reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Oświadczenie woli u notariusza

Oświadczenie woli u notariusza

Czym jest tzw. oświadczenie woli, czyli konstrukcja prawna, z którą w praktyce notarialnej mamy do czynienia bardzo często? Jakie warunki powinno spełniać oświadczenie woli by zostało uznane za prawnie skuteczne?

Oświadczenie woli zgodnie z literą definicji zawartej w Kodeksie cywilnym (art. 60) to każde działanie będące przejawem woli ludzkiej mające na celu wywołanie skutku prawnego, którym może być powstanie, ustanie lub zmiana stosunku prawnego – czyli zależności między podmiotami prawa. Umowa sprzedaży powoduje powstanie takiego stosunku, więzi prawnej między stronami tzn. strona sprzedająca zobowiązuje się do wydania towaru, strona kupująca zaś do zapłaty oznaczonej ceny. Oświadczeniem woli może być każde zachowanie człowieka, które wyrazi jego wolę w sposób dostateczny, co oznacza, iż nie musi być ono wyrażone na piśmie. Oświadczenie woli może być także złożone w formie ustnej czy też wyrażone poprzez gest. Musi jednak spełniać pewne warunki by mogło zostać uznane za oświadczenie w sensie prawnym.

Zobacz również: Pozorność czyli wada oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli

Po pierwsze, musi zostać złożone swobodnie, bez przymusu. Oświadczenie składane pod przymusem fizycznym jest nieważne w sensie prawnym, zaistnienie przymusu psychicznego zaś stanowi poważną wadę oświadczenia woli i może skutkować w przyszłości uchyleniem się od skutków prawnych swego oświadczenia. Wydaje się też oczywistym, że osoba składająca oświadczenie woli musi być w pełni sprawna umysłowo, trzeźwa i świadoma skutków prawnych, jakie wywoła złożone oświadczenie woli, ponieważ oświadczenie złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji jest nieważne.

Zrozumiałe oświadczenie woli

Po drugie, oświadczenie woli musi być zrozumiałe co znaczy, że możliwe jest ustalenie (np. w drodze interpretacji) jaki skutek prawny chciał osiągnąć składający oświadczenie. Tu wyróżnia się dwa rodzaje oświadczeń woli:

  1.  oświadczenie woli wyraźne czyli takie które można powszechnie uznać za zrozumiałe, złożone pisemnie lub ustnie.
  2. oświadczenie woli dorozumiane czyli każde oświadczenie złożone inaczej niż w punkcie 1.;  za oświadczenie woli uznane są wtedy i tylko wtedy gdy z kontekstu zachowania/gestu mającego wyrazić wolę można odczytać jaki skutek prawny ma ona wywołać.

Oświadczenie woli dla pozoru

Po trzecie, oświadczenie woli musi być złożone na poważnie, co oznacza, że musi towarzyszyć mu rzeczywista wola wywołania rzeczonego skutku prawnego. Każde oświadczenie, które ze względu na okoliczności w których je złożono, może budzić wątpliwości, co do skutków prawnych jakie ma powodować, uznane będzie za wadliwe.

Zobacz również: Depozyt notarialny jako zabezpieczenie zapłaty ceny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oświadczenie woli u notariusza/ Fot. Fotolia
Oświadczenie woli u notariusza/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama