REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona sygnalistów w Polsce. Nie będzie zgłaszania naruszeń prawa pracy? Zamiast kompromisu kolejna rewolucja

Ochrona sygnalistów w Polsce. Zamiast kompromisu kolejna rewolucja. Nie będzie zgłaszania naruszeń prawa pracy?
Ochrona sygnalistów w Polsce. Zamiast kompromisu kolejna rewolucja. Nie będzie zgłaszania naruszeń prawa pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zamiast kompromisu kolejna rewolucja – tak można podsumować prace Senatu nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów. Wykreślenie prawa pracy z zakresu ustawy znajdzie swoich przeciwników i zwolenników, przy czym każdy z nich ma swoje argumenty. Niemniej prawo pracy należało zostawić w projekcie ustawy i skupić się na wysłuchaniu jednej i drugiej strony, co pozwoliłoby wypracować kompromis - piszą eksperci z CRIDO.

Ustawa o ochronie sygnalistów - Senat wykreśla sprawy dot. prawa pracy

Projekt ustawy 5 czerwca 2024 r. był przedmiotem obrad Senatu, który zdecydował się na poprawki. Ta najważniejsza z nich, a zarazem budząca największe kontrowersje, dotyczy właśnie wykreślenia z katalogu naruszeń zgłaszania spraw dotyczących prawa pracy. Zmiana ta wywołała duże poruszenie, wobec tego poniżej przedstawimy, dlaczego najistotniejsze jest znalezienie kompromisu i pozostawienie prawa pracy w katalogu naruszeń ustawy. 

REKLAMA

Sygnaliści w administracji publicznej. Przewodnik dla pracodawców

Naruszenia prawa pracy dodane do projektu bez konsultacji

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się na rozszerzenie katalogu naruszeń o prawo pracy, publikując projekt ustawy na jednym z ostatnich etapów prac rządowych. Decyzja ta nie była poprzedzona konsultacjami, a co za tym idzie, była zaskoczeniem dla wielu środowisk, ponieważ – jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy – rozumienie tego obszaru było bardzo szerokie. Odnosiło się bowiem do przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych, określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a co więcej postanowień układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. 

Pod uwagę zatem miały być brane nie tylko przepisy prawa pracy z aktów prawnych, ale również znaczna liczba dokumentów wewnątrzzakładowych. Takie sformułowanie obszaru naruszenia było bardzo ogólne i obejmowało możliwość zgłaszania nawet drobnych spraw, o których mowa np. w regulaminach. Mogłoby to skutkować tym, że kanały wewnętrznych naruszeń obejmowałyby skargi dotyczące kwestii indywidualnych, a jednak głównym motywem dyrektywy była ochrona interesu publicznego. 

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powinna być możliwość zgłaszania niektórych naruszeń praw pracowniczych

REKLAMA

Niemniej jednak, kwestia prawa pracy nie powinna być całkowicie obojętna dla ustawodawcy. Choć wykreślenie tego obszaru sformułowanego tak ogólnie można ocenić pozytywnie, to są obszary prawa pracy, które powinny zwracać uwagę ustawodawcy. Przykładowo dobrym pomysłem mogłoby być zawężenie takiego rodzaju naruszeń do pewnych kategorii np. mobbingu, wykroczeń z zakresu bhp lub czynów mogących stanowić przestępstwo. Ograniczenie zakresu obszaru prawa pracy do tych kwestii mogłoby pozytywnie wpłynąć na diagnozowanie podmiotów, gdzie często występują wypadki przy pracy i umożliwić podjęcie odpowiednich działań w celu ich uniknięcia. Dodatkowo, możliwość zgłaszania np. mobbingu wzmocniłaby znacząco uprawnienia pracowników. Z kolei ułatwienie zgłoszenia czynów mogących stanowić przestępstwo z pewnością wpłynęłoby pozytywnie na ich wykrywanie.

Niezależnie od ostatecznej decyzji organów legislacyjnych, co do pozostawienia w katalogu naruszeń prawa pracy, pracodawcy będą mogli w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przewidzieć możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie prawnym regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych. Wydaję się jednak, że niewielu pracodawców może się zdecydować na takie działania.

Wprowadzenie poprawek przez Senat oznacza, że projekt ustawy ponownie trafi do Sejmu. Czekamy na decyzję posłów co do jej dalszego kształtu.

Autorzy: 
Kacper Królikowski – Associate w dziale prawa pracy CRIDO, 
Monika Walczak – Junior Associate w dziale prawa pracy CRIDO

Źródło: Rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów (druk 317) – przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA