REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję

Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję. / fot. Fotolia
Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny zawiera lukę dającą możliwość nielegalnych adopcji. Jak uniemożliwić wykorzystywanie tej furtki prawnej?

MS: Luka w prawie daje możliwość nielegalnych adopcji

Luka w prawie daje możliwość przeprowadzania nielegalnych adopcji. Rząd przygotował w tej sprawie regulację – poinformował w "Sygnałach Dnia" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

REKLAMA

Handel ludźmi

Wiceminister wyjaśnił, że w Kodeksie karnym istnieje pewna furtka dla przeprowadzania nielegalnych adopcji. Przepis mówi o handlu ludźmi, ale nie odwołuje się szczegółowo do przypadku nielegalnego handlu noworodkami.

"Jest taki przepis w kodeksie karnym, który mówi o handlu ludźmi. Gdy taka sprawa trafia do sędziego lub prokuratura, to jest pewnego rodzaju kłopot, czy ten przepis wykorzystywać dokładnie w tego typu przypadkach (adopcji – PAP)" – powiedział.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Przypomniał, że "z handlem ludźmi mamy do czynienia, gdy osoby sprzedaje się do żebractwa, niewolniczej pracy, prostytucji". Jego zdaniem nielegalny proceder adopcji "to jest taki szczególny, nieregulowany przypadek. Przez wiele lat nikt się tą regulacją nie zajął".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa regulacja prawna

Zapewnił jednak, że rząd przygotował regulację prawną w tej sprawie. "Będzie kara do 5 lat pozbawienia wolności. Już nie będzie sytuacji, że jest luka prawna" – dodał.

Wyjaśnił, że do nielegalnej adopcji może dochodzić w różny sposób, na przykład wtedy, gdy osoby kupują dziecko, oferując korzyści majątkowe, ale też osobiste, awanse, i omijają występujące w procesie adopcyjnych instytucje.

"Jeśli ta korzyść się pojawia (...) w postępowaniu adopcyjnym, wówczas ponosi się odpowiedzialność karną" – powiedział.

Jak wyjaśnił, bardzo niebezpiecznym przypadkiem adopcji jest uznanie dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem. Wtedy – potencjalnie – taka osoba może okazać się przestępcą.

Uznanie dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem - niebezpieczeństwo

"Matka oświadcza przed urzędnikiem, że jest biologiczną matką, a druga osoba składa oświadczenie woli, że tak jest. Potem, w ciągu następnych kilku tygodni, matka zrzeka się praw do dziecka i wtedy dziecko znajduje się pod pieczą osoby, która nic wspólnego z dzieckiem nie ma. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy ludzie boją się postępowania adopcyjnego. Ale może się też tak zdarzyć, że tą drugą osobą będzie przestępca – pedofil. To jest furtka, którą mogą wykorzystywać przestępcy" – podkreślił.

Wójcik powiedział, że uznań sądowych w sprawie adopcji w Polsce jest rocznie około 500. Są to przypadki, gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia.

"Trudno oszacować jednak, ile jest dokładnie przypadków zgodnego oświadczenia stron przed kierownikiem stanu cywilnego" – podkreślił. Powołując się na obliczenia Rzecznika Praw Dziecka, wiceminister dodał, że przypadków nielegalnych adopcji "może być kilka tysięcy". (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

REKLAMA

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA