REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

261,74 zł - do takiej kwoty przeciętnie wzrosła składka wypadkowa. Sprawdź, czy twoja też.

ubezpieczenie wypadkowe składka wypadkowa wypadek przy pracy płatnik składek
261,74 zł - do takiej kwoty przeciętnie wzrosła składka wypadkowa. Sprawdź, czy twoja też.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

Od 1 kwietnia 2024 r. składka ubezpieczenia wypadkowego wzrosła

Zasady opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe wynikają z przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Wskazano w niej, że ubezpieczeniu temu podlegają obowiązkowo osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Koszt ubezpieczenia wypadkowego obciąża w całości pracodawcę. Składka wypadkowa jest ustalana na cały rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego, do 31 marca następnego roku. Jej wysokość nie jest taka sama dla każdego płatnika i zależy od kilku czynników, w tym m.in. od stóp procentowych i kategorii ryzyka. Stopy, o których mowa, zmieniają się co 3 lata. Od 1 kwietnia 2024 r. weszło w tym zakresie w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Określono w nim nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki. Taką samą kategorię ryzyka i taką samą stopę procentową składki określono w nim dla 31 grup działalności. Stopa wzrosła dla 1 grupy, natomiast dla 32 została obniżona. Najniższa stopa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.
Wzrost stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dotyczy działalności ,,Wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu)”. Z obowiązującego 3,06 proc. wzrosła ona do 3, 33 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że mediana zarobków pracowników zatrudnionych na stanowisku górnika wynosi 7860 zł, oznacza to średni wzrost wysokości składki z 240,52 zł do 261,74 zł.

REKLAMA

Jak ustala się wysokość składki wypadkowej?

Jak już wskazano, wysokość składki wypadkowej nie jest taka sama dla każdego płatnika. Niektórzy płatnicy ustalają ją samodzielnie, a dla innych ustala ją ZUS na podstawie informacji ZUS IWA za poprzednie trzy lata kalendarzowe przed danym rokiem składkowym. To, w jaki sposób będzie ona ustalana jest uzależnione m.in. od tego, czy płatnik składek podlega wpisowi do rejestru REGON oraz ilu ubezpieczonych zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego.
W przypadku płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 pracowników, stopa procentowa jest określona jako 50% najwyższej stopy, czyli 1,67 proc. Taka sama stawka obowiązuje płatników niepodlegających wpisowi do REGON. Jeżeli płatnik zatrudnia powyżej 10 osób, stawkę oblicza się jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie danej grupy działalności i wskaźnika korygującego dla tego płatnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA