Kategorie

Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję

Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję. / fot. Fotolia
Kodeks karny zawiera lukę prawną umożliwiającą nielegalną adopcję. / fot. Fotolia
Kodeks karny zawiera lukę dającą możliwość nielegalnych adopcji. Jak uniemożliwić wykorzystywanie tej furtki prawnej?

MS: Luka w prawie daje możliwość nielegalnych adopcji

Luka w prawie daje możliwość przeprowadzania nielegalnych adopcji. Rząd przygotował w tej sprawie regulację – poinformował w "Sygnałach Dnia" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Handel ludźmi

Wiceminister wyjaśnił, że w Kodeksie karnym istnieje pewna furtka dla przeprowadzania nielegalnych adopcji. Przepis mówi o handlu ludźmi, ale nie odwołuje się szczegółowo do przypadku nielegalnego handlu noworodkami.

"Jest taki przepis w kodeksie karnym, który mówi o handlu ludźmi. Gdy taka sprawa trafia do sędziego lub prokuratura, to jest pewnego rodzaju kłopot, czy ten przepis wykorzystywać dokładnie w tego typu przypadkach (adopcji – PAP)" – powiedział.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Przypomniał, że "z handlem ludźmi mamy do czynienia, gdy osoby sprzedaje się do żebractwa, niewolniczej pracy, prostytucji". Jego zdaniem nielegalny proceder adopcji "to jest taki szczególny, nieregulowany przypadek. Przez wiele lat nikt się tą regulacją nie zajął".

Nowa regulacja prawna

Zapewnił jednak, że rząd przygotował regulację prawną w tej sprawie. "Będzie kara do 5 lat pozbawienia wolności. Już nie będzie sytuacji, że jest luka prawna" – dodał.

Wyjaśnił, że do nielegalnej adopcji może dochodzić w różny sposób, na przykład wtedy, gdy osoby kupują dziecko, oferując korzyści majątkowe, ale też osobiste, awanse, i omijają występujące w procesie adopcyjnych instytucje.

"Jeśli ta korzyść się pojawia (...) w postępowaniu adopcyjnym, wówczas ponosi się odpowiedzialność karną" – powiedział.

Jak wyjaśnił, bardzo niebezpiecznym przypadkiem adopcji jest uznanie dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem. Wtedy – potencjalnie – taka osoba może okazać się przestępcą.

Uznanie dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem - niebezpieczeństwo

"Matka oświadcza przed urzędnikiem, że jest biologiczną matką, a druga osoba składa oświadczenie woli, że tak jest. Potem, w ciągu następnych kilku tygodni, matka zrzeka się praw do dziecka i wtedy dziecko znajduje się pod pieczą osoby, która nic wspólnego z dzieckiem nie ma. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy ludzie boją się postępowania adopcyjnego. Ale może się też tak zdarzyć, że tą drugą osobą będzie przestępca – pedofil. To jest furtka, którą mogą wykorzystywać przestępcy" – podkreślił.

Wójcik powiedział, że uznań sądowych w sprawie adopcji w Polsce jest rocznie około 500. Są to przypadki, gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia.

"Trudno oszacować jednak, ile jest dokładnie przypadków zgodnego oświadczenia stron przed kierownikiem stanu cywilnego" – podkreślił. Powołując się na obliczenia Rzecznika Praw Dziecka, wiceminister dodał, że przypadków nielegalnych adopcji "może być kilka tysięcy". (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.