REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki w wojsku 2024. Wyższe uposażenia żołnierzy niezawodowych od 1 lipca: WOT, Aktywna Rezerwa i Pasywna Rezerwa [tabela nowych stawek]

Podwyżki w wojsku 2024. Wyższe uposażeni żołnierzy WOT i Aktywnej Rezerwy i Pasywnej Rezerwy od 1 lipca 2024 r. [tabela stawek]
Podwyżki w wojsku 2024. Wyższe uposażeni żołnierzy WOT i Aktywnej Rezerwy i Pasywnej Rezerwy od 1 lipca 2024 r. [tabela stawek]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną stawki uposażeń zasadniczych żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi: żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Aktywnej Rezerwy i Pasywnej Rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe. Minister Obrony Narodowej przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ale procedura legislacyjna odnośnie tego projektu przedłuża się. Nie weszło ono w życie 1 lipca 2024 r. (jak to było pierwotnie planowane). Aktualnie wersja 2 tego projektu przewiduje wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ale stawki  uposażenia zasadniczego w wysokości określonej w załączniku do tego rozporządzenia będą przysługiwały żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi od dnia 1 lipca 2024 r. 

Podwyżki dla żołnierzy niezawodowych: Wojska Obrony Terytorialnej, Aktywna Rezerwa i Pasywna Rezerwa

Jak czytamy w uzasadnieniu tego projektu, na skutek tegorocznego wzrostu stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej konieczne stało się również podwyższenie stawek uposażenia zasadniczego dla pozostałych grup żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi, tj. żołnierzy WOT oraz żołnierzy Aktywnej Rezerwy i Pasywnej Rezerwy. 

Żołnierze ci otrzymują uposażenie w stawce dziennej, za każdy dzień służby wojskowej w jednostce wojskowej. 

Minister Obrony Narodowej, opracowując nową „tabelę stawek uposażenia” uwzględnił w szczególności brak obciążeń publicznoprawnych w odniesieniu do uposażeń zasadniczych tych żołnierzy niezawodowych, a mianowicie brak opodatkowania, co do zasady, tych uposażeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz brak odprowadzania od nich składki zdrowotnej, a także zróżnicowaną wysokość podwyżki uposażeń zasadniczych żołnierzy zawodowych od 1 stycznia 2024 r. w zależności od grupy uposażenia zasadniczego zajmowanego stanowiska służbowego. 

W konsekwencji powyższego stawki te dla  szeregowych wzrosną od 16,8% do 19,9%, dla podoficerów wzrosną od 10,3% do 19,7%, a dla oficerów do 7,5% w stosunku do stawek obecnie obowiązujących.

Stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy w kwotach dziennych według stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego, określonego stopniem wojskowym, oraz według posiadanego przez żołnierza stopnia wojskowego (projekt z 25 czerwca 2024 r. - wersja 2. )

 

Lp.

 

Stopień wojskowy

Wysokość stawki w kwocie dziennej

(w zł)

  1.  
generał (admirał)

626

2.

generał broni (admirał floty)

526

3.

generał dywizji (wiceadmirał)

451

4.

generał brygady (kontradmirał)

371

5.

pułkownik (komandor)

331

6.

podpułkownik (komandor porucznik)

281

7.

major (komandor podporucznik)

251

8.

kapitan (kapitan marynarki)

240

9.

porucznik (porucznik marynarki)

235

10.

podporucznik (podporucznik marynarki)

232

11.

starszy chorąży sztabowy (starszy chorąży sztabowy marynarki)

222

12.

starszy chorąży (starszy chorąży marynarki)

219

13.

chorąży (chorąży marynarki)

216

14.

młodszy chorąży (młodszy chorąży marynarki)

206

15.

starszy sierżant (starszy bosman)

203

16.

sierżant (bosman)

201

17.

plutonowy (bosmanmat)

198

18.

starszy kapral (starszy mat)

195

19.

kapral (mat)

193

20.

starszy szeregowy specjalista (starszy marynarz specjalista)

182

21.

starszy szeregowy (starszy marynarz)

174

22.

szeregowy (marynarz)

169

Od kiedy podwyżka?

Omawiane rozporządzenie miało pierwotnie wejść w życie 1 lipca 2024 r. Ale procedura legislacyjna odnośnie tego projektu przedłuża się. Nie weszło ono w życie 1 lipca 2024 r. Aktualnie wersja 2 tego projektu przewiduje wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ale stawki uposażenia zasadniczego w wysokości określonej w załączniku do tego rozporządzenia będą przysługiwały żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi od dnia 1 lipca 2024 r

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA