REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
muzyka film internet twórca artysta wydawca ZPAV prawo autorskie
Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Zmiany cieszą, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia

Jeżeli ktoś w internecie zarabia na pracy twórców i ich wydawców, to ma się tym zarobkiem z nimi dzielić. Wokół tego zagadnienia toczyła się w studio Gość INFOR.PL rozmowa z Bogusławem Plutą, dyrektorem zarządzającym Związku Producentów Audio-Video (ZPAV).
Pretekstem do rozmowy było przyjęcie przez rząd projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak powiedział Bogusław Pluta, te zmiany cieszą, ale trzeba pamiętać, że Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia. Zgodnie z dyrektywą DSM zmiany powinny być już dawno wprowadzone i niestety, płacimy z tego tytułu kary, których suma idzie obecnie w miliony euro!

REKLAMA

Zmiany powinny być niewidoczne dla zwykłych użytkowników

Co wprowadzane zmiany będą oznaczały dla zwykłego użytkownika internetu? Nasz gość uspokoił słuchaczy mówiąc, że będą dla niego, a w każdym razie powinny być, niewidoczne. Muzyka i filmy nadal będą obecne w tej przestrzeni. Zmieni się natomiast sytuacja twórców filmowych i muzycznych i ich wydawców, którzy będą mieli bardziej jednoznaczne podstawy do tego, by domagać się swojego wynagrodzenia. Dyrektywa ureguluje stan, który obecnie już istnieje, a jego powstanie zostało wymuszone okolicznościami i zmianami, jaki się wokół nas dokonują. Choć w czasach, gdy internet był dla nas nowością, którą obecnie jest np. AI, nie bardzo było wiadomo, w jakim kierunku się rozwinie i jak regulować zasady poruszania się w nim, to jednak z czasem stało się jasne, że serwisy, np. społecznościowe muszą płacić twórcom. Zdaniem Bogusława Pluty, w przypadku dużych serwisów ten system funkcjonuje już obecnie, a artyści i wydawcy dostają pieniądze za streaming. Po wprowadzeniu zmian w przepisach sama transmisja zysków się nie zmieni. Nadal będą zawierane umowy, które uregulują wysokość wynagrodzenia. Zmieni się jednak to, że obowiązki serwisów będą jasno określone – będą one musiały dbać o to, żeby treści, które są udostępniane, były udostępniane za zgodą twórców, czy reprezentujących ich wydawców i żeby wynagrodzenie z tego tytułu zostało zapłacone. Nie sprawdzi się już argument, że serwis jedynie udostępnia przestrzeń, w której ktoś inny dokonał publikacji. W tym znaczeniu ciężar obowiązków przesunie się ze strony twórców na stronę serwisów. Mimo tych zmian musimy mieć świadomość, że serwisy pirackie istnieją i będą istniały. Jednak każda zmiana regulująca prawa twórców daje szansę na skuteczniejszą walkę z ich działalnością.
Na zakończenie rozmowy Bogusław Pluta zauważył, że zmiany, które zaczną obowiązywać zostały wypracowane 10 lat temu. To zaś oznacza, że nie uwzględniają problemów np. sztucznej inteligencji. Na dzień dzisiejszy musimy pogodzić się z tym, że prawo jest reaktywne i zawsze mamy opóźnienie w stosunku do tempa, w jakim rozwija się świat i rządzące nim technologie. Po raz kolejny do czasu wprowadzenia zmian w prawie pozostanie nam wprowadzanie w życie rozwiązań tymczasowych.

Całej rozmowy z Bogusławem Plutą dyrektorem zarządzającym ZPAV można posłuchać tutaj

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo ważne jest oznakowanie opakowania, nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA