Składka zdrowotna w 2025 r.: Podstawa wymiaru to minimum 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest też plan na 2026 rok
- Podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 roku nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia
- Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych
- Jakie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej planowane są na rok 2026?
- Kto skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej w 2025 roku?
- Przedsiębiorcy stwierdzają, że reforma składki zdrowotnej nie idzie tak daleko jak wcześniejsze deklaracje
Składka zdrowotna w 2025 r. ulegnie zmianie. Jest autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany obejmują przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19 proc. stawki podatku oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Rząd przyjął projekt ustawy o składce zdrowotnej z tą autopoprawką. Natomiast pierwsze czytanie w Sejmie zaplanowane jest na czwartek 21 listopada br.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 roku nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia
Jak zmieni się podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 r.? Dla osób, które rozliczają się według skali podatkowej, w formie podatku liniowego oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Dla osób, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składka zdrowotna wyniesie również 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. "Rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku" - proponuje rząd. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
"Osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę" - wynika z informacji o decyzji rządu.
Wśród najważniejszych rozwiązań oprócz obniżenia składek zaznaczono również, że od 2026 roku uchylona zostanie możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Z informacji wynika, na realizację nowego rozwiązania rząd zabezpieczy ok. 4,6 mld zł w 2026 roku.
Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych
Projekt ustawy, do której rząd wniósł autopoprawkę, przewiduje również wcześniej zawarte w nim rozwiązania oraz przyjęte przez rząd: wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości. Jest on uwzględniony w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień.
W ocenie skutków regulacji Ministerstwo Zdrowia podało, że łączny skutek dla sektora finansów publicznych szacowany jest na 945 mln zł. Ze zmiany skorzysta 934 tys. przedsiębiorców, w tym 759 tys. na skali i 158 tys. rozliczających się liniowo.
Jakie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej planowane są na rok 2026?
Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko w tym właśnie roku. Natomiast w 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej odprowadzanej przez przedsiębiorców.
Minister finansów Andrzej Domański ocenił, że "składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie niższa w 2025 roku - w sposób nie jakiś spektakularny, ale jednak i w większym wymiarze w roku 2026. Będzie to dla wielu przedsiębiorców wyraźne obniżenie składki zdrowotnej". "Będziemy mieć taki system, że do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa - zarówno na skali jak i na podatku liniowym jak i dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym. Od pewnego poziomu składka będzie miała już poziom procentowy" - wyjaśnił szef MF. Podkreślił, że obniżenie składki zdrowotnej na przyszły rok i 2026 nie wpłynie na finanse Narodowego Funduszu Zdrowia. Różnica zostanie w pełni pokryta przez budżet, a środki te są od dawna zabezpieczone.
Natomiast minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała: "W 2026 r. zmiana byłaby daleko idąca i zakładałaby wprowadzenie pewnego progu, od którego składka wynosiłaby 4,9 proc. dochodu. Dzisiaj płaci się składkę w wysokości 9 proc. Chcemy takie rozwiązanie uchwalić już teraz, by przedsiębiorcy mieli tę przewidywalność i wiedzieli, co ich czeka".
Kto skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej w 2025 roku?
"Nowa propozycja w zakresie składki zdrowotnej przewiduje obniżenie wysokości minimalnej składki zdrowotnej. Korzyść odniosą ci przedsiębiorcy, których dochody są niższe od minimalnego wynagrodzenia" - pisze na platformie "X" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton Polska.
Nowa propozycja w zakresie #SkładkaZdrowotna przewiduje obniżenie wysokości minimalnej składki zdrowotnej.
November 15, 2024
Korzyść odniosą ci przedsiębiorcy, których dochody są niższe od minimalnego wynagrodzenia. pic.twitter.com/y1cVlttWE0
Przedsiębiorcy stwierdzają, że reforma składki zdrowotnej nie idzie tak daleko jak wcześniejsze deklaracje
Radykalna zmiana w naliczaniu składki zdrowotnej była obietnicą wyborczą współtworzących koalicję Trzeciej Drogi i Platformy Obywatelskiej. Trudna sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia sprawia jednak, że propozycje zmian nie idą tak daleko jak wcześniejsze deklaracje.
Jeszcze wiosną ministrowie zdrowia oraz finansów zapowiadali szerszą zmianę przepisów o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Miała to być odpowiedź na oczekiwania prowadzących działalność gospodarczą, którzy w wyniku wprowadzenia przepisów tzw. Polskiego Ładu od 2022 r. stracili możliwość obliczania wymiaru składki od stałej podstawy, czyli 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie 9-procentową składkę proporcjonalną do dochodu płaci przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych. Składkę w wymiarze 4,9 proc. proporcjonalną do dochodu płaci przedsiębiorca płacący podatek liniowy, a rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wysokość składki oblicza od jednej z trzech podstaw powiązanych z kwotą przeciętnego wynagrodzenia (zależnie od przedziału przychodów w danym roku).
Zdaniem przedsiębiorców obciążenia wynikające ze składki zdrowotnej są trudne do udźwignięcia. W związku z tym reprezentujące ich organizacje zabiegają o zmianę przepisów.
Polecamy: „PODATKI 2025”. Komplet 11 publikacji o zmianach w podatkach
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat