REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdy dorosły Polak dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Każdy dorosły Polak dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe
Każdy dorosły Polak dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

MFiPR: Indywidualne Konta Rozwojowe - konsultacje rozpoczęte

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że 18 czerwca 2024 r. rozpoczęły się konsultacje założeń Indywidualnych Kont Rozwojowych (IKR) – inicjatywy wspierającej rozwój zawodowy i osobisty dorosłych Polaków. 

Dzięki IKR każda osoba dorosła będzie mogła aktywnie inwestować w rozwój swojej kariery oraz umiejętności. W wydarzeniu w formie okrągłego stołu wzięła udział wiceministra Monika Sikora oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, kluczowych ministerstw, Urzędów Marszałkowskich, przedstawiciele partnerów społecznych, organizacji pozarządowych, firm szkoleniowych, publicznych służb zatrudnienia, województw, akademicy.

REKLAMA

Czym mają być Indywidualne Konta Rozwojowe (IKR)?

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

"Indywidualne Konta Rozwojowe to niezwykle ważne rozwiązanie. Liczę, że pozwoli na poprawę motywacji dorosłych Polaków i Polek do udziału w szkoleniach i rozwijania swoich umiejętności. W świecie, który dynamicznie się zmienia, umiejętność adaptacji i ciągłego doskonalenia jest niezbędna. Dlatego tak istotne jest, aby każdy miał dostęp do narzędzi, które umożliwią rozwój kompetencji zawodowych oraz osobistych" – mówiła wiceministra funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora.

IKR w programie FERS 2021 - 2027. Na razie pilotaż

Planowany do przeprowadzenia pilotaż Indywidualnych Kont Rozwojowych w Polsce stanowi wdrożenie zaleceń Rady Europejskiej. Pilotaż systemu to zupełna nowość w systemie wsparcia rozwoju idei uczenia się przez całe życie. Jego celem jest przygotowanie systemu IKR do wdrożenia na większą skalę w przyszłości.

Pilotaż IKR będzie dwufazowy:
- opracowanie koncepcji systemu IKR w Polsce - testowanie możliwych rozwiązań,
- faktyczny pilotaż wypracowanego rozwiązania (rozpoczęcie zaplanowano na 2026 rok).

Na przetestowanie takiego rozwiązania w polskich warunkach przewidziano 111,5 mln zł.

Pilotaż IKR w Polsce

Projekt będzie skierowany do wszystkich osób dorosłych. Indywidualne Konta Rozwojowe będą zasilane ze środków publicznych, ale dopuszcza się możliwość wpłacania na nie również środków pracodawcy oraz pracownika. Dzięki temu z rozwiązania skorzystają osoby, które rzeczywiście będą chciały podnosić swoje kompetencje.

Ważne

Komisja Europejska proponuje, aby każda osoba w wieku produkcyjnym miała możliwość założenia indywidualnego konta, na którym będzie gromadziła środki finansowe na cele edukacyjne. Rozwiązanie to miałoby charakter uniwersalny, a jednocześnie umożliwiało dostosowanie pomocy do indywidualnych potrzeb.

Pilotaż systemu IKR będzie wykorzystywał wypracowane dotychczas rozwiązania w zakresie dystrybucji środków za pośrednictwem Podmiotowych Systemów Finansowania (PSF) i Bazy Usług Rozwojowych (BUR).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiotowe Systemy Finansowania (PSF) i Baza Usług Rozwojowych (BUR)

PSF to funkcjonujące od 2014 r. na poziomie samorządów regionalnych systemy dystrybucji funduszy EFS na szkolenia dla przedsiębiorców i osób indywidualnych. Zakłada on, że przedsiębiorca lub osoba indywidualna sama wybiera ofertę szkoleniową z bazy BUR według swoich potrzeb.

BUR to prowadzona przez PARP największa w Polsce publiczna baza ofert szkoleń, która oferuje wysokiej jakości usługi szkoleniowo-doradcze.

W pilotażu zostanie uwzględniony komponent doradczy - nakierowany na pomoc w ocenie potrzeb edukacyjnych oraz wyborze oferty przez użytkowników IKR.

Po zakończeniu pilotażu za wdrożenie IKR w Polsce będzie odpowiadać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzisiejszy okrągły stół wyznacza początek procesu konsultacji. Jego celem jest rozpoczęcie wspólnych wysiłków na rzecz zdefiniowania przyszłości Indywidualnych Kont Rozwojowych w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA