REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do Polski trafiły blisko 3 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka

Pomoc Ukrainie
Pomoc Ukrainie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Polski ewakuowano blisko 3 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka. Są one rozmieszczone w różnych ośrodkach w kraju. Nie rozdzielaliśmy tych dzieci dla ich bezpieczeństwa i komfortu – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS wzięła udział w międzynarodowym seminarium "MoveS" o swobodzie przepływu i ochronie socjalnej obywateli państw trzecich w UE w kontekście masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

Minister Maląg przypomniała, że jesteśmy w przededniu rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.

"Chcę bardzo podziękować Polakom za wspaniałą organizację pomocy obywatelom Ukrainy. (...) Jako państwo zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa" – powiedziała szefowa resortu rodziny.

Zwróciła uwagę, że w pierwszych dniach wojny najważniejsze było zapewnienie schronienia przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy. Poinformowała, że granicę przekroczyło ponad 8 mln osób.

Minister podkreśliła, że przygotowana przez rząd specustawa gwarantowała obywatelom Ukrainy legalny pobyt w Polsce, dostęp do opieki zdrowotnej i zabezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maląg zaznaczyła, że do Polski przybyła duża liczba dzieci, nie tylko z opiekunami, ale też z domów dziecka.

Ukraińskie dzieci bezpieczne w Polsce

REKLAMA

"Stworzyliśmy sztaby ewakuacyjne związane z przyjmowaniem dzieci z Ukrainy i ich relokacją na terenie Polski. Zostały także wdrożone w życie przepisy zabezpieczające bezpieczeństwo tych dzieci. (...) Blisko 3 tys. dzieci, głównie z instytucjonalnych domów dziecka, zostało do Polski ewakuowanych. Te dzieci są rozmieszczone na terenie całego kraju w różnych ośrodkach. Nie rozdzielaliśmy tych dzieci dla ich bezpieczeństwa i komfortu" – powiedziała minister.

Zwróciła uwagę, że w Ukrainie dominuje instytucjonalny system pieczy zastępczej. "Te placówki są bardzo duże. Podjęliśmy decyzje w bezpośrednim kontakcie z rządem ukraińskim, że w takich grupach, w jakich dzieci przybyły do Polski, będą przebywały u nas w miejscach docelowych. Tak jest do tej pory" – zauważyła szefowa MRiPS.

Wskazała, że ważnym elementem dającym poczucie stabilizacji obywatelom Ukrainy jest praca. Maląg zwróciła uwagę, że Polska jest krajem o jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE, dlatego przygotowano szybką ścieżkę w zatrudnianiu Ukraińców.

Jest praca dla obywateli Ukrainy

"Aby obywatele Ukrainy mieli dostęp do legalnej pracy w naszym kraju, wystarczy tzw. powiadomienie pracodawcy. A więc pracodawca w ciągu 14 dni informuje poprzez publiczne służby zatrudnienia, że daną osobę zatrudnił. Obecnie mamy ponad 900 tys. osób, które na mocy tych powiadomień pracują" – przekazała Maląg.

Dodała, że przed wybuchem wojny do Polski z Ukrainy przyjeżdżali przede wszystkim mężczyźni, którzy pracowali w branżach ciężkich – budownictwie czy w przemyśle.

"Sytuacja się zmieniła, teraz blisko 70 proc. osób, które podjęły pracę, to kobiety" – poinformowała.

Minister przypomniała o utworzeniu portalu http://pracawpolsce.gov.pl, który prowadzony jest także w języku ukraińskim.

"Cały czas dostępna jest Centralna Baza Ofert Pracy. Obywatele Ukrainy mają możliwość aktywizacji zawodowej poprzez publiczne służby zatrudnienia" – powiedziała szefowa MRiPS.

Wskazała także na program Razem Możemy Więcej, dotyczący aktywizacji zawodowej i integracji cudzoziemców.

"Obywatele Ukrainy mają możliwość zakładania w naszym kraju działalności gospodarczej i ponad 10 tys. firm zostało już utworzonych" – dodała minister.

Podkreśliła, że Ukraińcy mają także łatwiejszy dostęp do nostryfikacji dyplomów, żeby mogli znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA