reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zapewnienie spadkobiercy jako dowód w postępowaniu spadkowym

Zapewnienie spadkobiercy jako dowód w postępowaniu spadkowym

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku za dowód pewnych okoliczności może zostać przyjęte zapewnienie złożone przez spadkobiercę. Takie oświadczenie spadkobierca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Istota zapewnienia spadkobiercy

Na wstępie trzeba podkreślić, że postępowaniu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku sąd bada z urzędu kto jest spadkobiercą (art. 670 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Z uwagi na specyfikę tego postępowania, pewne okoliczności mogą być wykazane szczególnym środkiem dowodowym – zapewnieniem spadkobiercy (art. 671 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jego istota polega na tym, iż spadkobierca, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadcza o wszystkim, co mu jest wiadome co do istnienia lub nieistnienia osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi oraz o testamentach spadkodawcy.

Warto wyjaśnić, iż nietypowość tego środka dowodowego polega m.in. na tym, iż może on służyć do stwierdzenia okoliczności negatywnej (nieistnienia faktu). Co do zasady – w postępowaniu cywilnym okoliczności negatywnych się nie dowodzi (np. brak uiszczenia należności). W niektórych przypadkach okoliczność negatywną można udowodnić, ale tylko poprzez udowodnienie innej okoliczności pozytywnej, której zaistnienie wyklucza okoliczność negatywną (np. wykazanie, że osoba X była w danym momencie w miejscu A wyklucza możliwość, aby była w tym samym momencie w miejscu B).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Znaczenie dowodu z zapewnienia spadkobiercy

Dowód w postaci zapewnienia spadkobiercy jest oceniany, zgodnie z ogólnymi regułami postępowania cywilnego, według zasady swobodnej oceny dowodów. Ze względu na to, iż regulacja dotycząca zapewnienia spadkobiercy ma charakter wyjątkowy w stosunku do ogólnych przepisów postępowania dowodowego, nie można jej interpretować rozszerzająco.

Tym samym, zapewnienie spadkobiercy nie może być podstawą do ustalenia innych okoliczności niż wskazane w art. 671 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, a badanych w postępowaniu spadkowym.

Zapewnienie spadkobiercy nie może być środkiem dowodowym co do tego, którzy ze spadkobierców odpowiadają warunkom przewidzianym do dziedziczenia gospodarstwa rolnego.

Trzeba też pamiętać o regule, iż akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych (art. 4 Prawa o aktach stanu cywilnego). Z tego powodu zapewnienie spadkobiercy nie może zastępować dowodów z dokumentów urzędowych, jakimi są odpisu skrócone aktów urodzenia czy aktów zgonu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Pozwala ono natomiast na stwierdzenie, że w momencie jego składania nie ma innych osób, które byłyby uprawnione do dziedziczenia. Prawo do spadku wynika (w przypadku braku testamentu) z pokrewieństwa lub powinowactwa, a te okoliczności mogą być ustalane jedynie w oparciu o akty stanu cywilnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Autor:

Konsultant w Kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zapewnienie spadkobiercy nie może zastępować dowodów z dokumentów urzędowych, jakimi są odpisu skrócone aktów urodzenia czy aktów zgonu.
Zapewnienie spadkobiercy nie może zastępować dowodów z dokumentów urzędowych, jakimi są odpisu skrócone aktów urodzenia czy aktów zgonu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama