REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa nowe programy wsparcia organizacji pozarządowych

Wsparcie organizacji pozarządowych
Wsparcie organizacji pozarządowych

REKLAMA

REKLAMA

Dwa nowe programy wsparcia trzeciego sektora skierowane są do organizacji młodzieżowych i poradniczych - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. Fundusz młodzieżowy wyniesie w tym roku 10 mln zł, a od przyszłego - 20 mln zł. Fundusz dla poradnictwa to 11,5 mln zł w tym roku i 15 mln zł od następnego.

Wicepremier Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego - na środowej konferencji w Kancelarii Premiera wyjaśnił, że łącznie jest już dziewięć specjalnych programów mających na celu wsparcie trzeciego sektora w Polsce. Jak przypomniał, dwa z nich z inicjatywy Komitetu we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

REKLAMA

Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy

REKLAMA

Jedna z nowych inicjatyw to Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Jak zaznaczył wicepremier, to pierwszy taki program przeznaczony specjalnie dla organizacji młodzieżowych. "W tym roku to jest 10 mln zł, od przyszłego roku 20 mln zł" - powiedział.

Kolejna inicjatywa to Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033. "To jest program od dawna oczekiwany. W Polsce jest bardzo wiele organizacji zajmujących się poradnictwem rodzinnym, prawnym, prozdrowotnym, ekologicznym" - zaznaczył Gliński. Dodał, że program ten jest też konsekwencją prac prezydenta Andrzeja Dudy.

11,5 mln złotych wsparcia

Wicepremier przekazał, że w tym roku program przewiduje wsparcie w kwocie 11,5 mln złotych, a od przyszłego roku będzie to 15 mln złotych rocznie.

O szczegółach programu dla organizacji młodzieżowych mówił wiceprzewodniczący Komitetu, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Jak zauważył, młodzieżowe organizacje to pierwsze miejsca, gdzie młodzież ma do czynienia z działaniem zbiorowym na rzecz dobra wspólnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktywizacja młodzieży

REKLAMA

Mazurek wyjaśnił, że program opiera się na trzech priorytetach. Pierwszy z nich to aktywizacja młodzieży na najniższym szczeblu - w samorządach uczniowskich, szkolnych i młodzieżowych radach samorządowych. Drugi to działania organizacji młodzieżowych w życiu publicznym, a trzeci - wzmocnienie kompetencji organizacji.

O programie wspierania organizacji poradniczych mówił sekretarz Komitetu, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Jak podkreślił, program został wypracowany z aktywnym udziałem ekspertów z zakresu poradnictwa. Stworzy on system służący zarówno rozwojowi instytucjonalnemu i współpracy tych organizacji, jak i samym obywatelom, którzy korzystają z ich porad.

Wicepremier Gliński podsumował też na konferencji, że w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach nowego systemu wsparcia organizacji pozarządowych obywatele zrealizowali 4,5 tysiąca projektów za sumę 773 mln złotych. Jak wskazał, dzięki tej polityce rozwiązano problem braku możliwości rozwojowych i braku zasobów własnych zgłaszany przez organizacje.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA