Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie woli u notariusza

Małgorzata Posyniak
Notariusz Szczecin
Oświadczenie woli u notariusza/ Fot. Fotolia
Oświadczenie woli u notariusza/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest tzw. oświadczenie woli, czyli konstrukcja prawna, z którą w praktyce notarialnej mamy do czynienia bardzo często? Jakie warunki powinno spełniać oświadczenie woli by zostało uznane za prawnie skuteczne?

Oświadczenie woli zgodnie z literą definicji zawartej w Kodeksie cywilnym (art. 60) to każde działanie będące przejawem woli ludzkiej mające na celu wywołanie skutku prawnego, którym może być powstanie, ustanie lub zmiana stosunku prawnego – czyli zależności między podmiotami prawa. Umowa sprzedaży powoduje powstanie takiego stosunku, więzi prawnej między stronami tzn. strona sprzedająca zobowiązuje się do wydania towaru, strona kupująca zaś do zapłaty oznaczonej ceny. Oświadczeniem woli może być każde zachowanie człowieka, które wyrazi jego wolę w sposób dostateczny, co oznacza, iż nie musi być ono wyrażone na piśmie. Oświadczenie woli może być także złożone w formie ustnej czy też wyrażone poprzez gest. Musi jednak spełniać pewne warunki by mogło zostać uznane za oświadczenie w sensie prawnym.

REKLAMA

Zobacz również: Pozorność czyli wada oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli

Po pierwsze, musi zostać złożone swobodnie, bez przymusu. Oświadczenie składane pod przymusem fizycznym jest nieważne w sensie prawnym, zaistnienie przymusu psychicznego zaś stanowi poważną wadę oświadczenia woli i może skutkować w przyszłości uchyleniem się od skutków prawnych swego oświadczenia. Wydaje się też oczywistym, że osoba składająca oświadczenie woli musi być w pełni sprawna umysłowo, trzeźwa i świadoma skutków prawnych, jakie wywoła złożone oświadczenie woli, ponieważ oświadczenie złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji jest nieważne.

Zrozumiałe oświadczenie woli

Po drugie, oświadczenie woli musi być zrozumiałe co znaczy, że możliwe jest ustalenie (np. w drodze interpretacji) jaki skutek prawny chciał osiągnąć składający oświadczenie. Tu wyróżnia się dwa rodzaje oświadczeń woli:

 1.  oświadczenie woli wyraźne czyli takie które można powszechnie uznać za zrozumiałe, złożone pisemnie lub ustnie.
 2. oświadczenie woli dorozumiane czyli każde oświadczenie złożone inaczej niż w punkcie 1.;  za oświadczenie woli uznane są wtedy i tylko wtedy gdy z kontekstu zachowania/gestu mającego wyrazić wolę można odczytać jaki skutek prawny ma ona wywołać.

Oświadczenie woli dla pozoru

Po trzecie, oświadczenie woli musi być złożone na poważnie, co oznacza, że musi towarzyszyć mu rzeczywista wola wywołania rzeczonego skutku prawnego. Każde oświadczenie, które ze względu na okoliczności w których je złożono, może budzić wątpliwości, co do skutków prawnych jakie ma powodować, uznane będzie za wadliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Depozyt notarialny jako zabezpieczenie zapłaty ceny

Funkcjonuje w naszym systemie prawnym także oświadczenie woli pozorne, czyli takie które obarczone jest wadą oświadczenia woli, a są to takie oświadczenia które zmierzają do wywołania skutku innego niż mogłoby wynikać z okoliczności, w których zostało on złożone. Temat wad w oświadczeniach woli postaram się poruszyć w kolejnym artykule.

Oświadczenie woli osoby nie mogącej czytać lub pisać

W mojej praktyce notarialnej często spotykam się z sytuacją, kiedy oświadczenie woli chce złożyć osoba umiejąca czytać lecz nie mogąca pisać. Zdarza się, że notariusz przyjmuje w kancelarii lub nawet odwiedza w domu, placówce opiekuńczej bądź szpitalu osoby chore, które ze względu na stan zdrowia, przebyte choroby czy podeszły wiek nie są w stanie złożyć podpisu mimo, iż mają zdolność do czynności prawnych i w pełni rozumieją czynność, której pragną dokonać. Kodeks cywilny w art. 79 wskazuje rozwiązania jakie notariusz może zastosować aby osoba taka, pomimo niezdolności pisania mogła dokonać czynności prawnej, a są to:

 • tuszowy odcisk palca osoba nie mogąca pisać składa na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli tuszowy odcisk palca, a inna osoba (z reguły pracownik kancelarii) obok tego odcisku wpisze jej imię i nazwisko oraz umieści swój podpis,
 • może też zamiast składającego oświadczenie woli podpisać się inna osoba, a jej podpis poświadczy notariusz z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać lecz mogącego czytać.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • adela
  2021-07-24 17:00:10
  Oświadczenie członek mojej rodziny sporządzał u notariusz Cejrowskiej w Tczewie.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tina
  2021-12-28 18:36:24
  Na słowackiego w Tczewie można złożyć takie oświadczenie, dobra kancelaria.
  0
 • klara
  2022-05-28 16:13:27
  Na pewno w tej sprawie warto zwrócić się do notariusz Cejrowskiej . Profesjonalna, rzetelna pomoc.
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Greedflation

Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

REKLAMA

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

REKLAMA