REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje od ZUS od 1 października 2024 r. Na czym polegają [szczegóły]. Jak złożyć wniosek?

Wakacje od ZUS od 1 października 2024 r. Na czym polegają [szczegóły]. Jak złożyć wniosek?
Wakacje od ZUS od 1 października 2024 r. Na czym polegają [szczegóły]. Jak złożyć wniosek?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów 19 marca 2024 r. i znajduje się już w Sejmie. Przejdźmy więc do przeanalizowania zasad nowego benefitu.

Kto kwalifikuje się na wakacje od ZUS?

Dostępność wakacji od ZUS, które wejdą w życie 1 października 2024 r., jest przewidziana dla osób:
- prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
- odprowadzających składki za nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych oraz
- uzyskujących maksymalne roczne przychody w wysokości 2 mln euro, czyli tzw. mikroprzedsiębiorców.

REKLAMA

Co obejmuje zwolnienie – jakie ograniczenia i co ze składką zdrowotną?

W każdym roku kalendarzowym, przez jeden wybrany przez siebie miesiąc, przedsiębiorca może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe (jeśli podlega), a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. 

Co ważne, zwolnienie te nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego, czy zmniejszenie stażu pracy, bowiem wszystkie te składki będą finansowane w ramach dotacji z budżetu państwa. 

Niestety rząd pozostał przy swoim pierwotnym założeniu, że wakacje składkowe nie obejmą składki zdrowotnej, która jest stosunkowo największą bolączką (podobnie jak miesięczne zaliczki podatkowe) wśród wszystkich składek opłacanych przez przedsiębiorców. 

Ograniczeniem też jest sytuacja, gdy dotychczasowa, zadeklarowana przez przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek jest wyższa niż ryczałtowa na dany rok. Wówczas za miesiąc, w którym osoba korzystać będzie z projektowanego rozwiązania, finansowanie od strony państwa zredukowane będzie do najniższej, obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru.

Warte przypomnienia, iż w czasie stosowania ulgi, przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności, czyli nadal będzie mógł uzyskiwać z niej przychody.

Zwolnienie ma stanowić pomoc publiczną realizowaną w formule de minimis. Oznacza ta, że podmioty przekraczające ustalony limit pomocy nie będą mogły skorzystać z wakacji składkowych. 

Wakacje dostępne mają być są również dla osób współpracujących na zasadach B2B, ale uwaga – poza osobami, które wykonują lub wykonywały w poprzednim roku kalendarzowym działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zabiegać tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Oczywiście ograniczenie te nie dotyczy, jeśli usługi nie pokrywają się z czynnościami wykonywanymi wcześniej na etacie.

Co istotne wakacje dotyczą samego przedsiębiorcy, a nie dotyczą osób przez niego ubezpieczanych, np. pracowników.

To jak złożyć wniosek?

Wniosek o wakacje składkowe powinien być złożony przez przedsiębiorcę elektronicznie do ZUS, w miesiącu poprzedzającym miesiąc, który ma zostać objęty ulgą. Po upływie wakacyjnego miesiąca, obowiązki składkowe następować będą automatycznie i nie będzie wymagane nowe zgłoszenia. Pamiętać natomiast należy, że miesiąc w którym przedsiębiorca skorzysta z wakacji składkowych, nie zwalnia go od składania deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. 

A więc byle do października…

Obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wydaje się mieć pozytywny zamysł wsparcia biznesowej aktywności. Należy jednakże rzetelnie ocenić potencjalne korzyści tej inicjatywy. 

Komentarz CRIDO

Nie można ukryć, że zmniejszenie obciążeń przedsiębiorców może stymulować powstawanie oraz utrzymywanie jednoosobowych działalności gospodarczych. Warto jednak zauważyć, że potencjalne oszczędności są istotnie ograniczane przez ogólne aspekty systemu obciążeń publiczno-prawnych. Średnia wartość pełnych składek społecznych, uwzględniając dobrowolną składkę chorobową, wynosi aktualnie 1 600,32 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że niezapłacone składki na ZUS nie obniżą podstawy opodatkowania, skutkować będzie to koniecznością zapłacenia wyższego podatku. Podobny wpływ może być również w odniesieniu do składki zdrowotnej, która może być liczona od wyższej podstawy. Tym samym korzyść dla przedsiębiorców będzie niższa niż wskazane 1 600 zł.

Przyjęte zasady są bardziej restrykcyjne, niż proponowano jeszcze kilka miesięcy temu. Niemniej, warto docenić prostotę warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi, eliminującą potencjalne problemy z interpretacją przepisów. Zastanawiające jest natomiast dlaczego zwolnienie nie obejmuje również składek zdrowotnych, których brak mógłby dodatkowo zwiększyć oszczędność dla przedsiębiorców. 

Ostatecznie należy stwierdzić, że każde zmniejszenie zobowiązań publiczno-prawnych jest dobrym kierunkiem. Indywidualni przedsiębiorcy, tak jak i wszyscy podatnicy, powinni czerpać z wszelkich ulg jakie przewidują dla nich przepisy prawa.

Źródło: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – przebieg procesu legislacyjnego (druk sejmowy nr 275).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agata Flisikowska, konsultant podatkowy w CRIDO          
Michał Panek, menedżer w CRIDO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA