| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Śmierć partnera podczas postępowania karnego

Śmierć partnera podczas postępowania karnego

W przypadku śmierci pokrzywdzonego istnieje możliwość wstąpienia przez osoby bliskie w prawa pokrzywdzonego. Może tego dokonać również partner zmarłego.

Mój partner został pobity przez dwóch nieletnich. Sprawcy zostali schwytani, a w postępowaniu karnym partner jako pokrzywdzony dochodził także zadośćuczynienia z to pobicie. Niestety, w kilka miesięcy po wszczęciu postępowania partner zmarł tragicznie w wypadku. Czy w takim przypadku mogę – jako jego partnerka – dochodzić tego zadośćuczynienia?

Kodeks postępowania karnego daje osobom bliskim możliwość wstąpienia w prawa pokrzywdzonego, kiedy ten zmarł. Stanowi o tym art. 52 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe. Osobą najbliższą w rozumieniu kodeksu karnego jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. A zatem partner/partnerka.

Jeżeli sąd zna tożsamość osoby najbliższej dla zmarłego pokrzywdzonego, ma obowiązek poinformować ją o przysługującym jej uprawnieniu. Nie wyklucza to oczywiście sytuacji, że żyjący partner sam wstępuje w miejsce partnera zmarłego i wykonuje jego prawa.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Osoba najbliższa może wystąpić z powództwem cywilnym w postępowaniu karnym także wtedy, gdy partner tego nie zrobił i zmarł. Dotyczy to jednak uprawnień przysługujących żyjącemu partnerowi w wyniku popełnionego przestępstwa. Będą nimi np. koszty pogrzebu. Zadośćuczynienie jest roszczeniem osobistym, a więc możliwość jego dochodzenia skończy się w takim wypadku z chwilą śmierci. Takie roszczenie może zostać zgłoszone do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą najbliższą w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Osobą najbliższą w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »