEL i masz problem ze zrealizowaniem recepty? Sprawdź, czy to się ze sobą wiąże.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość zastrzegania numeru PESEL istnieje od listopada 2023 r. Jednak to dopiero w czerwcu 2024 r. przestrzeń publiczną zalała lawina informacji o tym, że należy to zrobić. Dlaczego? Co z codziennym korzystaniem z tego numeru?

Skąd ta lawina informacji o zastrzeganiu PESEL?

Choć możliwość zastrzeżenia numeru PESEL istnieje już od listopada 2023 r., to dopiero pod koniec maja 2024 r. internet zaczął żyć tematem, a początek czerwca to wręcz lawina informacji o tym, jak wykonać tę czynność. Dlaczego? Bo z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia, instytucje, które mają obowiązek weryfikacji tego numeru w bazie zastrzeżeń, dostały czas na to, by się do tego systemu „podłączyć” i to dopiero od czerwca przeprowadzanie weryfikacji jest dla nich obowiązkowe. I choć o zastrzeganiu numeru PESEL mówi się obecnie dużo, jednak nadal są sprawy, które mogą w tym zakresie niepokoić.
Głównym celem zastrzeżenia numeru PESEL ma być przejęcie kontroli nad jego wykorzystaniem. Oczywiście w grę wchodzi głównie wykorzystanie niepożądane, które prowadzi do zaciągania zobowiązań finansowych. PESEL nigdy nie był szczególnie chroniony, a od czasu, gdy zaczęliśmy podawać go w aptekach podczas realizacji recept, można powiedzieć, że jest powszechnie dostępny. Nie jest to problematyczne aż do chwili, gdy ktoś nie postanowi wykorzystać go bez naszej wiedzy np. do zaciągnięcia pożyczki czy wyrobienia kopii naszej karty SIM. Takim właśnie niepożądanym sytuacjom ma zapobiegać zastrzeżenie numeru.
PESEL można zastrzec w aplikacji mObywatel, w serwisie gov.pl albo w urzędzie gminy. Cała procedura jest bezpłatna, a jeśli przeprowadzamy ją elektronicznie, trwa dosłownie chwilę. Jednak co dalej?

REKLAMA

Nie założysz konta, nie zaciągniesz kredytu, ale zrealizujesz receptę

Konsekwencją zastrzeżenia numeru PESEL jest oczywiście nie tylko to, że niepożądane osoby nie wezmą na nas kredytu czy pożyczki, ale również to, że my sami nie będziemy mogli tego zrobić, dopóki nie zmienimy tymczasowo statusu numeru na niezastrzeżony. Jednak pożyczki i kredyty to nie wszystko. Nie otworzymy również w banku nowego konta (nawet, jeśli jesteśmy już jego klientem), nie załatwimy sprawy u notariusza i nie wyrobimy kopii karty SIM. Przed każdą z tym czynności będziemy musieli pamiętać o zdjęciu zastrzeżenia z numeru, a po załatwieniu sprawy o ponownym jego założeniu (chyba że skorzystamy z czasowej rezygnacji z zastrzeżenia, określając termin jej automatycznego zakończenia). To wszystko wydaje się jednak mało kłopotliwe, bo zapewne większość obywateli nie korzysta ze wskazanych usług szczególnie często, jednak może rodzić się pytanie, co dalej z codziennym wykorzystywaniem numeru PESEL, np. podczas realizacji recept, czy zapisu do lekarza? Można by rzec, że nic. Ani podmioty lecznicze, ani apteki nie znalazły się bowiem w grupie podmiotów, które są zobowiązane do weryfikacji tego numeru w bazie zastrzeżeń, co oznacza, że w relacjach z nimi będziemy mogli korzystać z niego na takich samych zasadach, jak dotychczas, bez względu na to, czy jest zastrzeżony, czy nie. To samo dotyczy takich sytuacji, jak załatwianie spraw w urzędzie, czy zakup biletów lotniczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA