reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ojcowie na dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Ojcowie na dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Prawie 30% osób przebywających na dodatkowym zasiłku opiekuńczym to ojcowie. Czy to widoczne zmiany w podziale opieki nad dzieckiem w rodzinie?

Polscy ojcowie na dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem stacjonarne zajęcia dydaktyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży zostały zawieszone. Początkowo żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie, miały być zamknięte do 25 marca, później do Wielkanocy, jednak zgodnie z ostatnimi postanowieniami rządu pozostaną nieczynne co najmniej do 26 kwietnia.

[Aktualizacja]: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie przedłużony >>>

„Według danych ZUS w okresie od 16 do 27 marca wniosek wypełniło 126 237 rodziców lub opiekunów prawnych w tym 27 460 mężczyzn i 98 777 kobiet. Choć nigdy nie mierzyliśmy się z pandemią, to 28 proc. odsetek ojców zajmujących się dziećmi jest budujący i pokazuje, że partnerstwo między kobietą a mężczyzną, w coraz większym stopniu wdrażane jest w życie – a nie tylko pozostaje w sferze deklaracji Polaków. W porównaniu do zaledwie 1 proc. ojców decydujących się na urlop rodzicielski widać powolnie następujące zmiany w społeczeństwie”, komentuje Karolina Adrian, Prezeska Fundacji Share the Care.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Urlop rodzicielski brany przez ojca, a zwłaszcza dłuższy, trwające kilka tygodni, może wzmocnić nie tylko więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, pozytywnie wpłynąć na rozwój emocjonalny potomka, ale również wspomóc równouprawnienie w domu oraz miejscu pracy. Jest to realna korzyść dla całego społeczeństwa.

Pomimo licznych zalet, ojcowie nadal napotykają bariery kulturowe i społeczne, które uniemożliwiają im skorzystanie np. z urlopu rodzicielskiego. Przestarzałe normy dotyczące roli i pozycji mężczyzn w rodzinie czy brak wiedzy nt. praw i możliwości skorzystania z płatnego urlopu rodzicielskiego przez mężczyzn są najważniejszymi przyczynami tej sytuacji. Zdarza się również, że skorzystanie z tego prawa, w niektórych miejscach pracy, nie zawsze jest dobrze odbierane. Z drugiej strony, kobiety często stają przed wyzwaniem równoważenia ról jako pracownika i rodzica, dlatego często rezygnują z rozwoju zawodowego. Umożliwienie większej liczbie ojców płatnego urlopu rodzicielskiego oznacza, że ​​zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą spełniać się zawodowo i jednocześnie poświęcać się rodzinie.

Zmiany w urlopach rodzicielskich

Unia Europejska ujednolica regulacje odnośnie urlopów rodzicielskich w krajach członkowskich. Nadrzędnym celem jest wsparcie kobiet na rynku pracy, budowanie zdrowego balansu pomiędzy życiem prywatnym a pracą, zapewnienie równego traktowania i przestrzeganie praw kobiet i mężczyzn.

Do połowy 2022 roku wszystkie kraje członkowskie UE muszą wdrożyć dyrektywę unijną nakazującą wprowadzenie między innymi 2-miesięcznego, płatnego i nietransferowalnego urlopu rodzicielskiego dla mężczyzn. Aktualnie tylko 1 proc. ojców w Polsce wykorzystuje urlop rodzicielski.

Źródło: Fundacja Share the Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama