reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Śmierć partnera podczas postępowania karnego

Śmierć partnera podczas postępowania karnego

W przypadku śmierci pokrzywdzonego istnieje możliwość wstąpienia przez osoby bliskie w prawa pokrzywdzonego. Może tego dokonać również partner zmarłego.

Mój partner został pobity przez dwóch nieletnich. Sprawcy zostali schwytani, a w postępowaniu karnym partner jako pokrzywdzony dochodził także zadośćuczynienia z to pobicie. Niestety, w kilka miesięcy po wszczęciu postępowania partner zmarł tragicznie w wypadku. Czy w takim przypadku mogę – jako jego partnerka – dochodzić tego zadośćuczynienia?

Kodeks postępowania karnego daje osobom bliskim możliwość wstąpienia w prawa pokrzywdzonego, kiedy ten zmarł. Stanowi o tym art. 52 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe. Osobą najbliższą w rozumieniu kodeksu karnego jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. A zatem partner/partnerka.

Jeżeli sąd zna tożsamość osoby najbliższej dla zmarłego pokrzywdzonego, ma obowiązek poinformować ją o przysługującym jej uprawnieniu. Nie wyklucza to oczywiście sytuacji, że żyjący partner sam wstępuje w miejsce partnera zmarłego i wykonuje jego prawa.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Osoba najbliższa może wystąpić z powództwem cywilnym w postępowaniu karnym także wtedy, gdy partner tego nie zrobił i zmarł. Dotyczy to jednak uprawnień przysługujących żyjącemu partnerowi w wyniku popełnionego przestępstwa. Będą nimi np. koszty pogrzebu. Zadośćuczynienie jest roszczeniem osobistym, a więc możliwość jego dochodzenia skończy się w takim wypadku z chwilą śmierci. Takie roszczenie może zostać zgłoszone do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą najbliższą w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Osobą najbliższą w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama