REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą uważać [LISTA]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Autorka licznych publikacji o tematyce gospodarczej i emerytalnej. Świat świadczeń społecznych nie jest jej obcy. Z Grupą INFOR związana od 2023 roku.
Odcinkowy pomiar prędkości
System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju.
GITD

REKLAMA

REKLAMA

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

Jak informuje dziennik.pl, mimo że odcinkowy pomiar prędkości jest jasno oznakowany na wszystkich 53 aktywnych odcinkach w Polsce, od początku roku system wykrył już ponad 270 tysięcy kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. To oznacza, że co minutę i 37 sekund ktoś otrzymuje mandat za zbyt szybką jazdę na odcinkach objętych monitoringiem. Liczba ta stale rośnie, ponieważ do sieci OPP regularnie dołączają nowe urządzenia. 

REKLAMA

Czym jest i jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) to system monitorowania ruchu drogowego, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poprzez egzekwowanie ograniczeń prędkości. W przeciwieństwie do tradycyjnych fotoradarów OPP nie mierzy prędkości w jednym konkretnym punkcie, lecz na całym odcinku drogi.

Odcinkowy pomiar prędkości analizuje czas przejazdu całego odcinka drogi. System oblicza średnią prędkość pojazdu na podstawie danych zebranych na początku i końcu kontrolowanego obszaru. Jeśli ta prędkość przekroczy dozwoloną wartość, kierowca zostanie ukarany mandatem.

System odcinkowego pomiaru prędkości automatycznie rejestruje moment wjazdu i wyjazdu pojazdu z monitorowanego odcinka drogi. Na zdjęciu kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość, znajdą się szczegółowe informacje dotyczące zdarzenia, takie jak: miejsce, data i godzina pomiaru, długość kontrolowanego odcinka oraz obowiązujące na nim ograniczenie prędkości. System jest w stanie zidentyfikować również pas ruchu, po którym poruszał się pojazd. Dzięki zaawansowanym technologiom, wysokiej jakości zdjęcia mogą być wykonane nawet w warunkach nocnych. Zebrane dane są przesyłane drogą elektroniczną do centralnego systemu CANARD.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1

REKLAMA

Na autostradzie A1, między węzłami Nowy Ciechocinek i MOP Kałęczynek, działa system odcinkowego pomiaru prędkości. Oznacza to, że cztery kamery rejestrują czas przejazdu pojazdu przez ten 12-kilometrowy odcinek. Przekroczenie dopuszczalnego czasu przejazdu (5 minut 24 sekundy dla samochodów osobowych) skutkuje nałożeniem mandatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najdłuższy w Polsce odcinkowy pomiar prędkości (OPP) znajduje się na drodze ekspresowej S7 między Falęcicami a Nowym Gózdem. Kierowcy muszą tu uważać przez aż 14 kilometrów monitorowanych przez kamery. Obowiązują ograniczenia: 120 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla ciężarówek.

Jak informuje dziennik.pl, odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi to prawdziwy "mistrz" w wystawianiu mandatów. Choć jest "tylko" trzecim najdłuższym takim systemem w Polsce, to właśnie tu w 2024 roku aż 71 tysięcy kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość na 8-kilometrowym odcinku.

Najdłuższe odcinkowe pomiary prędkości

Najdłuższy odcinkowy pomiar prędkości w Polsce znajduje się na drodze ekspresowej S7 między Falęcicami a Nowym Gózdem i ma długość 14 061 metrów. Następny pod względem długości jest OPP na autostradzie A1 między węzłami Nowy Ciechocinek a MOP Kałęczynek (11 979 m). Dalej mamy odcinki na drodze wojewódzkiej DW678 (Baciuty - Łupianka Stara - 8520 m), autostradzie A4 (Kostomłoty - Kąty Wrocławskie - 8095 m) oraz drodze wojewódzkiej DW151 (Łubianka - Brynka - 7849 m).

Nowe OPP - lista

Obecne odcinkowe pomiary prędkości zostaną wkrótce przyćmione przez nowe, dłuższe trasy monitoringu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje rozbudowę systemu CANARD o kolejne 43 odcinki, po jednym w każdym województwie. Jak informuje dziennik.pl, z 10 najdłuższych OPP aż osiem lokalizacji wyznaczono na autostradach:

  • Autostrada A1 – węzeł Piotrków Trybunalski Południe – węzeł Kamieńsk (woj. łódzkie) – odcinkowy pomiar prędkości o długości 19,6 km,

  • Autostrada A1 – wysokość miejscowości Brodowe – węzeł Mykanów (woj. śląskie) – OPP o długości 19,5 km,

  • Autostrada A4 – między węzłami Brzesko i Tarnów Mościce (woj. małopolskie) – OPP o długości 18,7 km,

  • Autostrada A1 – między węzłami Kutno i Piątek (woj. łódzkie) – odcinkowy pomiar prędkości o długości 18,1 km,

  • Droga ekspresowa S7 – węzeł Radom Północ – węzeł Wolantów (woj. mazowieckie) – OPP o długości 16,4 km,

  • Autostrada A1 – węzeł Częstochowa Południe – węzeł Woźniki (woj. śląskie) – OPP o długości 15,8 km,

  • Autostrada A2 – węzeł Koło – węzeł Dąbie (woj. wielkopolskie) – OPP o długości 15,7 km,

  • Autostrada A4 – węzeł Opole Zachód – MOP Prószków (woj. opolskie) – OPP o długości 15 km,

  • Autostrada A4 – węzeł Tarnów Centrum – MOP Jawornik (woj. małopolskie) – OPP o długości 14,5 km,

  • Droga ekspresowa S3 – Goleniów Północ – Pucice (woj. zachodniopomorskie) – OPP o długości 14,4 km.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planujesz zakup nieruchomości? W związku z nowymi wymogami Unii Europejskiej możesz wpaść w finansową pułapkę - lepiej dobrze to przemyśl

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi celami Unii Europejskiej nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Do odbiorców gazu masowo trafiają listy. Chodzi o pieniądze. Kwoty zaczynają się od 1 tysiąca, a dochodzą do kilkunastu tysięcy

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W lipcu 2025 roku już 900 plus na dentystę. Dla każdego, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak skorzystać?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

REKLAMA

Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet te posiadają już własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

REKLAMA