REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Przedsiębiorco ze stratą - nie zapłacisz składek, a nawet dostaniesz zasiłek

Wakacje od ZUS to nowy pomysł na ulżenie sytuacji przedsiębiorców, którym brakuje pieniędzy na zapłacenie obowiązkowych składek ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rząd koalicyjny ma w planach realizację obietnic wyborczych dotyczących ulgi w składkach na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy, w tym samozatrudnieni będą mogli skorzystać z wakacji od ZUS. Co zakłada rozważana właśnie przez polityków koncepcja wakacji od ZUS?

Rewolucja w składkach ZUS. Nie masz dochodu, nie musisz zapłacić składek, a nawet dostaniesz zasiłekPrawo do wakacji od ZUS mają otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, a więc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym samozatrudnieni.

REKLAMA

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorcy: na czym mają polegać

REKLAMA

Zgodnie z założeniami, które są przedmiotem ustaleń między partiami tworzącymi koalicję i szykującymi się do stworzenia nowego rządu, wakacje od ZUS mają polegać na prawie przedsiębiorcy do rezygnacji z zapłaty składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Szczegóły są jeszcze dyskutowane, a ostateczny kształt wakacji od ZUS poznamy gdy uchwalona zostanie ustawa. Najprawdopodobniej jednak wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą mogli raz w roku nie zapłacić składki za jeden miesiąc.

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy udokumentują, że nie uzyskali dochodu lub ponieśli stratę na działalności będą mieli prawo zawnioskować o dłuższe wakacje od ZUS – rozważana jest możliwość zawieszenia zapłaty składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne na okres trzech miesięcy, a być może nawet na pół roku.

Zasiłek dla przedsiębiorcy korzystającego z wakacji od ZUS

Ponadto dla przedsiębiorców korzystających z wakacji od ZUS, którzy nie uzyskali dochodu lub ponieśli stratę rozważane jest wypłacanie specjalnego zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma on wynosić 50 proc. aktualnego wynagrodzenia za pracę czyli od 1 stycznia 2024 r. 2 1 21 zł (połowa z 4 2 42 zł), a od 1 lipca 2024 r. 2 150 zł (połowa z 4 300 zł).

REKLAMA

Taka dodatkowe wsparcie oprócz samego prawa do zawieszenia zapłaty obowiązkowych składek ZUS to konsekwencja rosnących szybko wynagrodzeń oraz trudnej sytuacji wielu przedsiębiorców, którzy często nie uzyskują nawet dochodu wystarczającego na zapłatę składek ZUS. W takiej sytuacji często zawieszają działalność gospodarczą lub w ogóle z niej rezygnują.

Obowiązek zapłaty składek od minimalnej podstawy wymiaru nie jest bowiem powiązany z wynikami działalności gospodarczej – składki do ZUS trzeba zapłacić nawet gdy nie tylko dochód jest niski, ale i wówczas gdy osoba prowadząca działalność notuje na niej straty.

Składki na ZUS w 2024 r. wzrosną o prawie 13 procent

Przypomnijmy, że podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia. Według prognoz ma ono wzrosnąć do 7 824 zł Oznacza to wzrost aż o 12,8 proc. w porównaniu z rokiem 2023. O tyle wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm. Podstawa wymiary składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe wyniesie ona 4 694,40 zł, a same składki ZUS na rok 2024 – wzrosną do 1 600,27 zł miesięcznie (bez składki zdrowotnej, naliczanej osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania).

W roku 2023 składki wynoszą 1 418,48 zł. Oznacza to wzrost o 181,79 zł miesięcznie.

– Pamiętajmy, że w 2021 roku składki ZUS z potrąceniem części składki zdrowotnej z podatku wynosiły około 1139 zł i taki realny koszt ponosił przedsiębiorca na dużym ZUS. W 2024 roku będzie to minimum blisko 2000 zł. Skok jest więc ogromny, a trzeba pamiętać, że wysokość składki zdrowotnej dla podatników na skali i podatku liniowym jest nieograniczona i rośnie razem z ich dochodami – komentuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie.

Ustawa, która wprowadzi wakacje od ZUS ma być jedną z pierwszych jaką nowy rząd skieruje do nowego Sejmu, licząc na szybkiej jej uchwalenie oraz podpisanie przez prezydenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
300 plus wniosek. Jak złożyć? Do kiedy w 2024 roku? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Dla kogo dodatkowe 100 zł?

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2021/2022) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus?

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Trybunał Sprawiedliwości UE: nie można dokonać ekstradycji uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Niezależnie od powodów wniosku o ekstradycję

Nadanie statusu uchodźcy w państwie członkowskim UE nie pozwala na dokonanie ekstradycji takiego uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Dopóki organ, który nadał ten status, nie zniesie go lub go nie cofnie, nie można dokonać ekstradycji tego uchodźcy, niezależnie od powodów leżących u podstaw wniosku o ekstradycję. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 czerwca 2024 r. - w sprawie C-352/22 (Generalstaatsanwaltschaft Hamm) dotyczącej wniosku o ekstradycję uchodźcy pochodzenia kurdyjskiego do Turcji, podejrzanego o morderstwo. 

REKLAMA

TSUE o statusie uchodźcy: nie ma obowiązku uznania automatycznie statusu uchodźcy przyznanego w innym państwie UE

W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.

Płace w budżetówce 2025. Rząd proponuje podwyżkę o 4,1%. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

REKLAMA

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

REKLAMA