| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Śmierć partnera podczas postępowania karnego

Śmierć partnera podczas postępowania karnego

W przypadku śmierci pokrzywdzonego istnieje możliwość wstąpienia przez osoby bliskie w prawa pokrzywdzonego. Może tego dokonać również partner zmarłego.

Mój partner został pobity przez dwóch nieletnich. Sprawcy zostali schwytani, a w postępowaniu karnym partner jako pokrzywdzony dochodził także zadośćuczynienia z to pobicie. Niestety, w kilka miesięcy po wszczęciu postępowania partner zmarł tragicznie w wypadku. Czy w takim przypadku mogę – jako jego partnerka – dochodzić tego zadośćuczynienia?

Kodeks postępowania karnego daje osobom bliskim możliwość wstąpienia w prawa pokrzywdzonego, kiedy ten zmarł. Stanowi o tym art. 52 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe. Osobą najbliższą w rozumieniu kodeksu karnego jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. A zatem partner/partnerka.

Jeżeli sąd zna tożsamość osoby najbliższej dla zmarłego pokrzywdzonego, ma obowiązek poinformować ją o przysługującym jej uprawnieniu. Nie wyklucza to oczywiście sytuacji, że żyjący partner sam wstępuje w miejsce partnera zmarłego i wykonuje jego prawa.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Osoba najbliższa może wystąpić z powództwem cywilnym w postępowaniu karnym także wtedy, gdy partner tego nie zrobił i zmarł. Dotyczy to jednak uprawnień przysługujących żyjącemu partnerowi w wyniku popełnionego przestępstwa. Będą nimi np. koszty pogrzebu. Zadośćuczynienie jest roszczeniem osobistym, a więc możliwość jego dochodzenia skończy się w takim wypadku z chwilą śmierci. Takie roszczenie może zostać zgłoszone do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą najbliższą w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Osobą najbliższą w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »