REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej?

ochrona ludności alarm ewakuacja schronienie
ochrona ludności alarm ewakuacja schronienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakończyły się uzgodnienia wewnątrzresortowe projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej; projektowana regulacja najprawdopodobniej pod koniec maja trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Co znalazło się w projektowanej regulacji?

Koniec uzgodnień projektu ustawy o ochronie ludności 

Uzgodnienia wewnątrzresortowe projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zostały zamknięte - taką informację przekazał wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Projektowana regulacja ma teraz trafić do uzgodnień międzyresortowych. Dodał, że w konsultacjach została uwzględniona duża część propozycji, które przesłała m.in. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i departamenty, które zajmowały się dokumentem.

REKLAMA

Ministerstwo chciałoby, aby pod koniec maja projekt został wniesiony do Stałego Komitetu Rady Ministrów, natomiast, zgodnie z przyjętym harmonogramem, 12 czerwca projekt miałby zostać przedłożony Radzie Ministrów.

Co znalazło się w projektowanej regulacji

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej ma usystematyzować obszary związane z zadaniami wynikającymi z Konwencji o ochronie ofiar wojny. W projektowanej regulacji znalazło się siedem podstawowych zagadnień dotyczących: 

 • systemu ostrzegania i alarmowania; 
 • ewakuacji i przyjęciu ludności; 
 • schronów i ukryć dla ludności; 
 • wzmacniania społecznej odporności; 
 • budowania zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej; 
 • funkcjonowania ochrony ludności w czasie wojny,
 • finansowania.

Zgodnie z propozycją podstawowymi organami ochrony ludności są

 • wójt, 
 • burmistrz lub prezydent miasta, 
 • starosta, 
 • marszałek województwa, 
 • wojewoda, 
 • minister właściwy do spraw wewnętrznych, 
 • inni ministrowie. 

Również organizacje pozarządowe mają pełnić dużą rolę w ochronie ludności, prowadząc działania edykacyjne i pomocowe czy działania ratownicze. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na czele podmiotów ochrony ludności ma stać Rządowy Zespół Ochrony Ludności (RZOL), w którego skład wejdą przedstawiciele MON oraz ministrowie kierujący działami administracji rządowej: administracją publiczną, aktywami państwowymi, informatyzacją, łącznością i zdrowiem. Przewodniczącym RZOL zostanie minister właściwy do spraw wewnętrznych, zaś w pracach zespołu będą uczestniczyć szefowie PSP, RCB, RARS oraz przedstawiciele innych ministrów.

Osobą odpowiedzialną za realizację polityki państwa w zakresie ochrony ludności oraz sprawującym nadzór nad realizacją zadań ochrony ludności przez organy ochrony ludności administracji rządowej będzie szef MSWiA. W przypadku ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny szef MSWiA staje się Szefem Obrony Cywilnej Kraju. Projekt zakłada, że szef MSWiA prowadził będzie centralną ewidencję zasobów ochrony ludności.

Informowanie, ostrzeganie i alarmowanie 

W ustawie znajdą się w nim również przepisy dotyczące informowania, ostrzegania i alarmowania. Chodzi o integrację istniejących systemów oraz utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej. Rozwijane mają być także nowoczesne systemy ostrzegania i alarmowania.

REKLAMA

Do zadań wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, jako organu ochrony ludności na obszarze gminy ma należeć m.in. współfinansowanie utrzymania, modernizacji i budowy gminnych obiektów przeznaczonych do ochrony ludności, w tym budowli ochronnych. Samorządy mają też m.in. planować i organizować szkolenia i ćwiczenia z reagowania na zagrożenia.

Przedsięwzięcia dotyczące ochrony ludności ma koordynować starosta. Do jego zadań będzie też należało organizowanie współpracy między gminami, czy wnioskowanie do organów administracji wojskowej o wyłączenie z nadawania przydziałów dla personelu przeznaczonego do realizacji zadań obrony cywilnej.

Wojewoda będzie kontrolował realizację działań z zakresu ochrony ludności, prowadził działania z zakresu pomocy humanitarnej oraz współpracował z RZOL w kwestii informacji o zagrożeniach. Wojewoda zajmie się także tworzeniem i utrzymywaniem wojewódzkich zasobów ochrony ludności. Do jego zadań będzie należało także ostrzeganie i alarmowanie o zagrożeniach.

Schrony i miejsca doraźnego ukrycia

Obiekty zbiorowej ochrony, zgodnie z propozycją, zostaną podzielone na budowle ochronne i tymczasowe miejsca doraźnego ukrycia. Do tych pierwszych zaliczane są schrony (budowle hermetyczne z urządzeniami filtrowentylacyjnymi) oraz ukrycia (o konstrukcji niehermetycznej); do drugich - obiekty budowlane przystosowane do tymczasowego ukrycia ludzi.

Uznanie za budowlę ochronną ma następować w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja ta będzie mogła być wydana na wniosek właściciela lub zarządcy obiektu albo z urzędu. Decyzja taka będzie mogła także dotyczyć planowanej budowli.

Ustawa o ochronie ludności to jeden z najpilniejszych projektów, nad którym pracuje resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt, który bazuje na propozycji złożonej przez Koalicję Obywatelską w 2023 r. ma zawierać kompleksowe rozwiązanie na wypadek różnego rodzaju kryzysów. W zespole pracującym nad przygotowaniem ustawy, obok przedstawicieli MSWiA, znaleźli się także przedstawiciele MON. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/ lm/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA