REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne mieszkania dla seniorów. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Specjalne mieszkania dla seniorów.
Specjalne mieszkania dla seniorów. "W imię sprawiedliwości społecznej"
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla osób starszych na terenach pogórniczych w Katowicach. Chodzi o mieszkania, w których seniorzy mogliby funkcjonować samodzielnie. Trwają już prace nad odpowiednim programem.

Okła-Drewnowicz powiedziała na konferencji prasowej w Katowicach, że propozycje do programu "budowy mieszkań dla osób starszych ze wspomaganiem" są przygotowywane. Dodała, że rozmawiała o tej sprawie z minister przemysłu Marzeną Czarnecką, a także z przedstawicielami branży budowalnej.

REKLAMA

Mieszkania dla osób starszych na terenach pogórniczych w Katowicach

REKLAMA

"Tutaj w Katowicach jest bardzo dużo terenów pogórniczych. Minister Czarnecka przekazała mi, że chce je tak zagospodarować, żeby powstały tam mieszkania. Mieszkania między innymi ze wspomaganiem pod kątem osób starszych" - powiedziała Okła-Drewnowicz. Chodzi o mieszkania, w których seniorzy mogliby funkcjonować samodzielnie. W budynkach znajdowałyby się też np. łatwo dostępne kluby seniora. Na miejscu osoby starsze miałyby także wsparcie wyznaczonych osób do kontaktu w razie problemów.

Jak zaznaczyła minister, teraz potrzebne jest znalezienie finansowania, a zarazem opracowanie modelowego rozwiązania budowy i gospodarowania takimi mieszkaniami. "Nawet nie chodzi o to, żeby szukać pieniędzy w budżecie na tego typu rozwiązania, tylko, żeby przygotować +montaż finansowy+, aby wielu partnerów weszło w projekt" - wyjaśniła. Według minister samorządy mogłyby być zainteresowane, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie niż kierowanie coraz większej liczby osób starszych do całodobowych placówek. Nie wyklucza również partnerów prywatnych, którzy mają doświadczenie w budownictwie.

Polacy starzeją się w lawinowym tempie. Trzeba rozwijać politykę senioralną

Okła-Drewnowicz podkreśliła, że Polacy starzeją się "w lawinowym tempie". Podała, że obecnie Polaków po 60. roku życia jest prawie 25 proc., a za 20-30 lat będzie ich 40 proc. Podkreśliła, że trzeba rozwijać politykę senioralną, żeby obecni 30-latkowie poradzili sobie z "wyzwaniem, jakim będą za parę lat 80-latkowie".

"W imię sprawiedliwości społecznej dla ludzi, którzy ciężko pracowali na tej ziemi w Katowicach, warto w nich inwestować i pokazywać, że są ważni i to dla nich robimy, aby u schyłku życia mieli jak najlepsze warunki funkcjonowania". Tak podsumowała posłanka Ewa Kołodziej, obecna na konferencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA