REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój osobisty ważniejszy od wynagrodzenia - sondaż Randstad

Rozwój osobisty ważniejszy od wynagrodzenia - sondaż Randstad. / fot. Shutterstock
Rozwój osobisty ważniejszy od wynagrodzenia - sondaż Randstad. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z sondażu Randstad wynika, że możliwość rozwoju osobistego jest ważniejsza dla pracowników od wyższego wynagrodzenia za pracę. Polacy średnio szukają nowej pracy 2 miesiące. Kto najczęściej zmienia pracodawcę? Czy polscy pracownicy są zadowoleni ze swojej pracy?

Poszukiwanie pracy - 2 miesiące

Z sondażu przeprowadzonego przez Randstad wynika, że w razie potrzeby jakąkolwiek pracę w ciągu sześciu miesięcy bez problemu znalazłoby 89 proc. polskich pracowników. 69 proc. zadeklarowało z kolei, że w tym czasie bez problemu znalazłoby pracę tak samo dobrą lub lepszą od obecnej. Randstad zwrócił uwagę, że szanse na szybkie znalezienie pracy najczęściej dostrzegają ludzie młodzi, w grupie wiekowej do 29 lat (94 proc.). Czas, w jakim pracownicy znajdują nową pracę, w skali kraju wynosi dwa miesiące. Również w tej kwestii, sprawniej radzą sobie ludzie młodzi, którym zajmuje to około 1,8 miesiąca. Najszybciej nową pracę można znaleźć na południu kraju.

REKLAMA

Polecamy: Były szef Agencji Wywiadu: Polska musi być gotowa na odwet ze strony Chin [WYWIAD]

Chęć rozwoju osobistego przed wynagrodzeniem

W ostatnim sondażu zmieniły się główne powody zmiany pracodawcy. Na pierwszym miejscu powodem podjęcia takiej decyzji znalazła się chęć rozwoju osobistego (63 proc.), a dopiero na następnym wysokość wynagrodzenia (53 proc.) - Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że głównym motorem zmiany pracy jest wynagrodzenie. Okazuje się, że w naszych badaniach spada on na drugie miejsce. Może to oznaczać, że np. pracownicy już czują, że do "pierwszego" im starcza, już czują, że ich sytuacja materialna się poprawiła i zaczynają myśleć o szerszej perspektywie, o tym, że praca nie jest na całe życie, jak to jeszcze do niedawna było, i że być może będzie trzeba w życiu jeszcze pracę zmienić, a wtedy chciałoby się sięgnąć po pracę znacznie lepiej płatną – ocenił we wtorek w rozmowie z dziennikarzami Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

REKLAMA

Jak dodał, do takiej zmiany niezbędny jest rozwój zawodowy, który nie leżałby jedynie po stronie pracownika, ale także po stronie pracodawcy. - Pracownicy oczekują, że o ten rozwój zadba nasz pracodawca, że będzie nas wspierał kursami, że będzie nas wspierał dodatkowymi rozwiązaniami, że np. będzie nam udzielał urlopów szkoleniowych, dofinansuje nam studia podyplomowe – wylicza Żydek. Jak zaznaczył, rozwijać chcą się nie tylko pracownicy umysłowi, ale również fizyczni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pracownik, który nie ma kwalifikacji, a pracuje na produkcji, zrobi kurs na operatora wózka widłowego lub kurs na obsługę specjalistycznych maszyn w zakładach produkcyjnych, a już jego sytuacja finansowa zupełnie inaczej wygląda, dostaje dodatkowe wynagrodzenie, a to często jest tak naprawdę prosty krok, który może wykonać również pracodawca, budując w ten sposób lojalność pracownika – mówi ekspert Randstad.

Kto najczęściej zmienia pracę?

Według sondażu miejsce zatrudnienia najczęściej zmieniają pracownicy z regionu wschodniego (23 proc.), północnego (22 proc.) i centralnego (22 proc.) Z kolei poniżej krajowej średniej są zachodnie regiony kraju (16 proc.). Pracodawców najczęściej zmieniają pracownicy wielkich aglomeracji (32 proc.) i wsi na ich obrzeżach (26 proc.), a także ludzie młodzi do 29 lat (38 proc.).

Zadowolenie z pracy

REKLAMA

Z badań wynika, że spadł poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. Według ostatniego badania zadowolony z pracy w swojej firmie jest co siódmy korespondent. I w tym wypadku najkorzystniejsze wyniki zanotowano dla południa Polski. Pozytywne nastroje widać także wśród mieszkańców wsi w obrębie dużej aglomeracji miejskiej i osób w wieku 30-39 lat. Większą satysfakcję odczuwają mężczyźni.

- Satysfakcja na dość wysokim poziomie znajduje się od dłuższego czasu. 72 proc. Polaków w naszych badaniach mówi, że jest z pracy zadowolona, jedna piąta mówi nawet, że bardzo zadowolona, ale też widzimy, że nawet jeśli spadła nam nieznacznie w ostatnim badaniu satysfakcja zawodowa, to nie przekłada się to od razu na to, że chcielibyśmy szukać nowej pracy. Tylko 10 proc. respondentów wskazało, że w tej chwili aktywnie poszukuje nowego zatrudnienia i ta sytuacja nie zmienia się od kilku badań – mówi Mateusz Żydek.

Podwyżka wynagrodzeń

Jeśli chodzi o podwyżki wynagrodzeń, to w ciągu ostatniego półrocza otrzymało je czterech na dziesięciu pracowników. Najczęściej doceniano robotników niewykwalifikowanych (45 proc.), kierowników średniego szczebla (44 proc.) i specjalistów (41 proc.). Wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatnich sześciu miesięcy deklaruje niemal co drugi badany w wieku do 30 lat (48 proc.).

Podwyżki u swoich aktualnych pracodawców w ubiegłym roku otrzymało 42 proc. badanych, najczęściej byli to mieszkańcy Polski południowej (46 proc.) i regionów zachodnich (46 proc.) oraz respondenci ze wsi w obrębie aglomeracji miejskich (57 proc.), a także osoby w wieku pomiędzy 30 a 39 lat (47 proc.). W większości wypadków szefowie przyznawali podwyżki w wysokości od 5 do 10 proc. (44 proc.).

Według sondażu niemal połowa wszystkich badanych (47 proc.) jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Niemal co drugi ankietowany spodziewa się wzrostu wynagrodzenia na początku roku.

Sondaż został zrealizowany między 3 a 13 grudnia 2018 r. Wzięło w nim udział tysiąc respondentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA