REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
muzyka film internet twórca artysta wydawca ZPAV prawo autorskie
Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Zmiany cieszą, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia

Jeżeli ktoś w internecie zarabia na pracy twórców i ich wydawców, to ma się tym zarobkiem z nimi dzielić. Wokół tego zagadnienia toczyła się w studio Gość INFOR.PL rozmowa z Bogusławem Plutą, dyrektorem zarządzającym Związku Producentów Audio-Video (ZPAV).
Pretekstem do rozmowy było przyjęcie przez rząd projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak powiedział Bogusław Pluta, te zmiany cieszą, ale trzeba pamiętać, że Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia. Zgodnie z dyrektywą DSM zmiany powinny być już dawno wprowadzone i niestety, płacimy z tego tytułu kary, których suma idzie obecnie w miliony euro!

REKLAMA

Zmiany powinny być niewidoczne dla zwykłych użytkowników

Co wprowadzane zmiany będą oznaczały dla zwykłego użytkownika internetu? Nasz gość uspokoił słuchaczy mówiąc, że będą dla niego, a w każdym razie powinny być, niewidoczne. Muzyka i filmy nadal będą obecne w tej przestrzeni. Zmieni się natomiast sytuacja twórców filmowych i muzycznych i ich wydawców, którzy będą mieli bardziej jednoznaczne podstawy do tego, by domagać się swojego wynagrodzenia. Dyrektywa ureguluje stan, który obecnie już istnieje, a jego powstanie zostało wymuszone okolicznościami i zmianami, jaki się wokół nas dokonują. Choć w czasach, gdy internet był dla nas nowością, którą obecnie jest np. AI, nie bardzo było wiadomo, w jakim kierunku się rozwinie i jak regulować zasady poruszania się w nim, to jednak z czasem stało się jasne, że serwisy, np. społecznościowe muszą płacić twórcom. Zdaniem Bogusława Pluty, w przypadku dużych serwisów ten system funkcjonuje już obecnie, a artyści i wydawcy dostają pieniądze za streaming. Po wprowadzeniu zmian w przepisach sama transmisja zysków się nie zmieni. Nadal będą zawierane umowy, które uregulują wysokość wynagrodzenia. Zmieni się jednak to, że obowiązki serwisów będą jasno określone – będą one musiały dbać o to, żeby treści, które są udostępniane, były udostępniane za zgodą twórców, czy reprezentujących ich wydawców i żeby wynagrodzenie z tego tytułu zostało zapłacone. Nie sprawdzi się już argument, że serwis jedynie udostępnia przestrzeń, w której ktoś inny dokonał publikacji. W tym znaczeniu ciężar obowiązków przesunie się ze strony twórców na stronę serwisów. Mimo tych zmian musimy mieć świadomość, że serwisy pirackie istnieją i będą istniały. Jednak każda zmiana regulująca prawa twórców daje szansę na skuteczniejszą walkę z ich działalnością.
Na zakończenie rozmowy Bogusław Pluta zauważył, że zmiany, które zaczną obowiązywać zostały wypracowane 10 lat temu. To zaś oznacza, że nie uwzględniają problemów np. sztucznej inteligencji. Na dzień dzisiejszy musimy pogodzić się z tym, że prawo jest reaktywne i zawsze mamy opóźnienie w stosunku do tempa, w jakim rozwija się świat i rządzące nim technologie. Po raz kolejny do czasu wprowadzenia zmian w prawie pozostanie nam wprowadzanie w życie rozwiązań tymczasowych.

Całej rozmowy z Bogusławem Plutą dyrektorem zarządzającym ZPAV można posłuchać tutaj

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku. Jakie?

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA