REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie woli u notariusza

Małgorzata Posyniak
Notariusz Szczecin
Oświadczenie woli u notariusza/ Fot. Fotolia
Oświadczenie woli u notariusza/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest tzw. oświadczenie woli, czyli konstrukcja prawna, z którą w praktyce notarialnej mamy do czynienia bardzo często? Jakie warunki powinno spełniać oświadczenie woli by zostało uznane za prawnie skuteczne?

Oświadczenie woli zgodnie z literą definicji zawartej w Kodeksie cywilnym (art. 60) to każde działanie będące przejawem woli ludzkiej mające na celu wywołanie skutku prawnego, którym może być powstanie, ustanie lub zmiana stosunku prawnego – czyli zależności między podmiotami prawa. Umowa sprzedaży powoduje powstanie takiego stosunku, więzi prawnej między stronami tzn. strona sprzedająca zobowiązuje się do wydania towaru, strona kupująca zaś do zapłaty oznaczonej ceny. Oświadczeniem woli może być każde zachowanie człowieka, które wyrazi jego wolę w sposób dostateczny, co oznacza, iż nie musi być ono wyrażone na piśmie. Oświadczenie woli może być także złożone w formie ustnej czy też wyrażone poprzez gest. Musi jednak spełniać pewne warunki by mogło zostać uznane za oświadczenie w sensie prawnym.

REKLAMA

Zobacz również: Pozorność czyli wada oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli

Po pierwsze, musi zostać złożone swobodnie, bez przymusu. Oświadczenie składane pod przymusem fizycznym jest nieważne w sensie prawnym, zaistnienie przymusu psychicznego zaś stanowi poważną wadę oświadczenia woli i może skutkować w przyszłości uchyleniem się od skutków prawnych swego oświadczenia. Wydaje się też oczywistym, że osoba składająca oświadczenie woli musi być w pełni sprawna umysłowo, trzeźwa i świadoma skutków prawnych, jakie wywoła złożone oświadczenie woli, ponieważ oświadczenie złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji jest nieważne.

Zrozumiałe oświadczenie woli

Po drugie, oświadczenie woli musi być zrozumiałe co znaczy, że możliwe jest ustalenie (np. w drodze interpretacji) jaki skutek prawny chciał osiągnąć składający oświadczenie. Tu wyróżnia się dwa rodzaje oświadczeń woli:

  1.  oświadczenie woli wyraźne czyli takie które można powszechnie uznać za zrozumiałe, złożone pisemnie lub ustnie.
  2. oświadczenie woli dorozumiane czyli każde oświadczenie złożone inaczej niż w punkcie 1.;  za oświadczenie woli uznane są wtedy i tylko wtedy gdy z kontekstu zachowania/gestu mającego wyrazić wolę można odczytać jaki skutek prawny ma ona wywołać.

Oświadczenie woli dla pozoru

Po trzecie, oświadczenie woli musi być złożone na poważnie, co oznacza, że musi towarzyszyć mu rzeczywista wola wywołania rzeczonego skutku prawnego. Każde oświadczenie, które ze względu na okoliczności w których je złożono, może budzić wątpliwości, co do skutków prawnych jakie ma powodować, uznane będzie za wadliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Depozyt notarialny jako zabezpieczenie zapłaty ceny

Funkcjonuje w naszym systemie prawnym także oświadczenie woli pozorne, czyli takie które obarczone jest wadą oświadczenia woli, a są to takie oświadczenia które zmierzają do wywołania skutku innego niż mogłoby wynikać z okoliczności, w których zostało on złożone. Temat wad w oświadczeniach woli postaram się poruszyć w kolejnym artykule.

Oświadczenie woli osoby nie mogącej czytać lub pisać

W mojej praktyce notarialnej często spotykam się z sytuacją, kiedy oświadczenie woli chce złożyć osoba umiejąca czytać lecz nie mogąca pisać. Zdarza się, że notariusz przyjmuje w kancelarii lub nawet odwiedza w domu, placówce opiekuńczej bądź szpitalu osoby chore, które ze względu na stan zdrowia, przebyte choroby czy podeszły wiek nie są w stanie złożyć podpisu mimo, iż mają zdolność do czynności prawnych i w pełni rozumieją czynność, której pragną dokonać. Kodeks cywilny w art. 79 wskazuje rozwiązania jakie notariusz może zastosować aby osoba taka, pomimo niezdolności pisania mogła dokonać czynności prawnej, a są to:

  • tuszowy odcisk palca osoba nie mogąca pisać składa na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli tuszowy odcisk palca, a inna osoba (z reguły pracownik kancelarii) obok tego odcisku wpisze jej imię i nazwisko oraz umieści swój podpis,
  • może też zamiast składającego oświadczenie woli podpisać się inna osoba, a jej podpis poświadczy notariusz z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać lecz mogącego czytać.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA