REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

261,74 zł - do takiej kwoty przeciętnie wzrosła składka wypadkowa. Sprawdź, czy twoja też.

ubezpieczenie wypadkowe składka wypadkowa wypadek przy pracy płatnik składek
261,74 zł - do takiej kwoty przeciętnie wzrosła składka wypadkowa. Sprawdź, czy twoja też.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

Od 1 kwietnia 2024 r. składka ubezpieczenia wypadkowego wzrosła

Zasady opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe wynikają z przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Wskazano w niej, że ubezpieczeniu temu podlegają obowiązkowo osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Koszt ubezpieczenia wypadkowego obciąża w całości pracodawcę. Składka wypadkowa jest ustalana na cały rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego, do 31 marca następnego roku. Jej wysokość nie jest taka sama dla każdego płatnika i zależy od kilku czynników, w tym m.in. od stóp procentowych i kategorii ryzyka. Stopy, o których mowa, zmieniają się co 3 lata. Od 1 kwietnia 2024 r. weszło w tym zakresie w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Określono w nim nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki. Taką samą kategorię ryzyka i taką samą stopę procentową składki określono w nim dla 31 grup działalności. Stopa wzrosła dla 1 grupy, natomiast dla 32 została obniżona. Najniższa stopa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.
Wzrost stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dotyczy działalności ,,Wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu)”. Z obowiązującego 3,06 proc. wzrosła ona do 3, 33 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że mediana zarobków pracowników zatrudnionych na stanowisku górnika wynosi 7860 zł, oznacza to średni wzrost wysokości składki z 240,52 zł do 261,74 zł.

REKLAMA

Jak ustala się wysokość składki wypadkowej?

Jak już wskazano, wysokość składki wypadkowej nie jest taka sama dla każdego płatnika. Niektórzy płatnicy ustalają ją samodzielnie, a dla innych ustala ją ZUS na podstawie informacji ZUS IWA za poprzednie trzy lata kalendarzowe przed danym rokiem składkowym. To, w jaki sposób będzie ona ustalana jest uzależnione m.in. od tego, czy płatnik składek podlega wpisowi do rejestru REGON oraz ilu ubezpieczonych zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego.
W przypadku płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 pracowników, stopa procentowa jest określona jako 50% najwyższej stopy, czyli 1,67 proc. Taka sama stawka obowiązuje płatników niepodlegających wpisowi do REGON. Jeżeli płatnik zatrudnia powyżej 10 osób, stawkę oblicza się jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie danej grupy działalności i wskaźnika korygującego dla tego płatnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Jest istotny wzrost

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniły się limity dla dorabiających emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można aktualnie więcej dorobić bez obawy przed obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Nowy mechanizm od MSWiA: Mundurowi rozczarowani. Bez zmiana w dopłatach

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

REKLAMA