REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden z ostatnich sondaży wyborczych: KO, Trzecia Droga i Lewica mają większość w Sejmie

Jeden z ostatnich sondaży wyborczych: KO, Trzecia Droga i Lewica mają większość w Sejmie
Jeden z ostatnich sondaży wyborczych: KO, Trzecia Droga i Lewica mają większość w Sejmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na PiS chce obecnie głosować 34,9 proc. badanych, na KO - 28,1 proc., na Trzecią Drogę - 10,3 proc., na Lewicę - 10 proc., a na Konfederację - 8,3 proc. — wynika z sondażu IBRiS dla Onetu opublikowanego 12 października 2023 r. a przeprowadzonego w dniach 10-11 października br. Z tego badania wynika, że poniżej progu wyborczego znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,4 proc. oraz Polska Jest Jedna - 0,4 proc. Natomiast 6,6 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosuje. A udział w wyborach chce wziąć 66,7 proc. badanych.

Sondaż: PiS - 34,9 proc., KO - 28,1 proc.; Trzecia Droga - 10,3 proc.; Lewica - 10 proc.; Konfederacja - 8,3 proc.

Zgodnie z sondażem na PiS chce zagłosować 34,9 proc. respondentów (wzrost o 0,9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu). Na Koalicję Obywatelską oddałoby głos 28,1 proc. Polaków (spadek o 0,8 pkt proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęłaby Trzecia Droga z wynikiem 10,3 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.).

Na Lewicę zagłosowałoby 10 proc. respondentów (brak zmian), a na Konfederację 8,3 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.).

REKLAMA

Do Sejmu - według badania - nie weszliby Bezpartyjni Samorządowcy, którzy mogą liczyć na 1,4 proc. (spadek 0,2 pkt proc.) poparcia oraz Polska Jest Jedna z wynikiem 0,4 proc. (bez zmian).

Z sondażu wynika ponadto, że 6,6 proc. Polaków nie wie, na kogo zagłosować (wzrost o 1,8 pkt proc.).

Podział mandatów w Sejmie

Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRIS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS — 197, KO — 154, Trzecia Droga (Polska 2050+PSL) — 41, Lewica — 38, Konfederacja — 29, Mniejszość Niemiecka — 1.

Frekwencja

REKLAMA

Zamiar wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało w badaniu 66,7 proc. badanych, z czego "zdecydowanie tak" - 61,4 proc., a "raczej tak" 5,3 proc. osób. Nie zamierza uczestniczyć w wyborach 32 proc. respondentów, z czego 20,1 proc. "zdecydowanie nie", a 11,9 proc. - "raczej nie". Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 1,3 proc. badanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 10-11 października 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

ak/ sdd/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA