REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nakaz aresztowania Putina wydany. Międzynarodowy Trybunał Karny oskarża go o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca 2023 r. nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy zagwarantują dostarczenie Władimira Putina na ławę oskarżonych - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow - komentując decyzję MTK.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina, zarzucając mu odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na Ukrainie

REKLAMA

MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Putin i Lwowa-Biełowa są podejrzani o to, że odpowiadają za "zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach ludności (dzieci) i bezprawnym przesiedlaniu ludności (dzieci) z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej" - napisano w komunikacie MTK. Zaznaczono, że przestępstwa te były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK.

Istnieją podstawy, by sądzić, że rosyjski prezydent i rzeczniczka praw dziecka ponoszą indywidualną odpowiedzialność karną za te przestępstwa, popełniwszy je bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami lub za ich pośrednictwem - uzasadniono decyzję sędziów MTK.

Putin jest dodatkowo podejrzewany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono - napisano. Ponieważ ci ludzie znajdowali się pod faktyczną władzą i kontrolą Putina, jest on za to odpowiedzialny jako ich zwierzchnik - dodano.

REKLAMA

Nakazy aresztowania pozostają tajne, by chronić ofiary, świadków i sam proces śledztwa - zaznaczył w komunikacie MTK. Niemniej w tej sprawie, biorąc pod uwagę, że przestępstwa, których dotyczy, najprawdopodobniej są ciągle popełniane, publiczna świadomość istnienia tych nakazów może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości - podkreślili sędziowie. - Dlatego też upoważniliśmy sekretariat do upublicznienia nakazów wraz z nazwiskami podejrzanych, wymienieniem przestępstw, za które są ścigani, i trybu, w jakim za nie odpowiadają - podsumowano.

"To ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez MTK, sędziowie przeanalizowali informacje i dowody przedstawione przez prokuraturę i orzekli, że istnieją wiarygodne oskarżenia przeciwko tym osobom" - powiedział w nagraniu wideo o tej decyzji prezes MTK sędzia Piotr Hofmański. - MTK odegrało swoją rolę, wydając nakazy; ich wykonanie zależy od współpracy międzynarodowej - podkreślił.

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny? Jakie ma kompetencje?

REKLAMA

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Statut Rzymski został przyjęty przez ponad 120 krajów, w tym Rosję, która jednak w 2016 r. się z niego wycofała. Rosyjskie władze nie dokonują zatem ekstradycji podejrzanych, którzy mogą jednak być wydani przez inne państwa, będące stronami statutu. Ukraina również nie jest stroną statutu, ale zadeklarowała, że uznaje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli trybunał zdecyduje się je zbadać.

Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego b.r.(PAP)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

adj/ mms/

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: nasza armia zagwarantuje dostarczenie Putina na ławę oskarżonych

Siły Zbrojne Ukrainy zagwarantują dostarczenie Władimira Putina na ławę oskarżonych - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow komentując w piątek nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).

"Droga przestępcy jest logiczna i przewidywalna. Siły obrony Ukrainy są gwarantem dostarczenia podejrzanego na ławę oskarżonych" - napisał Daniłow na Twitterze.

Nazwał Putina "moskiewskim dyktatorem" i ocenił, że nakaz jego aresztowania oznacza "wykreślenie Putina z historii". (https://tinyurl.com/333j9w9p)

Sekretarz RBNiO wypowiedział się krótko po tym, jak MTK poinformował o nakazie aresztowania Putina za zbrodnie wojenne. Sędziowie trybunału przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie. (PAP)

awl/ ap/

P.Müller o decyzji MTK: Putin powinien być sądzony jako zbrodniarz wojenny

Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego wskazuje na zbrodnie wojenne rosyjskiego aparatu przemocy; Władimir Putin stoi na czele tej machiny i powinien być sądzony jako zbrodniarz wojenny - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu powiedział PAP, że "to ważna decyzja Trybunału, która wskazuje na zbrodnie wojenne rosyjskiego aparatu przemocy".
"Władimir Putin stoi na czele tej machiny i powinien być sądzony jako zbrodniarz wojenny wraz z tymi, którzy pośrednio i bezpośrednio realizują barbarzyńskie działania wojenne" - podkreślił Müller. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/

 

W. Brytania/ Szef MSZ z satysfakcją przyjmuje decyzję MTK o wydaniu nakazu aresztowania Putina

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.
"Z zadowoleniem przyjmujemy krok podjęty przez niezależny MTK w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób na szczycie rosyjskiego reżimu, w tym Władimira Putina" – napisał na Twitterze Cleverly.

(PAP)

zm/ ap/

UE/ Szef dyplomacji Borrell o nakazie aresztowania Putina: nie może być bezkarności

To początek rozliczeń; nie może być bezkarności - tak w piątek na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina zareagował wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell.

"Decyzja MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina za zbrodnię wojenną bezprawnego deportowania i wywożenia dzieci z Ukrainy do Rosji jest początkiem procesu pociągania do odpowiedzialności. Doceniamy i wspieramy pracę MTK. Nie może być bezkarności" - napisał Borrell na Twitterze.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

 

Ukraina/ Przywódca Tatarów Krymskich: nakaz aresztowania Putina oznacza, że w oczach świata jest on już zbrodniarzem

Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne ma kolosalne znaczenie; w oczach świata i nawet bez wyroku sądu jest on już zbrodniarzem – powiedział w piątek PAP ukraiński polityk i przewodniczący Medżlisu, samorządu Tatarów Krymskich, Refat Czubarow.

„Jestem przekonany, że rosyjska propaganda będzie krzyczała, że nie ma to żadnego znaczenia, że Rosja nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, ale tak naprawdę ta decyzja ma kolosalne znaczenie jak dla Ukrainy tak i dla świata” – ocenił.

Czubarow przyznał, że aresztowanie Putina będzie trudne, ale już sama decyzja o jego ściganiu sprawiła, że stał się wyrzutkiem.

„Tak, to prawda, jego zatrzymanie będzie trudne, ale sama decyzja, że ma być aresztowany oznacza oskarżenie, że jest zbrodniarzem wojennym” – podkreślił.

Polityk przypomniał sprawę byłego prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia, który również był oskarżony o zbrodnie wojenne.

„Pamiętamy przecież z niedawnej historii sytuację, gdy prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Carla Del Ponte oskarżała Miloszevicia i kiedy wielu myślało, że są to jakieś gry okołopolityczne, a przecież wiemy, jak skończył Miloszević” – powiedział Czubarow nawiązując do śmierci Serba oczekującego na wyrok w celi MTK.

W ocenie Czubarowa nakaz aresztowania Putina to dopiero początek; jak powiedział, takie same decyzje powinny zapaść w stosunku do „całego grona zbrodniarzy wojennych w wojskowo-politycznym kierownictwie Rosji”.

"Ja, jako obywatel Ukrainy, ucieszyłem się z tej decyzji, bo wszyscy na świecie zrozumieją wreszcie, że Rosja jest państwem-terrorystą, a Putin głównym międzynarodowym zbrodniarzem. Mimo to przywódcy różnych państw wciąż przestrzegają jakiejś błędnej etykiety, rozmawiając z nim przez telefon, spotykając się; teraz powinni wiedzieć, że kontakty z Putinem są kontaktami z człowiekiem ściganym za zbrodnie” – wskazał Czubarow w rozmowie z PAP.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • żenada
  2023-03-17 20:09:00
  Już sie rzygać chce ta ukraina :/ fuuuj banderowcy niszcza Polske i Polaków a oni sie Putinem zajmuja
  6
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

REKLAMA

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

REKLAMA

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

REKLAMA